Ścieki w Kwisie. Lubański samorząd zaapelował do Świeradowa-Zdroju

7
1496
zdjęcie poglądowe

Lubańska Rada Miasta, podobnie do innych samorządów, zwróciła się do Burmistrza Świeradowa-Zdroju w sprawie zanieczyszczania Kwisy. Rzeka to wspólne dobro wszystkich mieszkańców, dlatego radni zaapelowali o natychmiastowe podjęcie działań i zatrzymanie zatruwania rzeki.

 

 

Gmina Świeradów-Zdrój działa na podstawie pozwoleń i uzgodnień z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, które wydało pozwolenie na zrzut ścieków bezpośrednio do rzeki Kwisy poprzez przelew burzowy na ul. Bocznej w Świeradowie-Zdroju.

Problemy z gospodarką ściekową w kurorcie znane są nie od dziś, a temat wraca jak bumerang. Jednak zrzuty nieczystości wykonane w tym roku wywołały ogromne oburzenie społeczne wśród mieszkańców gmin położonych wzdłuż biegu rzeki. Dlatego samorządy wystosowały do burmistrza Świeradowa-Zdroju apele o zaprzestanie zanieczyszczania rzeki. Jako pierwsi taki apel wystosowali radni i burmistrz Gminy Mirsk, później Gryfowa Śląskiego, Leśnej i Rada Powiatu Lwóweckiego.

Na dzisiejszej sesji również Rada Miasta Lubań zaapelowała do Świeradowa-Zdroju o podjęcie efektywnych i szybkich działań prowadzących do całkowitego wyeliminowania zanieczyszczania rzeki Kwisy. Rada kierowała się dobrem środowiska, jakością i czystością rzeki oraz dbałością o zdrowie mieszkańców.

 

 

Kwisa jest dla Lubania bardzo ważnym elementem, o który samorząd stara się dbać od wielu lat. W Polsce rzeka znana jest jako siedlisko lipienia i pstrąga, co stanowi wędkarską atrakcję. Mało kto wie, że zarybianie rzeki jest finansowane z miejskiego budżetu od blisko dwóch dekad.

Miasto w swoich wieloletnich planach “wróciło” też do wykorzystania potencjału Kwisy, czego efektem jest obecnie realizowana budowa plaży miejskiej bezpośrednio przy Kwisie, czy planowana na ten rok budowa przenoski dla kajakarzy i rozbudowa infrastruktury wypoczynkowej.

Lubań cały czas inwestuje też w ochronę wód poprzez rozbudowę sieci i modernizacje oczyszczalni ścieków. Fakt, że to właśnie górska, uzdrowiskowa gmina wprowadza do rzeki zanieczyszczenia jest w opinii Rady bardzo niepokojące i jest podstawą do wystosowania apelu.

APEL Nr 1/2023
RADY MIASTA LUBAŃ
z dnia 25 kwietnia 2023 r.

w sprawie podjęcia działań zmierzających do całkowitego wyeliminowania wprowadzania ścieków z terenu miasta Świeradów-Zdrój do rzeki Kwisy

Mając na uwadze dobro środowiska, jakość wody rzeki Kwisy, zdrowia Mieszkańców korzystających z dobrodziejstw rzeki i wizerunku gmin położonych wzdłuż biegu rzeki Kwisy, Rada Miasta Lubań apeluje do Burmistrza Miasta Świeradowa – Zdroju Pana Rolanda Marciniaka, o podjęcie efektywnych i szybkich działań zmierzających do całkowitego wyeliminowania wprowadzania ścieków z terenu miasta Świeradów – Zdrój do rzeki Kwisy.

Stwierdzony w lutym bieżącego roku zrzut ścieków do rzeki Kwisy wzbudził nasze zaniepokojenie oraz mieszkańców Lubania, wędkarzy i turystów.

 

 

Wydana 2 stycznia 2023 roku, przez Dyrektora Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Lwówku Śląskim, decyzja zezwalająca na wprowadzenie ścieków z kanalizacji ogólnospławnej pochodzących z istniejącego przelewu burzowego przepompowni ścieków ogólnospławnych przy ul. Bocznej w Świeradowie – Zdroju do rzeki Kwisy w km 120+995, została przez naszych Mieszkańców przyjęta z oburzeniem.

Walka gmin leżących nad Kwisą o ochronę tej rzeki, jakość jej wody, ochronę fauny i flory, zdrowie Mieszkańców, okazuje się przysłowiową walką z wiatrakami. Kwisa znana jest w Polsce jako rzeka lipienia i pstrąga, stanowi wędkarską atrakcję turystyczną, która od 20 lat zarybiana jest z naszego miejskiego budżetu.

Jako Miasto inwestujemy ciągle w ochronę wód poprzez rozbudowę istniejącej kanalizacji sanitarnej na nowych terenach inwestycyjnych, jak również w modernizację oczyszczalni ścieków, aby zapewniała najlepsze parametry oczyszczania ścieków. Inwestujemy obecnie w infrastrukturę wypoczynkową dla naszych Mieszkańców usytuowaną bezpośrednio przy Kwisie. Budujemy miejską plażę z boiskami do siatkówki plażowej, wiatę rekreacyjną oraz przenoskę kajakową nad stopniem wodnym. Nasze Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej, w minionym roku, tuż przy Kwisie usytuowało tablice informacyjne o faunie i florze rzeki, które wykorzystuje podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą.

Kwisa jest bardzo ważnym elementem dla naszej całej społeczności, tym bardziej wzbudza zaniepokojenie, że gmina górska, będąca największym w powiecie lubańskim turystycznym ośrodkiem, dopuszcza do zanieczyszczenia naszej wspólnej Kwisy.

Mając na uwadze art. 7 ust. 1 pkt. 3 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2023 r., poz 40 ze zm.) wskazującym zadania własne gminy, a także art. 74 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. nakazujący władzom publicznym zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego oraz art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2022r., poz. 916 ze zm.) zobowiązujący organy administracji publicznej do dbałości o przyrodę, Rada Miasta Lubań zwraca się z apelem do Burmistrza Miasta Świeradowa – Zdroju o natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do całkowitego wyeliminowania wprowadzania ścieków z terenu miasta Świeradów – Zdrój do rzeki Kwisy.

-/eLuban.pl/-

7 KOMENTARZE

  1. czy to cos da? kolejne miasto z petycją a władze swieradowa maja to w … poważaniu i robią swoje bezkarnie .czy naprawdę niema instytucji i paragrafu żeby włodarze swieradowa zmusić do pozytywnego działania , zwykły szarak jak chce opróżnić szambo to musi zamówić szambiarkę nawet na swoje pole nie może wylać nie mówiąc o rzece bo mu sie to nie opłaca zostanie surowo ukarany finansowo .a swieradów co? dostaje pozwolenie na legalne zanieczyszczanie chyba zeby zmusic swieradów do działania najskuteczniejsze bedzie zaproszenie tvn lub polsat do uzdrowiskowego kurortu bo nie ma to jak rozgłos i darmowa antyreklama na całą polske

  2. Na początku protestowali miejscowi, następnie ci położeni w dół Rzeki, tj. Mirsk, następnie Gryfów Śl. i Leśna, przyszło i na Lubań. Oby sprawę zakończyć, zanim protesty dopłyną z Żagania. Pozdro…

  3. Chciałbym ustosunkować się do reakcji gmin na zanieczyszczanie rzeki Kwisy… Apel można wygłosić w kościele, szkole i ma się to tak do jego realizacji jak rzeczywistości do inflacji…Myślę, że ten apel powinien trafić równocześnie do wiadomości Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ponieważ oni zajmują się monitoringiem jakości wód w Polsce i są instytucją, która powinna mieć informacje jak traktuje się u nas Kwisę =niedlugo “Odrę” jak tak dalej pójdzie… Pozdrawiam i liczę na POBUDKĘ Gmin Kwisa i WSPÓLNEJ INICJATYWY

  4. gdzie sie podziały organizacje eko{ psełdo czy nie psełdo} protesty by sie przydały z blokadami i rozgłosem medialnymna zeby dotarło przez cały kraj do partii rządzącej może w ramach kampani wyborczej szukania poparcia przyjadą do swieradowa i zrobią z tą sprawą porządek

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj