Słabe wyniki tegorocznych matur

2
1675

Matury w dobie koronawirusa nie wszystkim poszły dobrze. Dla wielu uczniów zamknięte szkoły stanowiły bardzo poważny problem z odpowiednim przygotowaniem się do egzaminu dojrzałości.

 

W skali kraju do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych egzaminu maturalnego w terminie głównym 2020 roku (w czerwcu) przystąpiło 259.272 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2020 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej obowiązkowo przystępowali również do części pisemnej egzaminu maturalnego z języka danej mniejszości narodowej.

Do egzaminu maturalnego w terminie głównym 2020 r. przystąpili również absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, którzy dotychczas nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, a w 2020 r. przystąpili ponownie do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego albo uzyskania wyniku z nowego przedmiotu.

Jak wynika z wstępnych informacji przekazanych przez CKE i OKE Wrocław w skali kraju, wśród tegorocznych absolwentów, którzy przystąpili do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym, egzamin maturalny zdało 74 procent uczniów, w tym 81,1 proc. licealistów oraz 62,2 absolwentów techników.

Egzamin maturalny z języka polskiego zdało 92 proc. tegorocznych absolwentów, egzamin z matematyki zdało 79 proc. absolwentów, a z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze, zdało 92 proc. Egzamin z niemieckiego zdało 86 proc. abiturientów, z rosyjskiego – 84 proc.

Wśród powiatów naszej części Dolnego Śląska najlepiej spisali się maturzyści z Kamiennej Góry (zdało 79,2 proc. w tym LO –87,3 proc.; technika – 66,2 proc.). Kolejne powiaty to: zgorzelecki (70,4 proc.; LO – 73,3, technika – 65,4 proc.), bolesławiecki (69,7 proc.; LO – 77,3 proc.; technika – 63,2 proc.), lubański ( 68,1 proc.; LO – 65,2 proc.; technika – 61,3 proc.), miasto Jelenia Góra – (65 proc.; LO – 73,2 proc.; technika – 52,9 proc.), złotoryjski (56,2 proc.; LO – 65,5 proc.; technika – 38,7 proc) i powiat jeleniogórski, który odnotował najniższą zdawalność na całym Dolnym Śląsku wśród maturzystów z technikum (52,5 proc.; LO – 71,7 proc.; technika – 26,5 proc.). Najniższa zdawalność matur wśród licealistów na Dolnym Śląsku była w powiecie wałbrzyskim: 41,3 proc i wrocławskim: 46,5 proc.

Na terenie powiatu lwóweckiego mamy pięć szkół średnich i są to: ZSE-T w Rakowicach Wielkich, ZSOiZ w Lwówku Śląskim, ZSOiZ w Gryfowie Śląskim, ZS w Lubomierzu i ZS w Mirsku. Uczniowie z jednych szkół radzili sobie lepiej, z innych gorzej. Do matur w tym roku przystąpiło łącznie 121 absolwentów liceów i 53 absolwentów techników. Maturę zdało 82 licealistów i 24 uczniów po technikum. Oznacza to, iż maturę zdało 67,8 procent licealistów i 45,3 proc. absolwentów techników. Daje to nam łącznie zdawalność na poziomie 60,9 procent, która jest dużo poniżej średniej krajowej i średniej wojewódzkiej (72,0 proc.).

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie dodatkowym (w lipcu) oraz w terminie poprawkowym (we wrześniu), będą udostępnione 30 września 2020 r.

2 KOMENTARZE

  1. To ocena lwoweckich nauczycieli od przedmiotów maturalnych A nie tylko ucznia.no kochani pedagodzy słabo wyszło wam nauczanie A taka macie o sobie takie duze mniemanie.no i bańka pękła. Do roboty kochani
    Może poziom matmy się podniesie w lwoweckim lo.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj