Z uwagi, iż czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego szacowany był na kilkanaście minut na miejsce dysponowano zastęp strażaków.
Do nagłego zatrzymania krążenia (NZK) dochodzi z bardzo wielu przyczyn, wśród których wymienić można: zawał mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, czy zator tętniczy.
Objawami mogącymi wskazywać na zaburzenia krążenia i oddychania są: utrata przytomności, oddech płytki, rzadki (rzadszy niż 2 razy na 10 sekund) lub jego brak, sinica. Najpoważniejszymi skutkami takich zaburzeń mogą być natomiast nieodwracalne zmiany w mózgu spowodowane długim okresem niedotlenienia (powyżej 3‑5 min) oraz śmierć. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegnięcia im (w warunkach nieambulatoryjnych) jest natychmiastowe przystąpienie do resuscytacji krążeniowo- oddechowej, prowadzonej w cyklach po 30 uciśnięć i 2 oddechy.
W czwartkowy wieczór do nagłego zatrzymania krążenia doszło u jednego z mieszkańców Lwówka Śląskiego. Zgłoszenie do dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło około godziny 22. Na miejsce natychmiast dysponowano zastęp strażaków z JRG PSP w Lwówku Śląskim.
Do czasu przybycia strażaków resuscytację krążeniowo – oddechową prowadził sąsiad poszkodowanego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy z KP PSP w Lwówku Śląskim przystąpili do resuscytacji krążeniowo oddechowej. Po 13 minutach udzielania KPP mężczyzna odzyskał czynności życiowe. Po dojeździe na miejsce zdarzenia ZRM, została podjęta decyzja o zabraniu poszkodowanego do szpitala. – wskazują strażacy z PSP w Lwówku Śląskim.
BRAWO STRARZACY JESTESCIE WIELCY DZIEKUJE
Brawa dla sąsiada
Jaki stan pacjenta ? odzyskał przytomność ?
Chciała bym miectakiego sąsiada szacun