Płatności bezgotówkowe coraz popularniejsze, ale …

4
564
fot. © Lwówecki.info

Nadal ponad 90 procent Polaków ocenia płatności gotówkowe jako łatwe w użyciu, bezpieczne, tanie i powszechnie akceptowane. Brak konta jest najczęściej powiązany z wykształceniem.

 

Ponad 88,5% dorosłych Polaków posiada rachunek płatniczy – wynika z najnowszego raportu pt. „Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2020 r.” opracowanego przez Narodowy Bank Polski.

„Celem badania była analiza sposobu dokonywania detalicznych transakcji płatniczych, a także takich aspektów jak zakres i metody korzystania z usług instytucji finansowych oraz poszczególnych instrumentów płatniczych. Dostarczyło ono jednocześnie informacji na temat wiedzy finansowej mieszkańców Polski.” – wyjaśnia NBP.

Jak wynika z raportu brak konta był najczęściej powiązany z wykształceniem – najmniej osób posiadających konto (55,7%) znajdowało się wśród respondentów z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub niemających formalnego wykształcenia. Dodatkowo, rachunków nie posiadała znaczna większość osób (93,3%) wśród najmłodszej badanej grupy wiekowej – młodzieży w wieku od 15 do 17 lat.

Wśród przyczyn niekorzystania z rachunku płatniczego respondenci wskazywali najczęściej brak takiej potrzeby (80,6%), preferencje przechowywania pieniędzy w gotówce (30,3%), ale też postrzeganie kosztów z tym związanych jako zbyt wysokich (21,2%) i brak zaufania do instytucji finansowych (17,7%).

W ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających badanie z gotówki skorzystało 97,8% badanych, przy czym dla 17,3% gotówka była jedynym wykorzystywanym instrumentem płatniczym. W tym samym okresie 82,7% badanych skorzystało z bezgotówkowych instrumentów płatniczych, wśród których najpowszechniej użytym instrumentem była karta płatnicza – skorzystało z niej 81,7% wszystkich respondentów (de facto wszyscy badani, którzy mieli karty płatnicze). Powszechnie używane były również polecenia przelewu, skorzystanie z których zadeklarowało 69,8% respondentów.

Podczas zakupów w sklepach stacjonarnych za najszybsze uznawane są karty płatnicze z funkcją zbliżeniową (94%). Gotówka zaś oceniona została jako łatwa w użyciu (94%), bezpieczna (92%), tania (94%) i powszechnie akceptowana (98%). Natomiast w kanale internetowym za najszybszą uważana była płatność mobilna z wykorzystaniem kodu (88%). Gotówka uważana była natomiast za najłatwiejszy w użyciu (95%), najbezpieczniejszy (95%) i powszechnie akceptowany (91%) instrument płatniczy wykorzystywany w płatnościach zdalnych. Za najtańszą uchodzi płatność kartą płatniczą (85%).

Analizując metody i miejsca pozyskiwania gotówki, dla badanych najłatwiejszy był dostęp do bankomatu (bardzo łatwo i całkiem łatwo mogło dotrzeć do niego 76,4% badanych), z którego korzystała też największa liczba respondentów (83%). Na kolejnym miejscu pod względem łatwości dostępu plasował się oddział bankowy (łatwo i całkiem łatwo docierało tam 45,5% respondentów), z tej metody pobrania gotówki korzystało 58,4% respondentów. Do placówki pocztowej łatwo i bardzo łatwo mogło dotrzeć 24,3% badanych, zaś 67,7% badanych nie pozyskiwało gotówki w tym miejscu.

Usługa cash back była łatwo lub bardzo łatwo dostępna dla 17,6% badanych, była też najmniej popularna – 75% osób nie korzystało z tej metody.

4 KOMENTARZE

  1. Widać to jak na dłoni w Biedronce. Do kasy obsługiwanej przez kasjerkę kolejka do połowy sklepu. Krzyk aby otworzyć dodatkową kasę a kasy samoobsługowe są wolne. Niestety nasze społeczeństwo jeszcze nie pojęło wygody jakie niesie cywilizacja .

  2. Każda płatność kartą to śledzenie człowieka gdzie co kupuję,za ile/za kilkadziesiąt lat jak nie będzie gotówki niewygodnym będą blokować konta,i dopiero będzie wyzysk!

  3. Nie iść na łatwiznę te wszystkie płacenia telefonami odbije się w przyszłości czkawką. Dostaniesz kasę wirtualną z terminem przydatności do wykorzystania.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj