Wakacje na Dolnym Śląsku? Wskakuj na rower i poznawaj piękne zakątki regionu

0
625
Szlaki i ścieżki rowerowe na Dolnym Śląsku są skrojone dla każdego - ciekawe propozycje dla siebie znajdą tu rodziny, zawodowcy, czy osoby z niepełnosprawnościami
Szlaki i ścieżki rowerowe na Dolnym Śląsku są skrojone dla każdego. Ciekawe propozycje dla siebie znajdą tu rodziny, zawodowcy, czy osoby z niepełnosprawnościami

Dolny Śląsk to niezwykle bogata i różnorodna rowerowa kraina. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno początkujący, jak i zaawansowani cykliści. Szlaki, ścieżki, czy singletracki wytyczone zostały w różnych częściach województwa i przebiegają po nizinach, wzniesieniach, a także w górach. Samorząd Województwa Dolnośląskiego zachęca do odkrywania regionu z perspektywy dwóch kółek. Inspiracji można szukać w materiałach publikowanych w ramach kampanii #ZnajdźSwojąTrasę.

 

Długość szlaków rowerowych na Dolnym Śląsku szacuje się na 8 tys. km. Istotnym elementem kampanii #ZnajdźSwojąTrasę jest hasło: RÓWNI W PASJI. Jej twórcy chcą tym samym pokazać i podkreślić, że rower to ekologiczny sposób przemieszczania się, ale i pasja dla każdego od dzieci po seniorów, osób z niepełnosprawnościami, czy uprawiających kolarstwo czysto amatorsko. Na Dolnym Śląsku każdy z nich znajdzie bowiem swoją trasę.

– Okres wakacyjny, który się właśnie rozpoczyna, to wspaniała okazja do zwiedzania pięknych i wyjątkowych zakątków Dolnego Śląska. Szczególnie zachęcam do korzystania ze szlaków rowerowych, których w naszym regionie przybywa. Zarówno zawodowcy, jak i amatorzy z łatwością znajdą dla siebie odpowiednie trasy, a podróżując rowerem pomagamy chronić naszą piękną przyrodę – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Sprawdzone trasy rowerowe

W bezpłatnej aplikacji „Dolny Śląsk Rowerem” dostępnej w sklepach Google Play i App Store, znajdziemy wyszukiwarkę ścieżek rowerowych, które zostały przetestowane przez Dolnośląską Organizację Turystyczną.

– Na stronie dolnyslaskrowerem.pl oraz w aplikacji przygotowanych jest 75 gotowych tras rowerowych dla każdego. Codziennie pojawiają się nowe ścieżki w ciekawych lokalizacjach. Zachęcamy do znalezienia tras idealnie dopasowanych do swoich umiejętności i preferencji – mówi Jakub Feiga z Dolnośląskiej Organizacji Rowerowej.

Docelowo, baza „Dolny Śląsk Rowerem” będzie zawierała około 200 tras. Aby znaleźć najlepszą propozycję dla siebie, wystarczy w wyszukiwarce wpisać kilka danych, jak rejon, typ interesującej nas trasy, czy jej długość. Aplikacja pokaże nam najlepsze propozycje skrojone pod nasze preferencje.

Lato bez samochodu

Wakacyjne podróżowanie po regionie i zwiedzanie go z perspektywy dwóch kółek ułatwią Koleje Dolnośląskie. Latem warto skorzystać z oferty regionalnego przewoźnika. Pociągami dotrzemy m.in. do Szklarskiej Poręby, Kudowy Zdroju, a nawet Berlina. Na turystów czekają promocje i nowe połączenia na trasie Wrocław-Świdnica przez Sobótkę. W sezonie letnim, od początku lipca, dodatkowym udogodnieniem na linii nr 285 będą weekendowe pociągi dla rowerzystów, chcących się wybrać na wycieczkę np. w okolice masywu Ślęży.

