Pali się las

3
2273

Początek zazwyczaj jest taki sam. Nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem, w tym papierosy, zapałki, celowe podpalenia oraz wady urządzeń i instalacji.

Skutki tej nieostrożności, bądź świadomego działania w każdym przypadku są dramatyczne. Spalone połacie lasu, uśmiercone zwierzęta, zadymienie oraz potężne pieniądze wydane na akcje gaśnicze.

Strażacy każdego dnia walczą z pożarami. Tegoroczny „sezon” pożarów lasów i nieużytków jest wyjątkowy, bo niemal w całym kraju mamy suszę, która potęguje zagrożenie.

Pożary nie omijają naszego powiatu. Tu również dochodzi do zaproszeń ognia i celowych podpaleń. W akcjach gaśniczych udział biorą strażacy ochotnicy, strażacy z jednostek państwowych oraz leśnicy, a nawet pracownicy zakładów usług leśnych. Niestety, walka z pożarem ściółki jest wyjątkowo pracochłonna a tym samym i kosztowna.

Dziś po godzinie 14 strażacy z gminy Lubomierz otrzymali zgłoszenie o pożarze ściółki w lesie koło Radoniowa. Na miejsce, gdzie pali się ok. dwóch arów udały się dwa zastępy z OSP KSRG Lubomierz oraz OSP Milęcice.

fot.: OSP KSRG Lubomierz
fot.: OSP KSRG Lubomierz
fot.: OSP KSRG Lubomierz

Aby uniknąć pożarów w lasach strażacy apelują do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad:

  1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
    • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
    • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
    • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
  2. W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego – być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
  3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
  4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
  5. Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
    • 0 – brak zagrożenia,
    • I – zagrożenie małe,
    • II – zagrożenie duże; bądź ostrożny,
    • III – zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych, zwróć uwagę czy nie ma zakazu wstępu do lasu.

 

-/ z wykorzystaniem zasad opisanych przez KW PSP Warszawa /-

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj