Pierwszego sierpnia o godzinie szesnastej w świetlicy wiejskiej w Rząsinach odbyło się spotkanie promujące książkę zatytułowaną „Rząsiny”, wydaną przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rząsiny. Wybór daty spotkania nie był przypadkowy, gdyż dzień pierwszego sierpnia to jedna z najważniejszych dat w historii Polski.
Spotkanie rozpoczęto występem rząsińskiego chóru parafialnego pod batutą Zuzanny Łach, który na cztery głosy odśpiewał hymn Armii Krajowej zatytułowany „Modlitwa Powstańców Warszawskich” by w ten sposób uczcić przypadającą w tym dniu 77-tą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego i oddać hołd tym, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje zdrowie i życie.
Na spotkanie z autorami książki licznie przybyli obecni i byli mieszkańcy Rząsin, których powitała dyrektor Biblioteki Publicznej w Gryfowie Śląskim, pani Marzena Wojciechowska. Swoją obecnością zaszczycili też goście: Olgierd Poniźnik – burmistrz gminy, proboszcz Parafii w Rząsinach – Paweł Opala oraz były proboszcz tej parafii Stanisław Bakes, dyrektor Ośrodka Kultury w Gryfowie pani Anna Michalkiewicz, a także radny Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śl. pan Wojciech Pawluk.
Prowadząca spotkanie pani Marzena Wojciechowska, zanim oddała głos autorom książki, przytoczyła kilka informacji na jej temat. Publikacja napisana przez panów Witolda Mikosa i Roberta Skrzypka została wydana dzięki przyznanemu grantowi z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, wspieranego przez Lokalną Grupę Działania Partnerstwo Izerskie. Składu i przygotowania do druku książki dokonało wydawnictwo AD REM w Jeleniej Górze.
Po przejęciu głosu od prowadzącej, autorzy przedstawili kulisy tworzenia publikacji oraz podziękowali wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do jej powstania. Poinformowali też zebranych, że książka nie jest dokumentem historycznym, lecz opowiadaniem autorów o dziejach wsi i jej mieszkańcach. Składa się ona z 18 rozdziałów, 260 stron, które zawierają 153 zdjęcia.
W dyskusji głos zabrał burmistrz Gryfowa Śląskiego, który wyraził słowa uznania i podziękował twórcom publikacji.
Zanim jednak przystąpiono do wydawania książek przed zgromadzonymi wystąpiła Marta Lochyńska, uczennica Szkoły Muzycznej nr 2 we Wrocławiu im Fryderyka Szopena i wykonała na saksofonie utwór współczesnego hiszpańskiego kompozytora Ferrera Ferrana pt. Baghira, za co otrzymała gromkie brawa od publiczności.
O godzinie 17 zebrani minutą ciszy uczcili rocznicę wybuchu powstania.
Każdy z uczestników spotkania otrzymał książkę i na życzenie także dedykację z autografami autorów. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, który ufundowali członkowie stowarzyszenia oraz piekarnia pana Jerzego Horbacza. Spotkanie przebiegło w przyjacielskiej atmosferze i można też było zobaczyć jak dzięki tego typu imprezom otwierają się na innych ludzkie serca.
Gdzie można dostać tę książkę.