– Dolny Śląsk oferuje wiele atrakcji oraz aktywności na lato. Jedną z nich jest właśnie jazda rowerowa. Mamy wiele przepięknych tras, dzięki którym lepiej można poznać nasz region, zarówno dla mniej, jak i bardziej doświadczonych cyklistów. Ponadto już niedługo miłośnicy dwóch kółek będą mogli korzystać ze specjalnych wagonów rowerowych Kolei Dolnośląskich, co zdecydowanie ułatwi im podróż i zwiedzanie naszego województwa – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Rowerowa gra terenowa dla rodzin #ZnajdźSwojąTrasę

W ramach kampanii #ZnajdźSwojąTrasę Urząd Marszałkowski zaprasza na rodzinną rowerową grę terenową. Polega ona na przejechaniu wyznaczonej trasy, której kolejne punkty są ukryte w rymowanych zagadkach. Po ich rozwiązaniu dowiadujemy się, gdzie należy jechać dalej. Zabawa została zaprojektowana tak, by umożliwić uczestnikom poznanie ciekawych, czasami mniej znanych, miejsc w stolicy Dolnego Śląska. Jej pokonanie zajmie około dwóch godzin.

– Dzieci od samego początku trzeba zachęcać do aktywnego wypoczynku. Gra terenowa to świetne rozwiązanie, ponieważ łączy przyjemne z pożytecznym. Samo odkrywanie atrakcji regionu podczas jazdy na rowerze jest znacznie bardziej ekscytujące, niż na przykład w trakcie pieszej wędrówki, dlatego zachęcam, żeby wystartować i spróbować swoich sił – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Premiera gry zaplanowana jest na najbliższą sobotę w godzinach 10:00-15:00. Start spod Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, skąd uczestnicy ruszą w pełną przygód i zagadek trasę. Każda drużyna, która ją ukończy, otrzyma pakiet nagród z logo Dolnego Śląska. Udział w zabawie jest bezpłatny. Zgłoszenia należy wysyłać mailowo na adres: facebook@dolnyslask.pl.

Gra będzie dostępna także dla wszystkich chętnych przez całe lato – aby móc ją przejechać w dowolnym momencie, na przykład w ramach rodzinnego spędzania wakacji na Dolnym Śląsku i odkrywania jego przepięknych zakątków. Aplikację z grą #ZnajdźSwojąTrasę stworzyło Koło Naukowe Solvro z Politechniki Wrocławskiej. Będzie ona dostępna do pobrania od 2 lipca.

Udział w rowerowej grze terenowej to świetny pomysł na rodzinne spędzenie czasu na świeżym powietrzu i przeżycie przygody
Udział w rowerowej grze terenowej to świetny pomysł na rodzinne spędzenie czasu na świeżym powietrzu i przeżycie przygody

Imprezy rowerowe w regionie

Dolny Śląsk od lat słynie w kraju z organizacji wielu wyjątkowych imprez rowerowych – ze względu na jedne z najlepszych w Polsce warunków do uprawiania tego sportu. Bike Maraton to wydarzenie, które co roku przyciąga około 12 tysięcy uczestników.

– Wyścigi etapowe, MTB, wjazd na Śnieżkę – Dolny Śląsk przyciąga cyklistów z kraju i zagranicy. Mamy najlepsze trasy rowerowe w Polsce – pasmo Sudetów od Śnieżnika po Świeradów-Zdrój, niesamowitą sieć singletracków. Dolnośląskie imprezy rowerowe stały się kultowe w skali kraju – mówi Maciej Grabek organizator Bike Maratonu.

Udział w zawodach rozgrywanych na Dolnym Śląsku biorą kolarze z całego kraju, a także zagranicy
Udział w zawodach rozgrywanych na Dolnym Śląsku biorą kolarze z całego kraju, a także zagranicy

Rowerowe imprezy organizowane na Dolnym Śląsku są bardzo popularne – numery startowe na niektóre z nich rozchodzą się nawet w kilka minut. W najbliższym czasie odbędzie się wiele ciekawych zawodów, gdzie warto się wybrać nawet w charakterze widza: 16 lipca Bielawa – Ultra Maraton, 31 lipca Obiczów – Kolarski Weekend, 18 sierpnia Kowary – Z Widokiem na Ślężę, 10 września Bardo – Mistrzostwa Polski, 17 września Świeradów-Zdrój – Góry Izerskie. Zakończenie tegorocznego oficjalnego sezonu kolarskiego odbędzie się 8 października w Sobótce.

-/UMWD/-

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj