Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mirsku zwracają się z prośbą o wsparcie finansowe na zakup kamery termowizyjnej i tłumaczą:
Jest to dla nas niezbędny sprzęt do prowadzenia wszelakich działań ratowniczo-gaśniczych:
- Podczas pożarów mieszkania/domu pozwala bardzo dokładnie zlokalizować źródło ognia, co przyspiesza i uskutecznia prowadzone działania ratownicze. Zamiast lać wodę „na ślepo” w dym, strażak z jej pomocą może stwierdzić dokładne miejsce pożaru, gasząc je szybciej, efektywniej i zużywając mniej wody.
- Podczas pożarów mieszkania/domu pozwala na dokładną orientację dla strażaka, po mimo ściany dymu (którą można porównać do bardzo, bardzo gęstej mgły), ratownik widzi kontury ścian, przedmiotów. A gdyby ktoś został poszkodowany i utknął w takich warunkach, dzięki kamerze szybko go zlokalizujemy i ewakuujemy.
- Podczas pożarów przewodów kominowych, które są niestety plagą na naszych terenach, pozwala stwierdzić na jakiej wysokości sadza się zajęła oraz czy nie doszło do rozszczelnienia przewodu kominowego z rozprzestrzenieniem się ognia np. na podłogę lub belkę idącą przez/koło komin/a
- Podczas wszelakich poszukiwań, za jej pomocą można przeskanować spory obszar wyłapując charakterystyczną ciepłotę ludzkiego ciała
To tylko niektóre z zalet kamery termowizyjnej, która nam się marzy… Realizacja tego zakupy wiąże się niestety z bardzo dużymi kosztami, ponieważ sprzęt ten musi być „strażakoodporny”. Urządzenie musi wytrzymać traktowanie ogniem i wodą, zabrudzenie, uderzenia mechaniczne. Charakter strażackich akcji powoduje, że kamera na pewno zostanie zalana, nagrzana, rzucona, nadepnięta, spadnie z wysokości i będzie pracowała w zapyleniu.
Naszym celem jest zakup kamery termowizyjnej – taktycznej, czyli pozwalającej podejmować decyzje taktyczne na podstawie dokładnych i wyraźnych termogramów oraz obserwacji zjawisk konwekcyjnych. Na rynku są również dostępne kamery tzw. sytuacyjne, są mniej skomplikowane i mają niższe parametry. Są przez to tańsze, ale sprawdza się tu uniwersalna zasada – dostajesz to, za co płacisz. A jak już zbierać to tylko na konkretny i porządny sprzęt!!
Jeszcze słów kilka o nas:
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Mirsku została założona w 1980 roku, a od 2004 jest w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Na wyposażeniu jednostki są dwa samochody ratowniczo-gaśnicze GBA 2,3/20 Star 266 oraz GCBA 5/36 Mercedes Benz Atego 1529AF. Stan osobowy OSP Mirsk wynosi: 22 członków zwyczajnych- z tego 18 zostało powołanych do JOT-u, 6 członków honorowych, 4 członków wspierających oraz 22 druhów MDP (choć jest to liczba dynamiczna, która ciągle rośnie).
Jednostka średniorocznie wyjeżdża 120 razy do różnych zdarzeń. Na przykładzie 2018 roku OSP uczestniczyła 125 razy w akcjach ratowniczych, w tym: w gaszeniu pożarów 66 razy, w likwidacji miejscowych zagrożeń 48 razy, alarmy fałszywe 4 razy, ćwiczenia 2 razy oraz zrealizowała 573 dowozy wody do gospodarstw domowych. Oprócz wyjazdów alarmowych oraz zleconych przez gminę, druhowie zabezpieczają okoliczne imprezy i wydarzenia, współpracują z miejscowym klubem sportowym oraz prowadzą Młodzieżową Drużynę Pożarniczą.
Zbiórka pieniędzy przez portal zrzutka.pl jest kolejnym etapem naszej strażackiej akcji “ZŁOM”, której głównym celem jest zebranie środków na zakup kamery termowizyjnej dla strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mirsku. Więcej o akcji oraz o naszej aktywności znajdziesz na naszym fanpage https://www.facebook.com/ochotniczastrazpozarna.mirsk
Liczymy na Waszą pomoc, tak jak Wy zawsze możecie liczyć na naszą!
Strażacy OSP Mirsk
Wpłat można dokonywać w dowolnych kwotach poprzez portal Zrzutka.pl. Wystarczy kliknąć poniższy przycisk, przejść na stronę zrzutki i dokonać wpłaty.
WPŁAĆ |
Zamiast chorej kwoty za jak to nazwano modernizacje remizy nalezalo zabezpieczyc czesc srodkow na doposazenie Za kwote jaka zostala przeznaczona na modernizacje mozna postawic nowa remize a nie przeprowadzac modernizacje O tym fakcie jakos zadnej wzmianki