Osy w mieszkaniu. Na pomoc ruszyli strażacy

0
2556
fot.: OSP KSRG Gryfów Śl.

Jak niebezpieczne może być rój os nikogo nie trzeba przekonywać. Do walki z owadami błonkoskrzydłymi, które wleciały do mieszkania skierowano strażaków.

 

 

Nie należy próbować samodzielnie usuwać roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłowych. Nie należy zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym. Najlepiej opuścić pomieszczenia, w których znajdują się owady. W żadnym wypadku nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwania wodą lub środkami owadobójczymi. Do usunięcia takiego roju należy wezwać specjalistyczną firmę, która w profesjonalny sposób usunie nieproszonych gości. W wyjątkowych przypadkach interwencję podejmują strażacy.

Owady błonkoskrzydłe w Gryfowie Ślaskim

Do kolejnego takiego zdarzenia doszło w poniedziałkowy poranek 9 września 2024 roku. Kilkanaście minut przed godziną 6 rano strażacy z OSP KSRG Gryfów Śląski otrzymali zgłoszenie o roju os, które wleciały do jednego z mieszkań przy ulicy Młyńskiej. Na miejsce natychmiast udał się jeden zastęp.

Pierwsza pomoc. Jak udzielać pomocy przedlekarskiej przy użądleniach?

Gdy użądli Cię lub kogoś z otoczenia pszczoła, aby przerwać wnikanie jadu do ciała należy jak najszybciej wyciągnąć żądło. W tym celu podważ je paznokciem lub ostrzem noża, a najlepiej zeskrob, prowadząc narzędzie od miejsca wbicia szczecinek w skórę ku aparatowi jadowemu. Uważaj – gdy usuwasz żądło, chwytając je palcami, możesz wtłoczyć jad do ciała – żądło pszczół wyrywa się najczęściej z pęcherzykiem jadowym – żądło os nie pozostaje w ciele człowieka. Niebezpieczne dla każdego człowieka może być użądlenie w gardziel i szyję, szczególnie w żyłę. Ludzie zdrowi, bez uczuleń lekko znoszą od 5 do 15 użądleń równocześnie. Ciężkie zatrucie powoduje około 300 użądleń, natomiast około 500 może spowodować śmierć. Przy udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanego należy:

  • ułożyć poszkodowanego w miejscu osłoniętym od słońca, zabronić chodzić,
  • aby uśmierzyć ból podać środek przeciwbólowy i uspokajający,
  • okolice użądleń przemyć w celu odkażenia wodą utlenioną lub jodyną,
  • można wykonać okład z Altacetu – kwaśnej wody.

Uwaga! Gdy chory jest w stanie wstrząsu, traci przytomność, a jego oddech staje się przerywany – należy zastosować sztuczne oddychanie. Podczas wzywania lekarza do osoby poważnie – kilkakrotnie użądlonej informuj czy osoba jest przytomna, czy występują obrzęki w okolicach oczu, ust lub krtani, czy są problemy z oddychaniem, czy ma drgawki. Pomoże to lekarzowi w przygotowaniu właściwych leków.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj