Przyszłość kolei w Polsce — jakie zmiany czekają pasażerów w najbliższych latach?

2
1068
zdjęcie poglądowe (materiał partnera)

Polska kolej wkracza w nową erę. Nadchodzące lata będą czasem ogromnych inwestycji. Współczesna infrastruktura, choć stale modernizowana, wciąż wymaga wielu usprawnień, które mają na celu nie tylko poprawę komfortu podróży, ale także zwiększenie prędkości pociągów oraz efektywności całego systemu transportowego. Jakie zmiany czekają nas w najbliższych latach?

 

Przyspieszenie na torach

Jedną z największych i najgłośniejszych inwestycji nadchodzących lat mają być Koleje Dużych Prędkości, powstające w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Polskie składy miałyby szansę dogonić Europę Zachodnią, gdzie standardem są pociągi, które osiągają prędkość co najmniej 300 km/h. Teraz czas na Polskę. Jednak aby się to stało, potrzebne są najpierw decyzje rządu, finansowanie, a w następnej kolejności czasochłonna modernizacja torów. Bez niej pociągi nie ruszą.

Modernizacja mogłaby uwolnić potencjał Pendolino. Tabor włoskiej produkcji może osiągać prędkość 250 km/h, jednak nigdy jeszcze się w pełni nie rozpędził ze względu na ograniczenia infrastrukturalne. Wraz z rozwojem Kolei Dużych Prędkości moglibyśmy liczyć nie tylko na szybki transport między największymi miastami, ale także rozwój kolei regionalnych. Przewoźnicy mogliby efektywniej wykorzystać miejsce zwolnione przez pociągi ekspresowe, chociażby na rzecz zwiększenia częstotliwości połączeń na najbardziej obleganych kierunkach. Bo w końcu aż 82% podróżnych obsługiwanych jest przez przewoźników regionalnych. To osoby, które korzystają z kolei na co dzień. Eksperci szacują, że to pierwszy taki skok rozwojowy dla polskiej kolei od 1989 roku.

Nowoczesny tabor — zadowoleni pasażerowie

Kolej, niezależnie od CPK, intensywnie pracuje nad rozwojem dotychczasowego taboru. Jeszcze w 2024 na torach pojawiło się 40 nowych lokomotyw i 77 zmodernizowanych wagonów. Na obecny rok plany są jeszcze ambitniejsze.

Do PKP Intercity trafi kolejnych 38 nowych lokomotyw o prędkości 160 km/h. Już w styczniu odebrane zostały 3 pojazdy. Systematycznie będzie również rosła liczba zmodernizowanych wagonów. Do końca roku przewoźnik planuje odebrać 119 pojazdów, w tym 95 wielofunkcyjnych wagonów COMBO. Podróżni będą mieli do dyspozycji więcej pociągów dostosowanych m.in. do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi czy rowerzystów

– poinformowało w komunikacie prasowym PKP Intercity.

W zmodernizowanych wagonach znajdują się liczne udogodnienia dla rodzin, osób z niepełnosprawnościami czy też dla osób przewożących rowery. Miłym akcentem są też zamontowane w kilkunastu wagonach automaty z ciepłymi i zimnymi napojami oraz przekąskami.

PKP szykuje też dla pasażerów prawdziwą innowację – piętrowe elektryczne zespoły trakcyjne, czyli połączone pojazdy kolejowe, które działają jako pociąg. Będzie to nowinka na polskich torach, jaką do tej pory można było oglądać w Niemczech czy w Szwajcarii.

Zielony tabor

Kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. A dzięki nadchodzącym inwestycjom ma być jeszcze lepiej. W najbliższych latach Unia Europejska, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, ma przekazać 18 miliardów złotych na modernizację pociągów. Z tej kwoty ma zostać sfinansowany m.in. zeroemisyjny tabor, co w dużej mierze przyczyni się do realizacji ekologicznej polityki UE.

Ze środków unijnych ma być również sfinansowana budowa nowych dworców oraz zwiększenie częstotliwości kursowania na dotychczasowych trasach. Dzięki temu podróże pociągiem staną się atrakcyjną alternatywą dla samochodu czy samolotu. A bilety, np. na pociągi z Krakowa do Warszawy, można już dziś kupić online przez aplikację mobilną lub w serwisie EuroPodróże. Co więcej, dostępna jest opcja płatności odroczonych – możesz wybrać połączenie, a bilety opłacić później. Przed podróżą otrzymasz link przypominający o nadchodzącej podróży na 30 minut przed jej rozpoczęciem.

W nadchodzących latach na polskiej kolei zapowiada się prawdziwa rewolucja, co dla pasażerów oznacza szereg korzyści – krótszy czas podróży między miastami, zróżnicowaną ofertę przewoźników i komfortowe wagony. To sprawi, że podróżowanie koleją stanie się jeszcze wygodniejsze, szybsze i bardziej przyjazne dla środowiska.

“Artykuł sponsorowany”wp

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj