Pełne wrażeń Mikołajki w „Starej Kotłowni”

4
1621
mikołajki w starej kotłowni w lwówku

„Stara Kotłownia” w Lwówku Śląskim- Płakowicach staje się centrum kulturalno- sportowo- rozrywkowym życia w gminie. Kolejne ciekawe wydarzenie odbyło się tu w sobotę.

 

Tradycja mikołajek w Kościele katolickim wywodzi się z kultu św. Mikołaja, biskupa Miry (dzisiejsza Turcja), żyjącego na przełomie III i IV wieku. Święty Mikołaj zasłynął z dobroczynności, szczególnie z pomocy potrzebującym i dzieciom. Jego życie obfitowało w historie o hojności i cudach, które stały się podstawą kultu i licznych legend.

Jedna z najbardziej znanych opowieści dotyczy trzech ubogich sióstr, którym św. Mikołaj miał podrzucić przez okno sakiewki ze złotem, aby zapewnić im posag i uchronić je przed losem niewolnic. Ten akt hojności stał się inspiracją dla zwyczaju obdarowywania prezentami – szczególnie dzieci – w dniu wspomnienia świętego, obchodzonym 6 grudnia.

W średniowieczu tradycja ta została rozwinięta w Europie. W niektórych regionach dzieci znajdowały upominki w butach lub skarpetach, co miało symbolizować gest św. Mikołaja. Praktyka ta przetrwała do dziś.

W sobotę 7 grudnia 2024 roku Święty Mikołaj odwiedził dzieci w Lwówku Śląskim. Wydarzenie zorganizowane zostało przez parafię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Fundację im. Św. Krzysztofa. Kolejny rok z rzędu Mikołajki odbyły się w prowadzonej przez Fundację „Starej Kotłowni” – Sali bankietowej, w której oprócz imprez okolicznościowych coraz częściej odbywają się wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, czy jak w ubiegły weekend, sportowe.

Prezes Fundacji, a jednocześnie dziekan, ksiądz Krzysztof Kiełbowicz, oprócz zadbania o to, by każde przybyłe dziecko otrzymało od Mikołaja wspaniały prezent, wraz z pracownikami „Starej Kotłowni” zadbał także o poczęstunek, ale i o dodatkowe atrakcje.

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością – Kapela Ludowa „Brzezinianie” z Brzeźnicy koło Bochni oraz Fundacja „Odzyskaj Nadzieję” z Krakowa, pod kierownictwem Prezes Beaty Kurek. Co warto nadmienić, członkami tej Fundacji są m.in. Bracia Golec, czy Kordian. W Lwówku Śląskim gościło również Koło Gospodyń Wiejskich „Wolanki z pasją” z Woli Radziszowskiej, KGW „Jaśkowice” oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Czerwone Korale” ze Skorzynic.

Wydarzenie uatrakcyjniły występy dzieci z lwóweckiego zespołu parafialnego pod kierownictwem pana Roberta Górskiego.

Dzięki zaangażowaniu organizatorów i zaproszonych gości dzieci miały okazję nie tylko spotkać się z Mikołajem, ale także dobrze się bawić a przy okazji poznać tradycje przekazywane przez nasze KGW, jak i tradycje z małopolski.

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj