Strażacy każdego dnia są gotowi nieść pomoc. Najczęściej to oni docierają jako pierwsi na miejsce zdarzenia. Dzięki swoim umiejętnościom i wyposażeniu potrafią uratować istnienia z najgorszej opresji.
Każda jednostka czy to zawodowa, czy ochotnicza wyposażona jest w sprzęt pożarniczy. W podstawowym ekwipunku nie może zabraknąć strojów ochronnych, kasków, rękawic i specjalnego obuwia. Poza dotychczas używanym sprzętem straż idzie z duchem czasu i wykorzystuje zdobycze nowych technologii. Na wyposażeniu części jednostek są drony, które pomagają przeprowadzić rekonesans z powietrza. W wielu miejscach nie brakuje pirometrów, które działają jak kamera termowizyjna, wskazując źródło ciepła i jego siłę. Dzięki temu praca strażaków jest jeszcze bardziej efektywna.
Wyposażenie strażackie
Jednostka, wyruszając na akcję, ma często ogólne informacje o tym, co dzieje się na miejscu zdarzenia. Czasami szczątkowe informacje muszą wystarczyć do przeprowadzenia sprawnej akcji ratunkowej. Strażacy działają w dzień i w nocy, w różnych warunkach atmosferycznych. W części misji przydaje się motopompa. Dzięki wężom ssawnym i tłocznym, które podłącza się pod to urządzenie, można pobierać wodę ze zbiornika wodnego lub hydrantu. Następnie jest ona wprowadzana do infrastruktury wodnej (sieci węży), a to umożliwia ratownikom dostęp do źródła wody, którą mogą gasić pożar.
W trakcie akcji ratunkowych w zadymionym pomieszczeniu przyda się wentylator oddymiający. Dzięki niemu można wprowadzić dużą ilość powietrza w krótkim czasie. Z kolei, gdy strażacy podłączą specjalny wąż, mogą odprowadzać spaliny z pomieszczenia. Do pracy w nocy lub w przestrzeniach, gdzie jest ciemno, przyda się maszt oświetleniowy. Poprawia widoczność i umożliwia strażakom pracę nawet po zmroku. Sprzęt pożarniczy jest bardzo urozmaicony i przystosowany do ratunku w różnych okolicznościach. Więcej informacji na jego temat znaleźć można na https://strefa998.pl/213-wyposazenie-techniczne-i-sprzet-strazacki.
Węże strażackie
Poza wizerunkiem strażaka, z zawodem kojarzy się czerwony wóz i wąż. Na wyposażeniu jednostek są do dyspozycji węże ssawne i tłoczne. Pierwsze z wymienionych mają wzmocnioną konstrukcję, która dodatkowo usztywnia wąż. Służą one do pobierania wody z hydrantu, stawu i podłącza się je do motopompy. Mają najczęściej 1,6 lub 2,4 metra, a więc są stosunkowo krótkie. Mimo tego nie można się bez nich obejść, gdyż dzięki nim można napełnić zbiorniki wozu strażackiego lub wprowadzić wodę do infrastruktury gaśniczej.
Węże tłoczne mają 15 lub 20 metrów długości i zakończone są prądnicą, która rozprowadza wodę lub specjalną substancję gaśniczą. Istnieje kilka różnych średnic: 25 mm, 52 mm, 75 mm i 110 mm. Najpopularniejsze to dwa pierwsze rozmiary. Węże tłoczne wykonane są z gumy lub żywic oraz z włókien sztucznych. Podłącza się je do motopomp w wozach lub linii gaśniczych.
Warto podkreślić, że część sprzętu strażackiego jest objęta dotacjami z WFOŚ. Dotacje dla OSP są ważnym składnikiem budżetu każdej jednostki. Więcej informacji znaleźć można na https://strefa998.pl/blog/148_lista-sprzetu-dotacje-wfos-w-2021-roku.
Strażacy to osoby, które ryzykują własnym życiem, aby uratować inne istnienia. Poza wiedzą i doświadczeniem potrzebują specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu mogą nieść pomoc.