U nas się mówi u sąsiadów działa

9
1338
Ostrzyca Proboszczowicka

Już wkrótce dowiemy się, czy Kraina Wygasłych Wulkanów trafi na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO?

 

Światowa Sieć Geoparków UNESCO

Kilka lat temu rozpoczęły się starania o to, by składający się z czternastu gmin region Pogórza Kaczawskiego trafił na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Polski Komitet ds. UNESCO aplikację do International Geoscience and Geoparks Programme przyjął w listopadzie 2019 roku. Od tamtego czasu trwa proces weryfikacji, który z powodu pandemii COVID nieco się wydłużył.

Czym jest Geopark

Jak na stronie internetowej gorykaczawskie.pl tłumaczą inicjatorzy projektu geopark to spójny obszar, który w zrównoważony sposób zwiększa ochronę i wykorzystanie dziedzictwa geologicznego i sprzyja dobrobytowi ekonomicznemu ludzi tam mieszkających. W geoparku unikatowe dziedzictwo geologiczne służy, jako filar promocji i rozwoju, jednak działalność geoparku nie ogranicza się do popularyzacji geologii. Celem geoparku jest również promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu oraz poprawa, jakości życia mieszkańców.

Czyj to pomysł?

Utworzenie Geoparku w Krainie Wygasłych Wulkanów to oddolna, partnerska inicjatywa, w którą przez wiele lat aktywnie włączają się gminy Partnerstwa Kaczawskiego, nadleśnictwa, instytucje samorządowe, organizacje pozarządowe, biznes i mieszkańcy.

14 gmin Pogórza Kaczawskiego

Gminy: Świerzawa, Pielgrzymka, Jeżów Sudecki, Wojcieszów, Zagrodno, Legnickie Pole, Bolków, Jawor, Mściwojów, Paszowice, Ruja, Wądroże Wielkie, gmina miejska Złotoryja i gmina wiejska Złotoryja bogate są w atrakcje i liczą, że dzięki zaistnieniu na liście UNESCO zwiększy się ruch turystyczny.

Warto dodać, iż region ten graniczy z sołectwami gminy Lwówek Śląski i gminy Wleń.

Atrakcje Pogórza Kaczawskiego

Autorzy projektu w złożonej dokumentacji wyznaczyli na terenie Geoparku 136 geostanowisk. Dołożyli do tego także sporą ilość atrakcji nie geologicznych, jak na przykład Kaczawskie Single Tracki, czy punkty widokowe. Ponadto podkreślają, iż na terenie Geoparku znajduje się 10 rezerwatów przyrody: Ostrzyca Proboszczowicka, Góra Miłek, Wąwóz Lipa, Wąwóz Siedmica, Wąwóz Myśliborski, Nad Groblą, Wilcza Góra, Buki Sudeckie, Mszana i Obłoga, Buczyna Storczykowa na Białych Skałach.

Co daje certyfikat UNESCO?

„Możliwość przynależności do światowej społeczności geoparkowej oraz promowanie się certyfikatem UNESCO jest zwieńczeniem wielu lat oddolnych działań w Krainie Wygasłych Wulkanów.” – tłumaczą na inicjatorzy projektu.

Pogórze Kaczawskie z certyfikatem UNESCO?

Długie miesiące oczekiwania dobiegają końca. W drugiej połowie września przedstawiciele Światowej Sieci Geoparków UNESCO odwiedzą Pogórze Kaczawskie. Celem wizyty ma być ocena spełniania przez region poszczególnych kryteriów, które zdecydują o przynależności do sieci UNESCO GGN (Global Geoparks Network).

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze to Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów zostanie trzecim geoparkiem UNESCO w Polsce i pierwszym na Dolnym Śląsku.

9 KOMENTARZE

  1. Każdy kto chociaż trochę zna topografie to zobaczy że gminy oddalone o 30,40km. chcą należeć i reklamować to miejsce bo warto a gminy sąsiadujące przylegające do tych miejsc nie są zainteresowane. Gdzie jest burmistrz Wlenia Artur Zych gdzie burmistrz Lwówka Śląskiego Mariola Szczesna ?
    Pewnie czekają na podwyżkę wynagrodzenia i może znowu na jakieś małe poprawki geodezyjne??!?? Bo to wychodzi najlepiej czyż nie ?

  2. Był już taki pomysł 20 lata temu i się zwał Ekonatura 2000. Gminy liczyły na rozwój a to zatrzymało inwestycje turystyczne w Dolinie Bobru na długie dekady.
    Dziękuje za UNESCO a trzy wygasłe wulkany są w powiecie złotoryjskim a nie w powiecie lwóweckim a już tym bardziej w gminie Wleń czy Lwówek!
    Już widzę GEOPARK zero zmian ludzie przyjadą szukać atrakcji dla dzieci a tu dupa i kamieni kupa. Dosłownie. Nie liczcie gminy i powiaty na kasę. Prędzej na ograniczenia bo obszar będzie ściśle chroniony!!!

    • Co za bzdury. Piszący komentarz nie ma pojęcia czym jest geopark. Nie ma nic wspólnego z Natura 2000 ani zakazami i ochroną środowiska. Zanim się zacznie wypisywać farmazony warto choć trochę poczytać.

  3. To prawda, ktoś zechce mi wytłumaczyć jakie korzyści przyniosła za sobą Natura 2000 w gm. Mirsk oprócz ograniczeń działalności? Chętnie posłucham i się doedukuję, może jestem po prostu niedoinformowany.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj