Restrykcyjne zalecenia ws. hulajnóg.

1
877
fot.: pixabay.com

Fabrycznie ustawione ograniczenie prędkości do 20 km/h, większe koła, zakaz przewożenia pasażerów, obowiązkowe kaski i minimalny wiek 16 lat. To niektóre z zaleceń zawartych w nowym raporcie dotyczącym bezpieczniejszych standardów technicznych dla e- skuterów (elektrycznych hulajnóg) i bezpieczniejszych zasad ich użytkowania w Europie, opracowane przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) oraz Parlamentarną Radę Doradczą ds. Bezpieczeństwa Transportu (PACTS).

 

 

 

Raport jest odpowiedzią na szybki wzrost wykorzystania e-hulajnóg w ciągu ostatnich pięciu lat i związany z tym wzrost liczby wypadków, w których ich uczestnicy doznają poważnych obrażeń oraz wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Bierze on także pod uwagę szeroki zbiór dostępnych danych, badania szpitalne, testy bezpieczeństwa pojazdów oraz badania z całej Europy i spoza niej.

Obraz regulacyjny dotyczący e-hulajnóg jest obecnie mieszany ze znacznymi różnicami w całej Europie w przepisach dotyczących minimalnego wieku, maksymalnej mocy i prędkości, używania kasków i innych aspektów. Autorzy raportu chcieliby, aby wspólne standardy techniczne dla e-hulajnóg i zalecenia dotyczące ich użytkowania zostały w jak największym stopniu zharmonizowane.

 

 

Wśród zaleceń ETSC i PACTS znajdują się:

  • Minimalny wiek korzystającego z hulajnogi elektrycznej 16 lat lub limit wiekowy dostosowany do minimalnego wieku uprawniającego do jazdy na motorowerze;
  • Obowiązkowe kaski, zgodne z obowiązującymi przepisami w Danii, Finlandii, Grecji i Hiszpanii. Siedem innych krajów europejskich wymaga od dzieci noszenia kasków;
  • Zakaz jazdy z pasażerami, zakaz jazdy po chodnikach, czy zakaz jazdy z telefonem komórkowym trzymanym w ręce i co wydaje się oczywiste,  zakaz jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
  • Fabrycznie ustawione ograniczenie prędkości do 20 km/h, zgodne z obowiązującymi przepisami w Danii, Niemczech, Włoszech, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii, a także ograniczenie mocy do 250 W;
  • Środki zapobiegające manipulacjom zapobiegające używaniu przy niebezpiecznych prędkościach;
  • Minimalny rozmiar koła 30,5 cm;
  • Niezależne przednie i tylne hamulce, światła, kierunkowskazy i dźwiękowe urządzenie ostrzegawcze.

Chociaż sam raport ogranicza się do wymagań technicznych i zasad dla rowerzystów, ETSC zwraca uwagę, że wiele z jej istniejących zaleceń dotyczących poprawy bezpieczeństwa niechronionych użytkowników dróg, takich jak ograniczenie prędkości, wydzielone sieci ścieżek rowerowych, strefy o małym natężeniu ruchu i wyższe poziomy egzekwowania przepisów przyniosą korzyści wszystkim użytkownikom dróg, w tym użytkownikom e-hulajnóg.

 

 

Komentując publikację raportu, Antonio Avenoso, dyrektor wykonawczy Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu powiedział:

„E-hulajnogi są obecnie częstym widokiem w europejskich miastach, ale niestety także ciężko ranni użytkownicy e-hulajnóg, którzy trafiają do szpitali. Aby zerwać związek między zwiększoną liczbą tych pojazdów a zwiększoną liczbą obrażeń, potrzebujemy rozsądnych środków zapewniających bezpieczeństwo motocyklistom i innym użytkownikom dróg.

E-hulajnogi mogą odgrywać rolę w zrównoważonych miastach przyszłości, które muszą stawiać na pierwszym miejscu bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg, korzystając ze środków transportu, które są znacznie mniej ryzykowne dla innych użytkowników dróg niż samochody, furgonetki i ciężarówki.

Tak więc, chociaż uważamy, że e-hulajnogi powinny poruszać się z bezpieczną prędkością, a ich kierowcy powinni nosić kaski, obowiązkiem miast jest również stworzenie pewnego rodzaju bezpiecznego środowiska drogowego, z siecią oddzielnych ścieżek rowerowych i odpowiednimi ograniczenia prędkości, co ma zasadnicze znaczenie dla większego bezpieczeństwa dla wszystkich”.

Raport jest początkiem dyskusji, która najpewniej zakończy się ustawowymi unormowaniami wprowadzonymi początkowo przez Unię, a później przez kolejne jej kraje.

1 KOMENTARZ

  1. Oczywiście bezpieczeństwo na pierwszym planie,ale mieszkam w dużym mieście i jakoś nie słysze o wypadkach na hulajnogach.Jak widać komuś to przeszkadza.Nie wiem też dlaczego zakazali jeździć hulajnogą z siodełkiem.Ale za to auta elektryczne to jest przyszłość,tylko może to sie sprawdzi w miastach jeści nie bedzie ich też zbyt wiele.Najwazniesze to robić szum.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj