Przebranżowienie – czy warto?

1
461
fot.: Pracuj.pl

Może się zdarzyć, że w wyuczonym zawodzie trudno znaleźć jakąkolwiek pracę. Szczególnie absolwenci kierunków humanistycznych mają problem ze znalezieniem zatrudnienia zgodnym z ich wykształceniem. Gdy nowe oferty pracy się nie pojawiają, warto czasami zastanowić się nad przebranżowieniem. Nie jest to łatwe, ale pozwala kontynuować karierę na atrakcyjnych warunkach.

Jak przygotować się do przebranżowienia?

Pierwszym krokiem przy zmianie kierunku kariery zawodowej jest zastanowienie się nad swoimi realnymi możliwościami. Polonista po studiach raczej nie ma szans na otrzymanie pracy w branży budowlanej. Dlatego też należy pamiętać, iż przebranżowienie nie daje nam pełnej dowolności wyboru nowej pracy.

Po drugie, warto sprawdzić jakie zawody aktualnie gwarantują stosunkowo łatwe zatrudnienie na możliwie najlepszych warunkach. To pozwoli zawęzić nam nasze cele.

Kiedy już wiemy, w jakim kierunku chcemy iść, trzeba sprawdzić, co potrzebne będzie nam do zmiany zawodu. Czasami konieczne będzie ukończenie dodatkowych studiów podyplomowych lub ukończenie potrzebnych kursów. Warto rozważyć także staż, który da nam cenne doświadczenie.

Minusy przebranżowienia a oferty pracy

Zmiana ścieżki kariery może być szczególnie bolesna dla osób, które udały się na kierunkowe studia z prawdziwej pasji do danego zawodu. Warto wtedy szukać podobnych stanowisk, które chociaż częściowo odpowiadać będą naszym zainteresowaniom. Z czasem być może uda się znaleźć odpowiednią ofertę.

Czasami przebranżowienie wymagać czasu. Zrobienie kolejnego dyplomu nie zajmuje przecież kilku dni. Poważna zmiana może być zatem niemożliwa z powodów czysto ekonomicznych – rzadko kto ma możliwość zrezygnować z płatnej pracy na kilka lat.

W przypadku osób z doświadczeniem zawodowym ogromną wadą przebranżowienia jest konieczność zaczynania kariery niejako „od zera”. O ile w wyuczonym zawodzie mogły mieć już ustaloną pozycję i spory bagaż wartościowego doświadczenia, to w nowej branży stają się automatycznie początkującymi. Czasami będzie to frustrujące, ale jednocześnie to swoisty „nowy start”.

 

“Pracuj.pl”

1 KOMENTARZ

  1. Przebranżowienie nie jest łatwe, jeżeli pracowało się sporo lat w jednym zawodzie, ale nie jest też bardzo ciężkie. Z mojego doświadczenia wynika, że nie ma co siedzieć i latami cierpieć, jeżeli obecna sytuacja zawodowa nam nie odpowiada. Wszystko da się zmienić. Trochę samozaparcia, chęci do działania i bez większych problemów zmieniłem zawod. Mnie dużo pomogla podyplomowka, która skonczylem rok temu na WSKZ-ecie. Taki papier pokazuje jednak motywacje i realna chec do zmiany

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj