„Alkohol i narkotyki” to działania mające na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Wzmożone kontrole mają też ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych, których przyczynami są alkohol i narkotyki.
Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie do alkoholu jest według statystyk jednym z najpoważniejszych przestępstw w ruchu drogowym.
W 2023 roku uczestnicy ruchu będący pod działaniem alkoholu spowodowali 1.600 wypadków, w których zginęło 251 osób, a ranne zostały 1.741 osób. Najwięcej wypadków kierujący będący pod działaniem alkoholu spowodowali na skutek niedostosowania prędkości do warunków ruchu, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowego wymijania.
Eliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących oraz tych, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem narkotyków – to cele działań “Alkohol i narkotyki”.
– Podczas działań trwających trzy dni (6-8 lipca) „Alkohol i narkotyki” lwóweccy policjanci przebadali 814 kierujących, zatrzymano 7 kierujących, którzy przed rozpoczęciem jazdy spożywali alkohol oraz 1, który znajdował się pod wpływem środków odurzających. – wskazuje sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz z lwóweckiej policji.
Wśród nietrzeźwych kierujących znalazło się 3 pod wpływem alkoholu, 1 po użyciu alkoholu oraz 3 nietrzeźwych rowerzystów. Niechlubnym rekordzistą okazał się być 63-letni mieszkaniec powiatu lubańskiego, który podróżował mercedesem i został zatrzymany przez funkcjonariuszy ruchu drogowego w miejscowości Wieża.
Wszyscy kierujący muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
– Lwóweccy funkcjonariusze apelują o bezwzględnym zakazie wsiadania za kierownice po spożyciu alkoholu. Nietrzeźwy kierujący stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego. – apeluje policjantka.