Od sierpnia 2013 r. do grudnia 2023 r. łącznie do wypełnienia niecki pokopalnianego wyrobiska w Rębiszowie przyjęto 1.109.698,873 ton odpadów. Czy to już koniec rekultywacji?
Rekultywacja pokopalnianego wyrobiska w Rębiszowie koło Mirska zbliża się ku końcowi. O stan obecny oraz losy tego terenu Starostę Lwóweckiego zapytał burmistrz Mirska. W odpowiedzi w sprawie informacji czy prace rekultywacyjne złoża, „Rębiszów” są prowadzone prawidłowo i zgodnie z decyzją Wicestarosta poinformował, że na przedsiębiorcy, Firmie „PRI -BAZALT REKULTYWACJA” pomimo uchylenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu decyzji Starosty Lwóweckiego wydłużającej termin rekultywacji, ciąży w dalszym ciągu obowiązek wykonania rekultywacji.
Wicestarosta wskazuje, iż z informacji rocznej z zakresu stopnia wykonania rekultywacji na wyrobisku po kopalni bazaltu, „Rębiszów” przedłożonej przez wskazanego przedsiębiorcę pismem z dnia 15 lutego 2024 roku wynika, że aktualnie w dalszym ciągu realizuje on obowiązek wykonania rekultywacji cytuję: poprzez przetwarzanie odpadów w procesie odzysku R5, na podstawie decyzji Marszałka Województwa Dolnośląskiego. I zaznacza, że takie zachowanie przedsiębiorstwa jest konieczne i pożądane dla uniknięcia przez nie odpowiedzialności za niewykonanie obowiązku rekultywacji gruntów.
Zgodnie e z zatwierdzonym projektem rekultywacji, prace rekultywacyjne podzielone są na trzy etapy realizacyjne. Etapy I i II to rekultywacja techniczna a III etap to rekultywacja biologiczna.
Z odpowiedzi wystosowanej do burmistrza wynika, iż na dzień 31.12.2023 r. wykonane zostały następujące prace rekultywacyjne:
– I etap rekultywacji technicznej – teren dna wyrobiska został zniwelowany poprzez wypełnienie zagłębień i wzniesień. Skarpy otaczające nieckę wyrobiska pozostawione podczas prac wydobywczych zostały wyprofilowane. Co oznacza, iż prace określone w I etapie rekultywacji technicznej zostały zakończone.
– II etap rekultywacji technicznej – Na obszarach przygotowanych w I etapie rekultywacji technicznej trwają prace polegające na wypełnianiu niecki wyrobiska. W okresie od 8 grudnia 2015 r. do 31.12.2023 r. PRI-BAZALT Rekultywacja Sp. z o. o. na podstawie Decyzji Marszałka Województwa Dolnośląskiego przyjęła ponad milion ton odpadów.
„Od rozpoczęcia procesu rekultywacji wyrobiska Rębiszów, tj. od sierpnia 2013 r. do 31.12.2023 r. łącznie do wypełnienia niecki wyrobiska przyjęto 1.109.698,873 ton odpadów. Wszystkie wymienione odpady zostały poddane odzyskowi w procesie R5 (tj. wypełnienie terenu niekorzystnie przekształconego – wyrobiska).
Stosowane procesie rekultywacji odpady pochodzą przede wszystkim z prowadzonych inwestycji w zakresie budowy, remontów demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej i stanowią ponad 74% wszystkich materiałów odpadowych. Druga grupę stanowią odpady pochodzące z procesów kruszenia, granulowania odpadów mineralnych (piasek, kamienie niezawierające odpadów biodegradowalnych, niepochodzące z przetwarzania odpadów komunalnych, ani pozostałości po nich) oraz ziemia i kamienie z ogrodów i parków – 23%. Pozostałe surowce odpadowe pochodzą z procesów termicznych ok. 10 %. Są to zmielone lub pokruszone elementy ceramiki (płytki ceramiczne) lub materiały odpadowe pochodzące z odlewni metalı, tj. piaski kwarcytowe, dolomitowe w postaci odpylonej podczas procesu odlewania lub form odlewniczych wykorzystanych do wytwarzania metalowego elementu.” – wskazuje starostwo oceniając jako zakończony zakres zaawansowania prac przygotowawczych w I etapie rekultywacji technicznej, z kolei stopień wypełnienia wyrobiska masą odpadową na około 70 % całkowitej planowanej masy, w tym 60 % gruntu jest przygotowane pod zasiew roślinami.
W roku 2023 przeprowadzone zostały trzy kontrole środowiskowe. „W trakcie kontroli pobierane były przez upoważnionych przedstawicieli akredytowanego laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska próby do badań zarówno odpadów jak i wody z wyrobiska. Ponadto, w listopadzie 2023 r. przeprowadzone zostały oględziny rekultywowanego terenu (działka 199/4) przy użyciu georadaru. Wykonano 6 pomiarów georadarowych. W wyniku przeprowadzonych badań nie wykazano żadnych nieprawidłowości zarówno, w jakości badanych odpadów i wody jak również obecności w gruncie pojemników typu mauser i beczek. W wyniku prowadzonego postępowania odwoławczego (przedstawiciela Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mirsk ODNOWA – Karola Wilka) od decyzji WSI.512.36.2021.MR.7 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 09 czerwca 2021 r. przedstawiciele RDOŚ Wrocław ponownie dokonali oględzin terenu wyrobiska w celu uzupełnienia dowodów i materiałów w sprawie. W oględzinach brał udział również przedstawiciel Stowarzyszenia Piotr Cybulski. W protokole z oględzin wykazano, że nie stwierdza się płazów i gadów na terenie wyrobiska, stwierdzono natomiast występowanie gatunków łownych: kaczka krzyżówka i sarna.
Od 22 lutego 2022 r. odpady pochodzące z zagranicy przyjmowane są zgodnie z systemem monitorowania przewozów Krajowej Administracji Skarbowej PUESC. Liczne kontrole KAS również w siedzibie firmy PRI-BAZALT Rekultywacja w Rębiszowie nie wykazały żadnych uchybień w prowadzonych procedurach zgłoszeń i dostawach. Obiekt, na którym prowadzone są prace rekultywacyjne jest w dalszym ciągu monitorowany 24 godziny na dobę oraz zabezpieczony szlabanami w sposób uniemożliwiający niekontrolowany wjazd na teren rekultywowany.” – czytamy w wystosowanej do burmistrza Mirska odpowiedzi.
Starostwo wskazuje, iż zbiera obecnie informacje, które można dopuścić, jako dowody w sprawie uznania rekultywacji za zakończoną w kierunku rolnym.
Rekultywacja odpadami
Wiecie a nic nie robicie, ile razy jeszcze będziecie pisać ? kto na tym zarabia ?
Podziękowania dls włodarzy Mirska
A dobrzy Niemcy oddali nam wspaniałomyślnie swoje zasoby ekologiczne dla potrzeb rekultywacji wyrobisk
Cóż za dobroć serca…
Tusk. Tusk. On za to odpowiada . Za jego kłamliwego rządu wszystko się zaczęło. Wywłaszczyć Mende i pociotków do 10 pokolenia przed i po 500 lat. Zajechać Watachę łącznie z Wałęsą bo to ich dila
Liczne kontrole KAS – dobry żart.
Ile razy GIOŚ przez te lata wykonała badania próbek ziemi jak i wody z wyrobiska i okolicy – pdopowiem wam ZERO