Dziś licząca zaledwie 5 tysięcy mieszkańców gmina może pochwalić się krytą pływalnią, na której przez cały rok dzieci będą mogły uczyć się pływać a wieczorami i w weekendy obiekt będzie służył mieszkańcom do relaksu.
Przypomnijmy: 30 listopada 2015 r. w trakcie posiedzenia zarządu województwa został rozstrzygnięty konkurs na realizację pilotażowego programu budowy małych pływalni „Dolnośląski Delfinek”. W jego ramach taka kryta pływalnia miała powstać w Lwówku Śląskim. Z tej po zakończeniu zajęć szkolnych, np. w godz. od 16 do 22, a także w weekendy, ferie i wakacje mogliby korzystać mieszkańcy.
Projekt miał być realizowany we współpracy Gminy Lwówek Śląski z Powiatem Lwóweckim. Jednak, mimo, iż Rada Miejska Gminy Lwówek Śląski w dniu 22 października 2015 roku podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Powiatem do realizacji zadania inwestycyjnego w ramach pilotażowego programu budowy małych przyszkolnych krytych pływalni pn. “Dolnośląski Delfinek” i zabezpieczenia w budżecie Gminy i Miasta Lwówek Śląski na lata 2016 – 2017 środków finansowych na realizację tego zadania oraz dużego dofinansowania, jakie można było uzyskać na budowę pływalni, władze Gminy wycofały się z zadania a Powiat sam nie był w stanie go udźwignąć kosztów utrzymania obiektu. Projekt legł w gruzach. Burmistrz Szczęsna postanowiła wybudować kompleks rekreacyjny w postaci odkrytych basenów przy ulicy Betleja. W wakacje 2020 roku miało miejsce otwarcie nowo wybudowanych basenów. Tyle tylko, iż te działają w szczycie sezonu od czerwca do września. W pozostałych miesiącach, co wydaje się być jak najbardziej zrozumiałe z uwagi na warunki atmosferyczne korzystanie z obiektu jest niemożliwe.
Dzieci i młodzież z lwóweckich szkół podstawowych, czy średnich, żeby uczyć się pływać nadal jeżdżą na obiekty w sąsiednich powiatach zamiast w roku szkolnym korzystać z basenu w naszym powiecie. Teraz będą mogły jeździć także do położonej w powiecie bolesławieckim gminy Gromadka, bo władze tej liczącej zaledwie 5 tysiące mieszkańców postawiły na rozwój i komfort życia obywateli. Dzięki współpracy z samorządem województwa w gminie wybudowana została kryta pływalnia – taka jak miała powstać w Lwówku Śląskim.
W dniu wczorajszym przy Szkole Podstawowej w Gromadce otwarto nowoczesny basen. To kolejna inwestycja, która powstała w ramach programu Dolnośląski Delfinek. Samorząd województwa dofinansował jego budowę kwotą 1,25 miliona złotych.
– Nowy Dolnośląski Delfinek, wybudowany w Gromadce, to kontynuacja programu budowy krytych pływalni w całym regionie. To kolejna inwestycja sportowa, realizowana przede wszystkim z myślą o najmłodszych Dolnoślązakach. Zarówno uczniowie, ale także mieszkańcy okolicznych miejscowości będą mieli ułatwiony dostęp do profesjonalnej nauki pływania oraz aktywnego spędzania wolnego czasu. Z doświadczenia wiemy, że każda kolejna otwarta pływalnia cieszy się dużym zainteresowaniem. Jestem przekonany, że tak będzie również tutaj – mówi marszałek Cezary Przybylski.
W ramach projektu powstał bardzo praktyczny przyszkolny basen dostosowany do potrzeb dzieci szkolnych do nauki pływania oraz oswajania się z wodą dla najmłodszych. Kryta pływalnia, wraz z zapleczem rekreacyjnym, będzie służyła przede wszystkim jako obiekt do nauki pływania dla dzieci ze szkół i przedszkola z terenu gminy Gromadka, a także po godzinach szkolnych oraz w weekendy dla mieszkańców jako miejsce rekreacji i spędzania czasu wolnego. Obiekt nie posiada barier architektonicznych i został przystosowany do korzystania z niego przez osoby z niepełnosprawnościami. Inwestycja kosztowała 11,8 miliona złotych. Samorząd województwa przekazał na ten cel 1,25 mln zł, natomiast Ministerstwo Sportu – 2,5 miliona złotych.
– Nauka pływania to jedna z podstawowych umiejętności sportowych, które, moim zdaniem, powinno opanować każde dziecko. Dlatego jako samorząd województwa postanowiliśmy zapewnić naszym dzieciom i młodzieży możliwość nauki pływania w Dolnośląskich Delfinkach – komentuje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Program „Dolnośląski Delfinek” zakłada budowę małych, przyszkolnych, krytych pływalni na terenach tych gmin, dla których utrzymanie pełnowymiarowych obiektów byłoby nieosiągalne. Celem programu jest objęcie nauką pływania jak największej grupy dzieci i młodzieży, zwłaszcza tych z nieco mniejszych gmin i miejscowości. Do tej pory w regionie powstało 9 Dolnośląskich Delfinków: w Strzegomiu, Chocianowie, Głuszycy, Górze, Twardogórze, Ząbkowicach Śląskich, Kątach Wrocławskich, Szczawnie- Zdroju i Gromadce. W tym roku planowane jest otwarcie dziesiątej pływalni – w Żmigrodzie.
