Podejmują działania w związku ze stwierdzeniem ogniska ASF

0
716
dzik ASF Powiat Lwówecki PLW
zdjęcie poglądowe fot.: Powiat Lwówecki

Po stwierdzeniu pierwszego w tym roku w Polsce ogniska ASF u świń, w dniu wczorajszym odbyło się Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

 

W dniu 17 kwietnia 2023r. odbyło się zdalne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Głównym tematem spotkania było wystąpienie pierwszego Polsce (w roku 2023) ogniska ASF u świń. Zdarzenie miało miejsce w powiecie lubańskim.

W związku z tym faktem, Wojewoda Dolnośląski wydał w dniu 13 kwietnia br. rozporządzenie Nr 7 w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń na terenie powiatu lubańskiego, bolesławieckiego, lwóweckiego i zgorzeleckiego ustanawiając w promieniu 10 km od wystąpienia ogniska – obszar zagrożony.

W powiecie lwóweckim obszar zagrożony dotyczy trzech miejscowości w Gminie Gryfów Śląski: Wolbromów, Rząsiny i Ubocze.

 

 

Pamiętaj: należy unikać kontaktu z padłymi świniami i dzikami. Każdy fakt znalezienia padłej świni/ dzika należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta). W celu uniknięcia przeniesienia na inne zwierzęta w sposób mechaniczny czynników zakaźnych wywołujących różne choroby, nie tylko ASF, należy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności i higieny, w tym szczególnie:

  • nie pozwolić domowym zwierzętom na kontakt z padłymi świniami i dzikami,
  • w przypadku kontaktu z padłą świnią lub dzikiem należy jak najszybciej umyć ręce lub zdezynfekować środkiem na bazie alkoholu oraz oczyścić i zdezynfekować obuwie,
  • osoby postronne (tzn. osoby nie zajmujące się zawodowo zwierzętami lub leczeniem zwierząt w danym gospodarstwie), nie powinny wchodzić – zwłaszcza po kontakcie z padłą świnią lub dzikiem – do budynków inwentarskich w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie; należy stosować się ściśle do zaleceń służb weterynaryjnych na danym terenie.

Ponadto osoby, które wyjeżdżają poza terytorium Unii Europejskiej (wyjazdy zagraniczne do państw trzecich nienależących do UE) muszą pamiętać, że nie wolno przywozić z państw nie będących członkami UE żadnej żywności pochodzenia zwierzęcego za wyjątkiem specjalnych produktów dietetycznych przeznaczonych na użytek własny lub małych dzieci.

-/Powiat Lwówecki/ red/-

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj