Burmistrz Lwówka Śląskiego podała dni i godziny otwarcia mieszczącej się w Ratuszu Placówki Historyczno- Muzealnej. W okresie letnim placówka czynna będzie przez pięć dni w tygodniu maksymalnie do godziny 17.
Placówka Historyczno-Muzealna mieści się na pierwszym piętrze gotycko-renesansowego Ratusza w Lwówku Śląskim. Jak wskazuje magistrat zwiedzającym udostępniana jest Sala Ławy Sądowej z XVI w., dawna sala posiedzeń lwóweckiego sądu, z częściowo zachowanymi kunsztownymi freskami o charakterze moralizatorskim, obecnie pełniąca rolę Sali Historycznej, gdzie prezentowane są znaleziska archeologiczne, eksponaty dotyczące historii miasta, browarnictwa lwóweckiego, pamiątki z pól bitewnych oraz przedmioty codziennego użytku. Zwiedzający mogą zapuścić się także do Sali Ławy Sądowej, Izby Tortur, czy Lochu Głodowego.
Niezapomnianym przeżyciem będzie zwiedzanie misternie zdobionej Sali Ślubów a spacer po Ratuszu wieńczy wizyta w Wielkiej Sieni przykrytej zaprojektowanym przez Wendla Rosskopfa „sklepieniem władysławowskim”, świadczącym o maestrii i kunszcie rzemieślników pracujących przy budowie Ratusza w XVI w. Dodatkowa dla zwiedzających udostępniona została płaskorzeźba „Rejtan – Przestroga”, autorstwa Jana Papina.
Burmistrz Lwówka Śląskiego wskazuje, iż Placówka Historyczno-Muzealna jest otwarta dla zwiedzających w tak zwanym „sezonie wysokim”, czyli w okresie od 16 maja do 30 września 2023 roku
- od wtorku do piątku w godz. 9.00 – 17.00, gdzie każdego dnia turyści mają wyznaczonych pięć godzin, w których rozpoczynają się zwiedzania.
- w soboty w godz. 9.00 – 14.00, gdzie każdego dnia turyści mają wyznaczonych trzy godziny, w których rozpoczynają się zwiedzania.
W niedziele i w poniedziałki Placówka Historyczno- Muzealna w Lwówku Śląskim jest nieczynna. Dla osób, które wykorzystują weekendy, żeby zwiedzić jakieś ciekawe miejsce, to nieco kuriozalne rozwiązanie, tym bardziej, że przecież wiele rodzin najczęściej na wycieczki wyjeżdża właśnie w niedzielę. Niestety, obecne władze Lwówka Śląskiego jakby tego nie dostrzegały.
Co więcej Gmina wśród atrakcji, które zapewne chętnie byłyby odwiedzane przez turystów ma dwie baszty: Lubańską i Bolesławiecką. Jednak mimo, że obie już wiele lat temu przeszły remonty, to ich drzwi są zamknięte a w środku hula jedynie wiatr.
Gościom, którzy w niedzielę odwiedzają lwi gród pozostaje pocałowanie klamek, a na osłodę możliwość zobaczenia na własne oczy pręgierza, aczkolwiek i tu jest wiele obiekcji, czy to aby faktycznie pręgierz, czy raczej kolumna międzyokienna.
„W przyszłości kilkusetletnia kolumna być może ozdobiona zostanie figurką, jaka niegdyś zdobiła górną część lwóweckiego pręgierza. Najważniejsze, że po kilkudziesięciu latach przestawiania kolumny z kąta w kąt, będzie stanowić dodatkową atrakcję turystyczną “Lwiego Grodu”. Wszak nieliczne miasta w Polsce posiadają kamienne zabytki dawnego prawa, a część z nich posiada jedynie współczesne kopie, jak Wrocław, który na swym rynku posiada… 35-letnią replikę. Tymczasem w Lwówku Śląskim stanęła oryginalna, kilkusetletnia kolumna z ciekawym gmerkiem, czyli znakiem dawnego mistrza kamieniarstwa! Renesansowy słup posiada nawet otwory z licznymi, niewielkimi otworami, będącymi prawdopodobnie śladami po mocowaniu oków dla skazańców!” – chwaliły się na stronie urzędu władze miasta.
„Kamienny element architektoniczny zamontowany w pn.- wsch części lwóweckiego rynku nie jest zabytkowym pręgierzem lub częścią pręgierza i według naszej wiedzy jest detalem architektonicznym w formie kanelowanej kolumny, prawdopodobnie wymontowanej z którejś z istniejących w rynku rozebranych kamienic, która była składowana wraz z innymi zabytkowymi detalami architektonicznymi w sieni Ratusza.” – wyjaśniał mgr Krzysztof Kurek Kierownik Delegatury w Jeleniej Górze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu w odpowiedzi na pytania Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego.
Nie ma jednak co narzekać dobrze, że te tłumy, które we wtorek przed południem stają w kolejce po bilety mogą zwiedzić lwówecki Ratusz i jego atrakcje. Wszak gmina Lwówek Śląski turystyką stoi i basta, a Placówka Historyczno-Muzealna jest tego znakomitym przykładem.
Wy wiecznie tylko problemy widzicie. Za panowania króla Ludwika K. nie było opcji żeby cokolwiek się dowiedzieć o takiej godzinie.
Godziny jak godziny oby było otwarte bo teraz 10 dni jest nieczynne od 16 do 26 maja skoro filmowcy są co chwilę w terenie i na dole maja salę z kostiumami to dlaczego placówka na piętrze nie działa?
W ratuszu jest wspaniała atrakcja zamknięta od czasów pandemii. To wieża ratuszowa co przecież nie jest w remoncie. Proszę Redakcje o pismo do dyrekcji LBP dlaczego nie jest udostępniona do podziwiania panoramy. Ukrywa się tam covid?
Mam pytanie a jak turysta przychodzi podczas zwiedzania to pocałuje klamkę? Zwiedzanie trwa ponad godzinę i wtedy przez ten czas placówka muzealna jest nieczynna czy jest otwarta?
Jak patrzę na zdjęcie to muzeum w ratuszu jest czynne pół roku tylko po 4 dni w tygodniu od 10 do 14 a w soboty tylko wtedy jak ktoś zarezerwuje wizytę? Nie powinno być 40 godzin w tygodniu?
Proszę o odnowienie zewnątrz budynku Urzędu Miasta i Gminy, patrzcie jakie czarne paskudztwo,na pewno po odnowieniu nabierze blasku.
Nie przychylam się do wniosku. Wniosek uznany zostaje za oddalony.