W godzinę „W” zawyją syreny

2
1359

Symboliczny dźwięk syren ma przypomnieć Polakom o heroicznej walce polskiego podziemia z niemieckim okupantem w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

 

W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia, o godz. 17.00 odezwą się syreny alarmowe by uczcić pamięć o Powstańcach i ich bohaterstwie.

W dniu 1 sierpnia 2022 roku o godzinie 17.00 zostanie przeprowadzony trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie obchodów 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W ramach treningu, na terenie powiatu lwóweckiego, uruchomione zostaną syreny alarmowe. Emitowany będzie dźwięk modulowany trwający 3 minuty, oznaczający ogłoszenie alarmu.

Godzina “W” była początkiem Powstania Warszawskiego, największego niepodległościowego zrywu Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego “Bora”, miało w założeniach trwać kilka dni.

Powstanie zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo w nim lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

Symboliczny dźwięk syren ma przypomnieć Polakom o heroicznej walce polskiego podziemia z niemieckim okupantem w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

W dniu 1 sierpnia, gdy usłyszymy dźwięk syren zatrzymajmy się na chwilę, by minutą ciszy uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego.

2 KOMENTARZE

  1. Niezapomniane wrażenia z obchodów rocznicowych wybuchu Powstania Warszawskiego gdzie jak na dłoni widać było,że Polak Polakowi lubi dowalić z grubej rury!
    Najsłynniejszy fragment orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, wystosowanego 18 listopada 1965 roku w Rzymie- “…przebaczamy i prosimy o przebaczenie …”. Odpowiedzią był list 42 biskupów niemieckich przesłany na ręce Stefana kardynała Wyszyńskiego 5 grudnia w podobnym lub zbliżonym tonie. Władze PRL uznały list za naruszenie ich, jak uważano, wyłącznych prerogatyw w dziedzinie polityki zagranicznej, zareagowały więc represjami wobec polskiego Kościoła. Władysław Gomułka wściekł się i zaatakował kościelną koncepcję świętowania tysiąclecia chrztu, a kardynała Wyszyńskiego inicjatora listu biskupów polskich do biskupów niemieckich nazwał „zaślepieńcem”. No i proszę bardzo wczoraj na uroczystościach powstańczych na cmentarzu poległych powstańców gdzie organizatorem uroczystości była żyjąca jeszcze uczestniczka powstania pani Wanda Traczyk-Stawska,która zaapelowała do wszystkich w podobnym tonie jak kiedyś biskupi polscy “… Traczyk-Stawska podkreślała też, że powstańcy “nie urodzili się inni niż wszystkie inne pokolenia”. – Takie same się dzisiaj rodzą dziewczyny i chłopaki jak wtedy. Ale nas tak wychowano. Bo były takie szkoły, gdzie nie miała wstępu partia (przyp red PiS). Żaden młody człowiek nie wie, po której stronie stanie, dopóki nie dorośnie. Dopiero wtedy ma prawo wybierać. A nie wtedy, kiedy jest małym dzieckiem (przyp.redak. podręcznik ministra Czarnka). Nie sączyć w dusze tych dzieci nienawiści do kogokolwiek! A najmniej do tych, którzy klęczą (kanclerz Brandt przed pomnikiem Getta)- do Niemców – apelowała uczestniczka powstania.
    – Przypomnijcie sobie wszyscy, kiedy był stan wojenny. Byłam wtedy z księdzem Popiełuszką w takiej służbie, że rozdawaliśmy pomoc najsłabszym. Wiem, skąd przyszły pierwsze i najlepsze paczki. Szły i szły, i szły. Od Niemców …” I co się stało chwilę po przemówieniu pani Wandy? Historia zatoczyła w Polsce wielkie koło-odezwał się “Gomułka XXI wieku obecnej elity rządowej. Brak słów aby to dalej opisywać jego wystąpienie!!! To tak jakby tej uczestniczce powstania ktoś splunął w twarz identycznie jak rok temu gdy przemawiała to Bąkiewicz przez megafon zagłuszał ją chyba swoją “modlitwą”. Wstyd takiego człowieka nazwać elitą no chyba,że elitą nowogrodzką a jeżeli tak to przepraszam. Szkoda tylko,że nie nazwał tę panią Wandę jak kiedyś jego ówczesny odpowiednik “zaślepieńcem”.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here