Sukces DSDiK w zakresie poprawy bezpieczeństwa w Lwówku Śląskim?

2
554

Miesiące analiz, papierów, pieczątek, telefonów, narad i decyzji na najwyższych szczeblach, pozwoliły na poprawę bezpieczeństwa w mieście. Czy tak to powinno wyglądać?

 

Ulica Złotoryjska to nie tylko fragment drogi wojewódzkiej 364 łączącej Złotoryję z Gryfowem Śląskim, ale i droga, z której korzystają piesi. W pobliżu znajduje się Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Zespół Placówek Edukacyjno- Wychowawczych. Ta część miasta rozrasta się. Pojawiają się nowe domy, nowi mieszkańcy … W ubiegłym roku pojawił się także pomysł ustanowienia Płakowic, co najmniej dzielnicą Lwówka Śląskiego – aczkolwiek w tym zakresie mieszkańcy jak na razie jeszcze się nie zjednoczyli.

Natomiast w grudniu 2023 roku jeden z obywateli wystosował do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei pismo, w którym wskazywał na poważne zaniedbania mające realny wpływ na bezpieczeństwo pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Złotoryjskiej i Płakowickiej w Lwówku Śląskim. Zwracał uwagę na zarośnięte, zakrzaczone pobocza, brak oświetlenia przejścia i zły stan techniczny znaków drogowych.

zdjęcie z grudnia 2023 r.

Zarządca drogi, po przeprowadzeniu wizji lokalnej potwierdził część zgłoszonych nieprawidłowości.

„Wizja w terenie, przeprowadzona przez Inspektora Terenowego DSDiK, potwierdziła zły stan techniczny jednego znaku drogowego D-1 (droga z pierwszeństwem), który zostanie wymieniony a w roku 2024 zostaną zamontowane tablice D-6 (przejście dla pieszych) o większym formacie i bardziej jaskrawym tłem.” – zapewnił w oficjalnej odpowiedzi kierownik służby utrzymaniowej.

Jak informują nas mieszkańcy, w ostatnich tygodniach na przejściu dla pieszych w Płakowicach pojawił się zmiany.  Zgodnie z zapowiedziami DSDiK zamontowano odblaskową tablicę D-6, charakteryzująca się powiększonym rozmiarem i intensywnym tłem, co ma zwiększyć szansę, że kierowcy odpowiednio wcześnie dostrzegą przechodzącego pieszego. Wcześniej w stronę przejścia skierowano światło latarni.

Tylko czy naprawdę Dolnośląska Służba Dróg i Kolei uważa, że po tylu miesiącach oczekiwania mieszkańcom należy się satysfakcja z… dwóch odblaskowych tabliczek? Czy tak ma wyglądać troska o bezpieczeństwo na drodze wojewódzkiej, przy której przemieszczają się dzieci, młodzież i osoby starsze?

Przy Złotoryjskiej wciąż nie ma chodnika, nie ma realnych rozwiązań, które mogłyby ograniczyć ryzyko potrąceń. Tymczasem w dokumentach wszystko się zgadza: znak wymieniony, krzaki przycięte, temat „załatwiony”.

Warto też poświęcić chwilę i zwrócić uwagę na jakość montażu nowych znaków. Zastosowano tu rozwiązania rodem z czasów PRL-u, gdzie braki materiału uzupełniało się “sztukaterią”.

2 KOMENTARZE

  1. Od tego przejścia dla pieszych oraz skrzyżowania z ulicą Pałacową wzdłuż ulicy Złotoryjskiej powinien być wybudowny chodnik dla pieszych aż do skrzyżowania z ulicą Nowy Świat. Mało tego w tym miejscu przydałby sie fotoradar bo wzdłuż ulicy Złotoryjskiej kierowcy jadący od strony Bielnaki nagminnie przekraczają w tym miejscu dozowloną prędkość. Przez to przejście dla pieszych przechodzą przede wsztyskim wychowankowie ZPEW oraz dzieci uczęszczające do SP 3, mieszkające za wiaduktem kolejowym.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj