Turysta z Niemiec zmarł na parkingu

2
2311
zdjęcie poglądowe

Mężczyzna podczas spaceru stracił przytomność i upadł. Mimo szybkiej i sprawnej reanimacji jego życia nie udało się uratować. Okoliczności zdarzenia bada prokuratura.

 

Do tragicznego zdarzenia doszło w niedzielę przed południem, przy ulicy Nadbrzeżnej w Świeradowie-Zdroju. Sześćdziesięcioletni obywatel Niemiec zasłabł i upadł. Świadkowie zdarzenia podjęli akcję reanimacyjną i wezwali karetkę.

Jak wspomina rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze zgłoszenie do operatora numeru alarmowego wpłynęło około godziny 11:30.

Zespół ratowników, który przybył po kilku minutach, przejął działania i prowadził zaawansowaną resuscytację przez niemal godzinę. Niestety, pomimo wysiłków, nie udało się przywrócić akcji serca. Lekarz stwierdził zgon.

Z uwagi, iż do zdarzenia doszło miejscu publicznym, czynności wyjaśniające w sprawie pod nadzorem prokuratury prowadzi policja. Ciało mężczyzny zostało zabezpieczone do badań prokuratorskich.

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to sytuacja, w której serce przestaje skutecznie pompować krew, co prowadzi do utraty przytomności i zatrzymania oddechu. Natychmiastowa reakcja świadków może uratować życie, dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak postępować.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy osoba poszkodowana reaguje. Jeśli nie ma reakcji, należy ocenić, czy oddycha. Brak prawidłowego oddechu to znak, że mogło dojść do zatrzymania krążenia. W takiej sytuacji należy niezwłocznie wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112, jednocześnie informując dyspozytora o stanie poszkodowanego.

Po wezwaniu pomocy należy jak najszybciej rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). W tym celu należy wykonywać uciski klatki piersiowej w tempie około 100–120 uciśnięć na minutę, uciskając mostek na głębokość około 5–6 cm. W przypadku przeszkolenia można dodać oddechy ratunkowe w stosunku 30 uciśnięć na 2 wdechy, jednak priorytetem pozostaje nieprzerwana praca nad uciskami.

Resuscytację należy kontynuować do momentu przybycia zespołu ratownictwa medycznego lub do chwili, gdy poszkodowany odzyska oddech i przytomność. Pamiętaj, że każda sekunda ma znaczenie, a nawet podstawowe działania mogą zrobić różnicę między życiem a śmiercią.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj