Statystyki za kwiecień 2025 roku dla Zespołów Ratownictwa Medycznego działających na terenie powiatu lwóweckiego i sąsiednich gmin pokazują skalę wyzwań, z jakimi każdego dnia mierzą się ratownicy medyczni.
W kwietniu 2025 roku wszystkie zespoły ZRM działające w strukturach Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze zrealizowały łącznie 2593 wyjazdy. Najwięcej interwencji odnotowano w Jeleniej Górze, gdzie prym wiodły zespoły ze stacji przy ulicy Ogińskiego oraz z Sobieszowa. Mimo, że to one zajęły czołowe lokaty pod względem liczby wyjazdów, także zespoły działające w mniejszych miejscowościach naszego regionu nie próżnowały.
Na szczególne uznanie zasługuje Zespół Ratownictwa Medycznego stacjonujący w Gryfowie Śląskim (D0218). W minionym miesiącu zespół ten podjął aż 171 interwencji, co uplasowało ich tuż za najbardziej obciążonymi zespołami z Jeleniej Góry, Lubania i Kowar. Co więcej, pod względem liczby przejechanych kilometrów, a więc czasu i odległości, jaką ratownicy muszą pokonać, by dotrzeć do pacjentów, Gryfów znalazł się na drugim miejscu w całym regionie.
Ambulans z gryfowskiego zespołu przejechał w kwietniu aż 4811 kilometrów, ustępując jedynie zespołowi z Leśnej (5088 km). To wynik, który świadczy o bardzo rozległym terenie działania oraz częstych wyjazdach na pilne wezwania, także poza granice gminy.
W Lwówku Śląskim zespół ZRM (D0264) interweniował w kwietniu 156 razy. Choć w statystykach liczbowych lwówecki zespół znalazł się nieco niżej niż Gryfów, to warto zaznaczyć, że liczba wezwań wciąż pozostaje na bardzo wysokim poziomie, a sama lokalizacja w centrum powiatu sprawia, że lwóweccy ratownicy często udzielają wsparcia zespołom z sąsiednich gmin.
Pełne ręce pracy miał także zespół ze Świeradowa- Zdroju (D0222). W kwietniu ZRM Świeradów wyjeżdżał do pacjentów 131 razy. Warto pamiętać, że obszar działania świeradowskiego zespołu obejmuje nie tylko sam kurort.
Statystyki pokazują również najczęstsze przyczyny interwencji ratowników. Na pierwszym miejscu ponownie uplasowało się nadciśnienie tętnicze – 283 zgłoszenia. Tuż za nim urazy i obrażenia ciała (244 przypadki), a także ogólne złe samopoczucie (137). Wśród poważniejszych przypadków ratownicy notowali udary (51), nagłe zatrzymania krążenia (23) i zawały serca (6).