Uratowali kobiecie życie!

1
4306

Po ponad półgodzinnej reanimacji prowadzonej przez strażaków oraz medyków udało się przywrócić u kobiety czynności życiowe. Została zabrana do szpitala.

 

 

Pamiętaj, każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy. Jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia człowieka nie możemy go zostawić. Reaguj, jeśli widzisz wypadek, ktoś upadnie, zasłabnie lub straci przytomność. Nie wpadaj w panikę. Zadzwoń po pomoc i zrób wszystko, co możesz, zanim przyjedzie karetka.

Do dramatu doszło w sobotni wieczór 2 grudnia 2023 roku w jednym ze świeradowskich hoteli. Podczas kolacji kobieta zakrztusiła się posiłkiem. Pierwszej pomocy udzieli jej goście i personel. Ktoś zadzwonił na numer alarmowy 112. Z uwagi, iż świeradowski Zespół Ratownictwa Medycznego zajmował się innym przypadkiem, na miejsce dysponowano strażaków- ratowników z OSP KSRG Świeradów- Zdrój oraz Zespół Ratownictwa Medycznego ze Szklarskiej Poręby.

Druhowie błyskawicznie znaleźli się na miejscu i przystąpili do prowadzenia resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Po kilkunastu minutach do działań dołączyli ratownicy z pogotowia a po nich dojechali strażacy z JRG PSP w Lubaniu.

Ponad półgodzinna reanimacja przyniosła pożądany efekt. Udało się przywrócić czynności życiowe u kobiety. Poszkodowana trafiła do szpitala.

Świeradowskim strażakom i ratownikom z Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze należą się wielkie brawa!

Jak postępować przy zadławieniu?

  • Gdy poszkodowany przestał kaszleć, ale jest przytomny należy:
    1. pochylić poszkodowanego do przodu,
    2. 5 x energicznie uderzyć w okolicę międzyłopatkową.
  • Gdy uderzenie nie pomaga zastosować tzw. chwyt Heimlicha (Uwaga!!! Nie stosować wobec kobiet w ciąży):
    1. pochylić poszkodowanego,
    2. objąć rękoma kładąc jedną część na nadbrzuszu (pod mostkiem),
    3. drugą ręką objąć zaciśniętą pięść,
    4. i energicznie pociągnąć do wnętrza i ku górze.
  • Jeśli powyższe działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie 999 lub 112.

Jeśli poszkodowany stracił przytomność, należy rozpocząć reanimacje!

Co robić, gdy poszkodowany nie oddycha?

Poszkodowany stracił przytomność, a jego oddech się zatrzymał? Jak najszybciej rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Prowadź ją do momentu odzyskania przytomności przez poszkodowanego lub do przyjazdu karetki.

  • Resuscytacja polega na naprzemiennym wykonywaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechów ratowniczych. Pomiędzy nimi udrażniaj drogi oddechowe. Najpierw ułóż osobę poszkodowaną na twardej i równej powierzchni. Klęknij z boku, na wysokości jej klatki piersiowej. Poproś inną osobę o pomoc i zmieniajcie się.
  • Użyj defibrylatora, jeśli znajdziesz go w pobliżu. Może być np. w budynku użyteczności publicznej, jak dworzec, lotnisko, urząd, biurowiec.

1 KOMENTARZ

  1. Chciałabym zauważyć, że na nr 112 dodzwonić się już nie można. Ostatnio musiałam skorzystać z takiego nr alarmowego i na 112 nie można się było w ogóle połączyć dodzwoniłam się na 997.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj