Gmina Lwówek Śląski to kolejna po Rębiszowie lokalizacja na terenie naszego powiatu do składowania odpadów. Decyzja została wydana ponad dwa miesiące temu.
Wszystko zaczęło się w styczniu br. wówczas to pod poznańska spółka zwróciła się do marszałka województwa z wnioskiem w sprawie wydania decyzji udzielającej zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku R5. Marszałek przeprowadził wymagane prawem postępowanie, na końcu którego orzekł udzielić spółce zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku R5 (Recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych), polegającym na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych wyrobiska poeksploatacyjnego złoża piaskowców ,,Rakowiczki” zlokalizowanego na terenie części działki nr 41 obręb Rakowice Małe, gmina Lwówek Śląski, powiat lwówecki, województwo dolnośląskie.
Rodzaje i masa odpadów przewidywanych
do przetworzenia w okresie roku
Lp. | Kody odpadów | Rodzaje odpadów | Masa odpadów [Mg/rok] |
1. | 10 05 80 | Żużle granulowane z pieców szybowych oraz żużle z pieców obrotowych | 189 900 |
2. | 10 06 80 | Żużle szybowe i granulowane | 189 900 |
3. | 10 09 03 | Żużle odlewnicze | 189 900 |
4. | ex 17 01 01 | Beton | 189 900 |
5. | ex 17 01 02 | Cegły | 189 900 |
6. | ex 17 01 07 | Mieszaniny betonu, cegieł, płytek i ceramiki | 189 900 |
7. | 17 05 04 | Gleba i ziemia, w tym kamienie inne niż wymienione w 17 05 03 | 189 900 |
8. | ex 19 12 09 | Minerały (np. piasek, kamienie) inne niż pochodzące z przetwarzania odpadów komunalnych | 189 900 |
9. | ex 20 12 09 | Gleba i kamienie | 189 900 |
Tabela nr 1. Rodzaje i masa odpadów dopuszczonych do przetworzenia w okresie roku w procesie R5 na terenie części działki nr 41 obręb Rakowice Małe, gmina Lwówek Śląski, powiat lwówecki.
Miejsce oraz dopuszczone metody przetwarzania odpadów.
Odzysk odpadów w procesie R5- odzysk odpadów w procesie R5 (Recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych), będzie polegał na wypełnianiu odpadami (wymienionymi w Tabeli nr 1) wyrobiska poeksploatacyjnego złoża piaskowców Rakowiczki” zlokalizowanego na terenie części działki nr 41 obręb Rakowice Małe, gmina Lwówek Śląski, powiat lwówecki, województwo dolnośląskie. Masa odpadów przeznaczonych do wypełniania wyrobiska w okresie roku nie może przekroczyć 189 900 Mg. Całkowita objętość wyrobiska wynosi 211 000 m³. Masa odpadów przeznaczonych do wypełniania wyrobiska w całym okresie prowadzenia działalności nie przekroczy ok. 379 800 Mg.
Marszałek wskazuje, iż odpady przewidziane do wypełniania wyrobiska będą dowożone samochodami samowyładowczymi przystosowanymi do przewozu takich odpadów i rozładowywane bezpośrednio w obrębie wyrobiska. Dodaje także, iż firmy, które będą dostarczać odpady, będą posiadały odpowiednie zezwolenia na transport (wpis do BDO), a kierowcy pojazdów będą posiadali odpowiednie przeszkolenie zapewniające bezpieczny rozładunek odpadów. Co ważne, to pracownik będzie nadzorował rodzaje i ilości dowożonych odpadów oraz będzie przeszkolony w zakresie prawidłowej weryfikacji i klasyfikacji odpadów, zgodnie z informacjami zawartymi w karcie przekazania odpadów.
Po rozładunku, odpady będą przemieszczane i rozplanowywane w wyrobisku przy użyciu sprzętu podstawowego (spycharki, ładowarki). Odpady będą poddawane naturalnemu zagęszczeniu poprzez ruch pojazdów dostarczających odpady i ruch maszyn przemieszczających te odpady.
Wypełnianie przedmiotowego terenu będzie prowadzone sukcesywnie do rzędnych przyległych terenów nieprzekształconych robotami górniczymi. Warstwa powierzchniowa o grubości od 1 m do 1,5 m poniżej rzędnych przyległych terenów nieprzekształconych tworzona będzie z wykorzystaniem odpadów o kodach: 17 05 04 (Gleba i ziemia, w tym kamienie, inne niż wymienione w 17 05 03) oraz ex 20 02 02 (Gleba i kamienie). Odpady przewidziane do odzysku na przedmiotowym terenie nie będą magazynowane. W wyniku prowadzonego procesu przetwarzania nie będą wytwarzane odpady. Odpady z podgrupy 17 01 nie będą kruszone w obrębie wyrobiska.
W decyzji wskazano, iż maksymalna łączna ilość odpadów przeznaczonych do wypełniania wyrobiska w okresie roku nie może przekroczyć 189 900 Mg, natomiast masa odpadów przeznaczonych do wypełniania wyrobiska w całym okresie prowadzenia działalności nie może przekroczyć około 379 800 Mg. Ponadto powierzchniową warstwę o grubości od 1 m do 1,5 m poniżej rzędnych przyległych terenów nieprzekształconych robotami górniczymi należy formować w sposób zapewniający jej funkcję glebotwórczą, zgodnie z docelowym przeznaczeniem terenu (rekultywacja wyrobiska w kierunku leśnym). Warstwa powierzchniowa będzie wykonana z wykorzystaniem odpadów o kodach 17 05 04 (Gleba i ziemia, w tym kamienie, inne niż wymienione w 17 05 03) oraz ex 20 02 02 (Gleba i kamienie).
W decyzji podkreślono także, iż przetwarzanie odpadów należy prowadzić w taki sposób, aby zapobiegać lub w jak największym możliwym stopniu ograniczać emisję zanieczyszczeń do środowiska (np. pylenie odpadów, potencjalną możliwość przenoszenia tych odpadów na tereny przyległe, itd.).
Spółka zapewniła, iż będzie utrzymywać porządek na terenie wyrobiska oraz drogach dojazdowych, a odpady poddawane przetwarzaniu w razie konieczności będą zraszane.
„Strona wskazała również, że w celu ograniczenia pylenia z dróg podczas transportu, drogi te będą zraszane w okresie suszy oraz w miarę możliwości zostaną utwardzone. Należy zwrócić również uwagę na fakt, iż Strona we wniosku wskazała, że odpady po dostarczeniu na przedmiotowy teren, będą deponowane bezpośrednio w wyrobisku, a następnie zostaną bezzwłocznie rozplantowane i zagęszczone w wyniku ruchu ciężkiego sprzętu (głównie ładowarki). Biorąc pod uwagę fakt, iż odpady będą niezwłocznie zagęszczone w wyniku ruchu pojazdów oraz biorąc pod uwagę rodzaje odpadów, które Spółka planuje przetwarzać na mocy niniejszej decyzji, a także zapewnienie Spółki, iż gospodarka odpadami będzie prowadzona przez osoby posiadające odpowiednie kompetencje w tym zakresie, w ocenie tut. organu ryzyko rozwiewania odpadów na tereny przyległe jest niewielkie.” – wskazuje marszałek.
W decyzji nie wskazano, skąd będą pochodziły te odpady, czy tak jak w przypadku Rębiszowa z Niemiec, czy gdzieś z terenu Polski. Wskazano natomiast, iż decyzję wydano do 21 sierpnia 2025 roku. W tym czasie naszymi drogami przejedzie tysiące ciężarówek.
Skoro od stycznia toczyło się postępowanie, to dlaczego burmistrz nic nie powiedziała? Przecież miała wiedzę?
Startowała do sejmu
Ja pier… , piękny teren chcą na zasypać syfem.
.
Tu nie przeczytacie, burmistrz negatywnie zaopiniowała to przedsięwzięcie, marszałek miał to gdzieś. Czemu wice Andrzej nic nie zrobił? Przecież to jego klika w sejmiku. Dziwna sprawa bo złoże nie zostało wyeksploatowane do końca, a eksploatacja była tylko zawieszona. W zlożu pozostało ponad 350 tys ton dobrej jakości piaskowca. O dziwo pod koniec ubiegłego roku pozostałe zasoby zostały wykreślone z bilansu zasobów i na koniec roku pozostało 0 ton.
