Projekt Fundacji Nasz Szpital zakończony

2
432
“Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zadanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2„Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

 

Projekt Fundacji Nasz Szpital zakończony warsztatami psychologiczno- terapeutycznymi „Razem łatwiej wspierać zdrowie” realizowanymi dzięki pozyskanemu grantowi ze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Izerskie.

 

Fundacja Nasz Szpital działa już od siedmiu lat, zawiązała się z inicjatywy pracowników, żeby wspierać Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o. o. w Lwówku Śląskim w zakresie zakupu sprzętu i wyposażenia, ale również organizujemy działania prospołeczne z zakresu ochrony zdrowia dla lokalnej społeczności. Z końcem kwietnia kończymy realizację projektu „Razem łatwiej wspierać zdrowie”, cyklu warsztatów psychologiczno-terapeutycznych.

Było i poważnie i radośnie, zdecydowanie interesująco. Poświęciliśmy sobie dużo czasu, sami sobie. Uczyliśmy się zdrowo oceniać fakty, bo przecież „To nie fakty nas smucą, tylko to co o nich myślimy!”. Przyglądaliśmy się swoim emocjom, które tak znacząco wpływają na nasze zdrowie. Poszukiwaliśmy metod uzyskania harmonii, czyli równowagi pomiędzy fizycznym, mentalnym i duchowym aspektem bytu.

Pracowaliśmy nad naszym podejściem do śmierci, ciała, relacji z rodziną w chorobie. Dzięki śmiechoterapii uwalnialiśmy energię do zdrowienia i po prostu „życia pełnią życia”. Poprzez różne aktywności związane z wykonywaniem cudeniek z origami, oryginalnych sznurkowych koszyczków, mogliśmy poznać utalentowane osoby, mieszkające tuż obok nas. Byliśmy u pacjentów z Zakładu Opieki Długoterminowej w Gryfowie Śląskim, oddziału reumatologicznego, którzy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniach. W końcu dzięki Zosi Fryst nauczyliśmy się robić zdrowy chlebek na zakwasie. Bo przecież to co zjemy ma niebagatelny wpływ na zdrowie. A wystarczy się rozejrzeć, zebrać z ogrodu czosnku niedźwiedziego, naparzyć mięty, pokrzywy, żeby nasze ciało zyskało to co nieprzetworzone i po prostu zdrowe.

Fundacja składa podziękowania:

  • Pani Oldze Sasin, psychoonkolog, pomysłodawczyni projektu,
  • Ks. Krzysztofowi Kiełbowiczowi, za udostępnienie Sali i promocję projektu,
  • Panu Mietkowi, za pomoc organizacyjną i przygotowanie Sali,
  • Wykładowcom i prowadzącym: psychoonkolog Małgosi Wawrzynkowskiej, lek. med. Agnieszce Klucznej, trenerom Dorocie Chlebuś, Andrzejowi Motyka, Zosi Fryst, Pani Grażynie Kaziów, Panu Eugeniuszowi Makowieckiemu, Pani Danusi Wybornej.

Przy okazji jako Fundacja, chcemy rozpropagować szczególną inicjatywę, którą z nami podzieliła się Pani Danuta Wyborna.

„Tęczowy Kocyk” to nazwa akcji na fb, nieoficjalna grupa wolontariuszek. Został założony w kwietniu 2016 r. przez Panią Ewę Skwarczowską. Tęczowy Kocyk zajmuje się wykonywaniem ubranek, czapek, kocyków i becików. Dla małych pacjentów szpitali, hiperwcześniaków, dzieci z wadami letalnymi, dla utraconych dzieci. Nawet kilkutygodniowy, kilkucentymetrowy płód jest dla rodzica w żałobie ukochanym dzieckiem. Mama pragnie go zobaczyć, utulić, pożegnać. Ubranka, których potrzebują hiperwcześniaki są tak małe, że żadne dostępne w regularnej sprzedaży nie mogą spełnić tego zadania.

Grupa Tęczowy Kocyk pomaga przejść te trudne chwile. Wolontariuszki z całej Polski szyją miniaturowe ubranka, beciki i sukieneczki dla odchodzących aniołków. Czapeczka czy becik nie zmniejszy bólu rodziców, ale wierzymy, że pomoże godnie i z szacunkiem pożegnać Małego Człowieka. Takie jest nasze zadanie.

Tęczowy Kocyk współpracuje z placówkami medycznymi, hospicjami i szpitalami na terenie całego kraju. Mamy informacje, kto czego potrzebuje i w jakich ilościach, albo jak te nasze rzeczy powinny wyglądać. Te informacje otrzymujemy bezpośrednio od personelu medycznego. Ta inicjatywa zgromadziła mamy po stracie i wolontariuszki – panie dziergające i szyjące. Dlatego ta akcja to obopólna pomoc – dla rodziców w dramatycznym momencie ich życia i dla szyjących, które w ten sposób radzą sobie z własnymi wspomnieniami i doświadczeniami. Wszystkie kocyki i ubranka dla Maluszków wykonujemy z własnych materiałów, samodzielnie przesyłamy do współpracujących placówek.

autor: Fundacja Nasz Szpital

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj