Dziś prawa jazdy wystawia się maksymalnie na 15 lat. Wcześniej wielu kierowców uzyskiwało uprawnienia bezterminowo, jednak również oni będą musieli wymienić dokument na nowy.
Zmiana przepisów dotyczących praw jazdy
19 stycznia 2013 r. weszły w życie przepisy ustawy o kierujących pojazdami. Głównym celem wprowadzenia nowych rozwiązań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez podniesienie kwalifikacji kierowców oraz położenie nacisku na poprawę jakości szkolenia kandydatów na kierowców, a także dostosowanie polskich przepisów do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw jazdy.
Termin ważności prawa jazdy
Od tego dnia prawa jazdy w Polsce wydawane są na okres do 15 lat, aczkolwiek niektóre osoby otrzymują ten dokument na czas krótszy. Dzieje się tak z uwagi na stan zdrowia, lub zaawansowany wiek kierowcy. Wcześniej, poza wyjątkami prawa jazdy były wydawane bezterminowo. Jednak teraz wiadomo, że nawet takie osoby będą musiały wymienić prawo jazdy.
Obowiązek wymiany prawa jazdy bezterminowego
Rząd nałożył na obywateli polskich, którzy mieli dokument wydany „bezterminowo” obowiązek wymiany prawa jazdy w terminie od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 r.
„Brak wymiany prawa jazdy w tym terminie powoduje utratę ważności tego dokumentu, nie wpływając na uprawnienia do kierowania pojazdami. To znaczy, że mimo obowiązku wymiany prawa jazdy zostały zachowane prawa nabyte w zakresie posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami oraz ich terminów ważności.” – tłumaczyło Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (poprzednik Ministerstwa Infrastruktury).
Znalazłeś dowód osobisty? Nie wiesz, co zrobić?
Oczywiście na wniosek posiadacza prawa jazdy urzędy już dziś dokonują takich wymian. Aczkolwiek raczej nie warto się z tym śpieszyć.
To wg tekstu mam jeszcze dużo czasu do 2033 roku i po co w takim razie to przypomnienie nie wiem czy dożyję tej daty.
Wg tekstu – mimo że utraci ważność dokumentu po 2033 roku, to i tak będę mógł prowadzić pojazdy mechaniczne gdyż uprawnienia pozostają. Jako że posiadanie obecnie dokumentu potwierdzającego uprawnienia jest nieobowiązkowe, to w zasadzie bez sensu jest posiadanie fizyczne takiego dokumentu – uprawnienia odpowiednie służby odczytają w systemie
Mirsk to dno
Do tego mieszkańca Mirska tylko nie będziesz mógł poruszać się poza granicami kraju ponieważ policja innych państw posiada wzory dokumentów które utraciły ważność w kraju wydania ale to i tak jeszcze odległy czas.