Już po wyborach BS i PiS może dalej robić to co wczesniej robiło PO z PSL. Gratuluję wyborcom z powiatu Lwóweckiego
Co się martwisz zrobią to rotacyjnie, część pójdzie na Lubomierz tam też przyjmują wszystko.
A może w Raciborowicach po cementowni? Panu marszałkowi znane tereny.
Panie Marszałku nie dość , że oszukał Pan wyborców jako bezpartyjny , to jeszcze to dziadostwo wysypać na Pana i Kredkowskiego posesji oraz blisko Kopalni Turów.
Ciekawe co to za firma. Bo jeśli Ve…A to oni piszą na pozwoleniu jedno a faktycznie wywożą coś innego. Prokurator ich ściga. Ale oni mają tyle kasy że im uchodzi wszystko bezkarnie.
Przecież z okolic czterech powiatów mieszkańcy są w stanie zasypywać dziurę po pozostałościach
z budów a w międzyczasie przez dziesiątek lat korzystać z wody i plaży. Na hugona nam nie wiadomo co z Niemiec jak możemy cieszyć się z naszego…… Chyba że w grę wchodzi gruba kasa dla samorządowców, pociotków i wojewody na czele .. to wtedy już się nie włączam w dyskurs
Bądź Panie redaktorze jak Enola Holmes. Rozwikłaj zagadkę lwówecką. Zobaczmy co potrafisz bo to nie jest temat na raz i nikomu w ząb się nie podoba śmietnisko
PROKURATOR TEŻ CZŁOWIEK W POLSCE TYLKO RYBA NIE BIEŻE ZWŁASZCZA W ODRZE
Firmy zpod poznania niech niemieckie śmieci woza pod Poznań. Najpierw za bezcen od lokalsow pokupowali grunty potem sprzedali.z wielokrotnym zyskiem a na koniec smieciury będą nam tu zwozić.
Czy naprawde trgo ministra pogrzalo niech siep.. do warszaey i tam zasypuje dziury juz zezwolil na prxywoz smieci z Niemiec do Rebiszowa i wladze samorzadowe sa bezradne.teren w Rakowicach powinien byc wytownany pozostalosciami piasku napewno ktos z p ezial pieniadze
iec do
Nie martwy się zapłacimy podatek od aut spalinowych w 2024 roku i uratujemy planetę, ekologia UE zwycięży a Polska będzie śmietnikiem Europy. Niech rada miasta utworzy tam Rezerwat przyrody i ścieżek przyrodniczą czy pomnik przyrody niedożywionej 🙂
Takie rzeczy w tej ilości to powinno się koleją transportować a nie niszczyć drogi boczne …
Jako emerytka mogę powiedzieć że jak oni już burmistrz jedna i drugi są w wieku emerytalnym to nie wszystko już tak potrafią przewidzieć. Umysł nie jest już taki bystry, niestety.
A jaką droga będą dojeżdżać. To nie jest droga przeznaczona do jazdy da dużych aut. Z jednej strony droga rozwalona i zapadające się mosty. Z drugiej wąska. A poza tym po co nam te śmieci. Niech marszałek wysypie śmieci koło siebie.
Sprawa dla reporterów UWAGA TVN24 i dla prokuratury!!! Śmierdzi tu dużymi pieniędzmi i korupcją!!! Kto za tym stoi? Decyzją paru urzędników powstanie potężna bomba ekologiczna! Przecież to jest piękny teren, ze złożami piaskowca a na dodatek tuż przy samej rzece Bóbr! Nie można ma to pozwolić!
Co za przekręt !!!!!!!
ŚWIĘTA PRAWDA
Do tego potężny kawał historii tej kopalni jej kamienia i okolic . Przecież obok jest Natura 2000 , Plan Zbiornika Rakowice , podziemne zasoby wody pitnej a do tego zdrowie mieszkańców Rakowic ,Włodzic i okolic.
Pięknie historycznie ukształtowane wyrobisko może spełniać funkcję rekreacyjną i widokową.
Jestem przekonany ,że Pani Burmistrz Mariola i Pan Starosta Zbigniew wraz z mieszkańcami nie pozwolą na tak szkodliwe i podstępne przedsięwzięcie na swojej rodzinnej Ziemi Matce.