W gradce w pieczarkarni uprawa konopii to i podatki ma skąd ściągać
Pieczarkarnia już zamknięta 🙂
Niestety, został tylko żal do decydentów za to, że musimy poza sezonem jeździć do Bolesławca na kryty basen.
Tylko ciekawe kto by dziś płacił krocie za prąd na takiej pływalni
Jakość w takiej małej Gromadce stać ich na dbanie o dzieci i dorosłych mieszkańców. A w Lwówku burmistrz bierze 18 tysięcy miesięcznie i ?
I dobrze kto by to utrzymywał z tego co wiem to to są duże koszty utrzymania więc dobrze że tego w lwówku nie ma bo tylko Lwówek by się zadłużał a Gromadka szybko to odczuje
Wydaje mi się że może ktoś się spieszył a może wydawało mu że wie lepiej po co myśleć w przyszłość by mieszkańcą zyło się lepiej ;D A nie że wybory że kto zrobi otwarcie itd… itd….
A można było zrobić basen po hala jest miejsce – szkoły by skorzystały a jak za prąd dużo to można spuscic wode i poczekać na dobr czasy, a hala stoi dalej i nic by jej nie przeszka
Tłuku! Kupić ci słownik?
Lwówek to skansen. Mam nadzieję, że moje dzieci zwieją stąd przy najbliższej okazji.
Ważne, że włodarze mają godziwe pensje. Kto by się tam przejmował, że mieszkańcy jeżdżą do innych miejscowości na basen… Ten basen we Lwówku to jakaś kpina. Wiadomo, że robiąc taką inwestycję warto było zrobić ją tak żeby była dostępna cały rok i przynosiła przy okazji zysk. Ale niektórych chyba myślenie boli niestety.
Dawno z tej osady wyjechałem tam myślenie o przyszłość zatrzymał czas.Perspektywa dla młodych żadna ,mamy prosty przykład bo za prąd trzeba płacić ha ha
Gromadka jest jedną z najbogatszych gmin w regionie z tego co słyszałem. Fajnie jakby w Lwówku też był taki basen z jacuzzi i sauną, ale przy dzisiejszym dodruku pieniądza, rosnących kosztach i utrzymywaniu banderowców nie da rady.
W Gromadce jest też odkryty basen. Faktem też jest , że kilka lat temu tam bankomat banku spółdzielczego wysadzili. Może stąd jest kasa na wszystko :-). Włodarzom Lwówka sport zawsze ością gardle był. Za Ludwika ( prawie czternastego ) wyprzedano część szkolnej górki na parking. Sołtysowa za to mimo słomy z butów raczej w kulturę wysoką mierzy. A to koncercik przy fontannie ( za to bieżnie na stadionie w yardach) a teraz ponoć filia Ciechocinka w parku. Choć pewnie utrzymanie tężni też darmowe nie jest. No ale w pewnym wieku stawia się na sporty sanatoryjne.
Na początek drogę by normalna zbudowali do tego umierającego
Tygrysek nie lubi wody. Ot i tyle …
Mariola peniadze wydaje jak może sama na tym skorzystać . Widać ani ona ani nikt z jej znajomych na basen chodzić nie lubi. Tępy lud że Lwówka wybrał sobie tępe władze to i nie ma się co dziwić że inni mają A Lwówek nie.
Ludzie w gromadce nie mają kanalizacji wody te pieniądze by się przydały do skanalizowania i zwodociągowania całej gminy gromadka budowa oczyszczalni ekologicznej to nie jest wyjście przez gminną władze jak ktoś z ochrony środowiska by się chciał zainteresować to dobry temat ludzie wywożą osady na pola a to jest toksyczne basen trzeba utrzymać kiedyś pieniądze się skończą że strefy będzie bieda tak było z gminą warta ból też mieli czym rządzić jak była kopalnia teraz cienko żyją
Jeździmy na pływalnie do Bolesławca lub Jeleniej Góry i tam zostawiamy pieniądze ,tracimy na dojazd.Ale władze lwowka na czele z Szczesna nie dba o mieszkańca.Prosze nie obrażać naszego miasta że to skansen itp.to wina nieudaczników którzy rządzą tym miastem.Pozdrawiam Szczesna .
Lwówecka władza to cwaniak i nieroby tylko aby do koryta a potem koko dżambo i do przodu.Na każdym kroku widać nieudolność władzy lwóweckiej i to nie za tej kadencji ale również za poprzednich po artykułach widać kto zakim stoi.Już poprzednicy czekają na kolejną kadencje.A przykład chodz by sprowadzania węgla żądowego tylko w lwówku jest problem sąsiednie gminy wożą pełną parą i to pod dom w cenie.Tylko w Lwówku pare osób dostało i to za dowóz trzeba płacić.
U nas w mieście zabijają sport i rekreacje.
Co z boksem, co lekkoatletyka a później się dziwią że młodzież na skałach pije lub coś dewastuje . Mojego głosu napewno pani burmistrz nie dostanie a radni siedzą by tylko siedzieć.