Trwają Dożynki Gminne w Gryfowie Śląskim

1
5196
dożynki Gryfów Śląski 2024 801

Tradycyjną mszą świętą w intencji rolników, ogrodników i sadowników rozpoczęły się gminne dożynki, które po raz kolejny odbywają się w mieście. Gwiazdą muzycznej sceny będzie zespół Avangarde.

 

“Człowiek jest powołany do tego, by kształtować ziemię na miarę swoich możliwości, ale jednocześnie szanować ją, jako dar Boży, powierzoną nam do troskliwego użytkowania.” – święty Jan Paweł II Encyklika Laborem Exercens (1981).

Dożynki, święto polskich rolników, ogrodników i sadowników, mają długą i bogatą historię, sięgającą czasów przedchrześcijańskich. Tradycyjnie obchodzone w Polsce na zakończenie żniw, stanowią podziękowanie za plony i oddanie hołdu rolnikom, którzy przez wieki odgrywali kluczową rolę w rozwoju gospodarki oraz utrzymaniu kultury i tradycji wiejskich.

Dziś, to jest w sobotę, 31 sierpnia 2024 roku świętują pracujący na roli mieszkańcy gminy Gryfów Śląski. Gminne Dożynki po raz kolejny odbywają się w mieście. Wydarzenie rozpoczęła tradycyjna msza święta, podczas której zgromadzeni podziękowali za plony i modlili się za pomyślność i urodzaj w kolejnych latach. Mszy przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Kurzeja.

Po mszy wszystkich przybyłych na dożynki powitał: Burmistrz Daniel Koko, który podziękował wszystkim pracującym na roli.

Tak, jak kiedyś, tak i dzisiaj składamy wyrazy wielkiego uznania i szacunku do pracy rolników, ogrodników, sadowników i działkowców ale to także wielkie uznanie do pracy innych grup zawodowych. Bo przecież ta kromka chleba, którą podnosimy do ust to wysiłek pracy i młynarzy, i piekarzy, transportowców i sprzedawców. Za ten chleb powszedni bardzo serdecznie dziękujemy. Wszyscy tu zebrani zdajemy sobie sprawę, jak trudną profesją jest rolnictwo. Nasze wstąpienie do Unii Europejskiej otworzyło wiele możliwości dla rolnictwa. Dzisiejsza wieś i rolnictwo, jest na pewno inne niż było. – wskazywał Burmistrz Daniel Koko, zwracając przy tym uwagę na dalszą potrzebę rozwoju i konieczności dostrzeżenia nowych problemów i wyzwań stojących przed rolnikami i rolnictwem.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Bożena Pawłowicz Wiceburmistrz Gminy Gryfów Śląski, Waldemar Witkowski Senator RP, Aleksandra Wochal asystentka Poseł na Sejm RP Zofii Czernow, Szczepańska Małgorzata Starosta Lwówecki, radni Rady Powiatu Lwóweckiego z Przewodniczącym Olgierdem Poniźnikiem, radni Gminy i Miasta Gryfów Śląski na czele z Wiceprzewodniczącym Zygfrydem Borkowskim. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim nadkomisarz Wojciech Pawluk, Rafał Polowy KP Gryfów Śląski. Wiesław Gierus Prezes ZUOK IZERY, Mariusz Zamasz Kierownik ARMIR Ubocze. A także delegacje z miast partnerskich Gryfice z Przewodniczącym Rady Tomaszem Kaszlej na czele i miasta Raspenava ze starostą Jaromirem Hanzlem.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów dożynek jest wieniec dożynkowy, który symbolizuje urodzaj, dostatek i pomyślność. W tradycyjnych dożynkach wieniec ten przynoszony był do gospodarza lub pana na dworze, jako znak zakończenia prac polowych i wdzięczności za opiekę. Z czasem symbolika ta przeniknęła również do obchodów współczesnych, gdzie wieńce są głównym elementem uroczystości, reprezentując różnorodność plonów oraz dbałość o ziemię. W Gryfowie Śląskim każde z sołectw przygotowało tradycyjny wieniec. Te są prezentowane przy tuż scenie, by każdy z uczestników mógł podziwiać trud i efekt ich pracy.

Starostami tegorocznych dożynek są Aneta Ścigan i Artur Łukasik to oni przekazali na ręce Burmistrza i Wiceprzewodniczącego Rady chleb wypieczony z mąki z tegorocznych ziaren a później dzielili nim wśród przybyłych na wydarzenie gości.

Starościną tegorocznych Dożynek jest Pani Aneta Ścigan – od 2019 sołtyska wsi Wolbromów. Prowadzi 5 hektarowe ekologiczne gospodarstwo, na którym uprawia pszenicę i owies. Hoduje króliki, gęsi, kaczki, kury. Jest druhną OSP. Ukończyła kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Mama dwójki dzieci 6 i 4 latka. W wolnych chwilach lubi ciszę i spokój. Uwielbia polską kuchnię.

Starostą Dożynek jest Pan Artur Łukasik – jest wzorowym rolnikiem młodszego pokolenia we wsi Młyńsko. Prowadzi rodzinne gospodarstwo Specjalizuje się głównie w produkcji roślinnej–pszenica, owies, kukurydza. Angażuje się w prace społeczno- publiczne na rzecz wioski. Jako technik mechanik z zawodu interesuje się motoryzacją. Przykładny ojciec dwójki dzieci 20 i 13 lat. Ceniony jest za życzliwość i profesjonalizm w działaniach.

Tegoroczne dożynki stały się okazją do wręczenia mieszkańcom gminy Gryfów Śląski odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”. Uhonorowani zostali:

Łukasik Artur– Młyńsko.  Pan Artur Łukasik jest wzorowym rolnikiem młodszego pokolenia we wsi Młyńsko. Specjalizuje się głównie w produkcji roślinnej – pszenica, owies, kukurydza. Angażuje się w prace społeczno – publiczne na rzecz wioski. Czynnie uczestniczył w przygotowywaniu dożynek wiejskich w Młyńsku, na których pełnił rolę Starosty. Jako technik mechanik z zawodu interesuje się motoryzacją. Jako przykładny ojciec dwójki dzieci aktywnie uczestniczy w różnorodnych inicjatywach lokalnych. Ceniony jest za życzliwość i profesjonalizm w działaniach.

Polesiak Franciszek – Ubocze. Pan Franciszek Polesiak prowadzi gospodarstwo rolne założone w 1978 roku, które systematycznie powiększał i modernizował. Obecnie gospodaruje ponad 50 ha. Specjalizuje się w hodowli bydła i krów mlecznych oraz produkcji mleka. Jego ciężka praca może być wzorem do naśladowania dla młodszego pokolenia rolników. Jest otwarty na wszystkie inicjatywy społeczne organizowane w sołectwie.

Midek Mateusz – Rząsiny. Pan Mateusz Midek jest wzorowym, młodym rolnikiem we wsi Rząsiny. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego jak i produkcji roślinnej zbóż – pszenicy, kukurydzy i owsa. Zajmuje się również uprawą różnego rodzaju warzyw. Pan Mateusz angażuje się w życie wioski, uczestniczy w sołeckich uroczystościach, jest zawsze pomocny i zaangażowany. Ponadto jest czynnym strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej.

Rak Szymon – Wolbromów. Pan Szymon Rak jest młodym rolnikiem we wsi Wolbromów. Zamiłowanie do ciężkiej pracy na roli przejął od swojego taty Józefa, z którym wspólnie zajmuje się uprawą zbóż – rzepaku i pszenicy na 29 ha ziemi. Aktywnie uczestniczy w uroczystościach oraz imprezach integrujących lokalne społeczeństwo. Swoją chęcią do działania zaraża mieszkańców sołectwa w ich przygotowaniach. Jest przykładem dla wielu młodych rolników.

Jaszkiewicz Kazimierz – Proszówka. Pan Kazimierz Jaszkiewicz od ponad 20 lat zajmuje się rolnictwem we wsi Proszówka. Na 13 ha ziemi uprawia zboże oraz łąki. Dodatkowo zajmuje się chowem bydła i trzody chlewnej. Uczestniczy w uroczystościach oraz imprezach integrujących lokalne społeczeństwo, jest pomocny i otwarty na potrzeby innych.

Domowej roboty ciasto, pierogi, kiełbaski, czy „jasne z pianką” z lokalnego browaru to tylko niektóre ze smakołyków, jakich mogą skosztować goście na dożynkach. Wydarzenie jest także miejscem, gdzie swoje produkty promują lokali twórcy.

Dla organizatorów święto stało się także okazją to stworzenia warsztatów międzypokoleniowych. Dożynki odwiedziły panie z Klubu Seniora, które prezentują swoje umiejętności szycia, ale także każdego chętnego uczą tego niegdyś tak popularnego fachu. Są także uczniowie gryfowskiego liceum, którzy dzielą się wiedzą na temat obsługi komputerów, tabletów i bezpiecznego korzystania z internetu. Nawiązaniem do święta są również warsztaty przyrodnicze.

Sobotnie wydarzenie jest okazją do promocji przez Pana Krzysztofa Rozenbajgera z Urzędu Gminy i Miasta w Gryfowie Śląskim programów ekologicznych, czyli w skrócie tego, jak uzyskać dotację na wymianę starych kopciuchów, czy termomodernizację.

Gminny Punkt Konsultacyjny Czyste Powietrze
Solar Eco Energia Gryfów Śląski

Wśród wielu znakomitych stoisk tym najokazalszym było stoisko Solar Eko Energia jednej z niewielu firm na rynku, która zajmuje się szeroko pojmowaną techniką grzewczą, z uwzględnieniem najnowszych technologii oraz ekologicznych, odnawialnych źródeł energii. Tu można uzyskać kompleksową wiedzę na temat różnych rozwiązań zapewniającym ciepło domowego ogniska, ale także energii dla samochodu elektrycznego.

Na święcie rolników nie zabrakło także największego w regionie przetwórcy żywności, czyli Zakładów Mięsnych Niebeiszczańscy z Proszówki firmy, której powstanie przypada na rok 1990. Dziś ich oferta obejmuje szeroką gamę, ponad 200 produktów mięsnych, które powstają na bazie tradycyjnych receptur.

Tradycją gminnych wydarzeń w Gryfowie Śląskim jest prezentacja stoiska i dorobku Towarzystwa Miłośników Gryfowa, nie inaczej jest i dziś podczas Dożynek. Żadne gryfowskie wydarzenie nie może się obyć również bez animacji realizowanych przez panie ze Żłobka Miejskiego „Bajkowa Kraina”.

W trakcie wydarzenia motocykliści ze Stowarzyszenia Moto Tigers z Gryfowa Śląskiego prowadzą akcję charytatywną na rzecz pogorzelców ze Świecia. Motocykliści zadbali nie tylko o znakomite jedzenie, ale także fantastyczną zabawę dla najmłodszych.

Historia, tradycja i podziękowania dla rolników to ta część bardziej oficjalna. Natomiast druga część każdych dożynek, to wspaniała zabawa, której w sobotnie popołudnie w Gryfowie Śląskim z pewnością nie zabraknie. Czas umilają występy zespołów folklorystycznych „Sołtysowe Gryfinki” z Proszówki, „Rząsinianki” z Rząsin, „Rozmarynek” z Rząsin, „Młynareczki” z Młyńska i „Atomówki” z Ubocza.

Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie zespół Avangarde. Po koncercie do późnych godzin nocnych będzie trwała zabawa pod chmurką.

O bezpieczeństwo i komfort uczestników zabawy dbają strażacy z OSP KSRG Gryfów Śląski oraz druhowie z OSP Proszówka i OSP Młyńsko, a także Straż Miejska Gminy Gryfów Śląski i funkcjonariusze KPP w Lwówku Śląskim.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj