Polski Czerwony Krzyż wypowiedział umowę na miejsca, gdzie znajdowały się pojemniki na starą odzież. Kontenery zniknęły z terenu pięciu dolnośląskich powiatów. Teraz każdy we własnym zakresie będzie musiał zadbać o tego rodzaju odpady.
Zbiórka tekstyliów
W 16 województwach na terenie kraju Polski Czerwony Krzyż prowadził zbiórkę tekstyliów do specjalnie oznaczonych pojemników. Takie pojemniki wpisały się także w krajobraz Dolnego Śląska.
PCK gromadził w nich tekstylia, a środki pozyskane ze sprzedaży zebranych ubrań, pościeli itp. przeznaczała na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych oraz bieżącą działalność statutową. Zbiórka tekstyliów stanowiła również wsparcie dla tych osób, które miały problem z utylizacją niepotrzebnych ubrań, czy obuwia, jak również dla lokalnych samorządów, bo te pozbywały się części odpadów.
Gdzie są pojemniki na odzież?
Jak ustaliła redakcja Lwówecki.info w ostatnich dniach sierpnia 2024 roku Polski Czerwony Krzyż wypowiedział umowy samorządom i zabrał pojemniki na odzież z terenu pięciu dolnośląskich powiatów. PCK tłumaczy nam, iż powodem zabrania kontenerów na odzież była ich dewastacja przez mieszkańców oraz wrzucanie do pojemników różnych śmieci. Dotychczasowy odbiorą odpadów tekstylnych wskazuje, iż pracownicy nie byli w stanie natychmiast reagować na akty wandalizmu, co powodowało irytację ze strony mieszkańców i lokalnych władz, dlatego podjęto strategiczną decyzję o rezygnacji współpracy z południowo zachodnią częścią Dolnego Śląska.
Pojemniki na tekstylia zostały zabrane z terenu powiatów zgorzeleckiego, lubańskiego, lwóweckiego, bolesławieckiego i złotoryjskiego. Teraz mieszkańcy tych powiatów muszą we własnym zakresie zagospodarować stare ubrania i odzież.
Co zrobić ze starą odzieżą i obuwiem?
Wszelkiego rodzaju tekstylia, starą odzież, obuwie, etc. można oddać do Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w swojej gminie.
i dobrze
bardzo dobrze
Ty pewnie spalisz albo do lasu wywieziesz. Chyba ze jestes osoba ktora swoj interes z odzierza otworzu i zrobi vintet eco . Mnustwo jest narodowosci w naszym ktorzy zachowuja sie jak u siebie. Dewastacja penetracjz demolka. Proponuje by wszystkie rzeczy niepotrzebne wywiesc do WAwy bo tam jest skupisko lansu. Moze mlode eco to ogarnie.
A gdzie można oddać przepracowany olej z kosiarki ? ktoś wie ? Może redakcja portalu zainteresuje sie tym tematem .
Wszystko, kaczora nie słuchacie
Zabrali bo to się mija z celem, to nie są kontenery na porwane ubrania i dziurawe buty, tylko na odzież której już nie potrzebujesz a która nadaje się do dalszego użytki, najlepiej spakowana w worki.
Zabrali bo niestety polacy nie dojrseli do tego typu akcji i wrzucają ta co popadnie/śmieci.
To nie są kontenery PCK. To są kontenery prywatnej firma, która płaci PCK pieniądze za używanie ich logo, a oni te ciuchy sprzedają do Afryki itp.
Dobrze dobrze więcej w lesie będzie.
Niestety w lasach będzie większy syf.
Bardzo dobrze, skonczy się wieszanie psów na PCK, a ludzi swoje podarte, brudne stuletnie gacie zaczną przeznaczać na utylizacje.
Przecież wiele z tych ubrań trafiało do sekend handów. Wiem bo ja oddawałam swoje ciuchy a poźniej widziałam je właśnie w takim sklepie z używaną odzieżą.
To chyba dobrze. Ktoś je potem wykorzysta.
Nie wiem, czy Pani to rozumie, że nawet stre gacie mogą iść na recycling i PCK ma podpisaną umowę oddawania tego typu rzeczy na wagę, na tzw recycling. Z tego otrzymują dość dobre pieniądze na ubogich. Nie tylko więc można oddawać dobre, nie uszkodzone rzeczy ale nawet takie, które już się nie nadają do chodzenia, a na recycling.
Niekoniecznie można oddawać tylko dobre, nadające się jeszcze do użytku rzeczy. PCK ma podpisaną umowę oddawania rzeczy uszkodzonych już, rozprutych, itp, także na wagę, na tzw recycling. Z tego otrzymują dość dobre pieniądze na ubogich. Nie tylko więc można oddawać dobre, nie uszkodzone rzeczy ale nawet takie, które już się nie nadają do chodzenia, a na recycling.