W maju, w kilku dolnośląskich nadleśnictwach rozpoczną się agrolotnicze opryski lasów mające na celu ograniczenie populacji groźnych owadów uszkadzających igły drzew.
Problem masowego pojawiania się szkodników zagrażających drzewostanom nie jest zjawiskiem nowym, jednak jego skala z roku na rok coraz bardziej niepokoi leśników. Ci wskazują, iż w ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost liczebności owadów zjadających igły drzew, takich jak strzygonia choinówka, która żeruje na igłach sosen i świerków, prowadząc do ich całkowitego ogołocenia i obumierania drzew. W odpowiedzi na to zagrożenie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wraz z Dolnośląskim Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictw wdrażają specjalistyczne działania ochronne, wykorzystując nowoczesne środki ochrony roślin oraz technikę agrolotniczą.
Jak wynika z oficjalnego komunikatu, „Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu informuje, że decyzją Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu, zatwierdzono plan zabiegów z zastosowaniem środka ochrony roślin Confirm, Foray 76B oraz Delfin WG, w zakresie ograniczania populacji strzygoni choinówki przy użyciu sprzętu agrolotniczego.”
Zabiegi zostaną przeprowadzone w nadleśnictwach: Ruszów, Świętoszów, Chocianów, Przemków i Bolesławiec, w terminie od 20 maja do 15 czerwca 2025 roku. Dokładne daty oprysków będą uzależnione od warunków atmosferycznych – przede wszystkim braku opadów, odpowiedniej wilgotności powietrza oraz niskiej prędkości wiatru.
Opryski będą realizowane wyłącznie w warunkach, które minimalizują ryzyko rozprzestrzeniania się preparatu poza obszary docelowe.
„Powyższe zabiegi zostaną wykonane sprzętem agrolotniczym z zastosowaniem środka ochrony roślin Confirm (w dawce 0,4 l/ha), Delfin WG (w dawce 1–1,5 kg/ha, w ramach doświadczenia), Foray 76B (w dawce 2,5 l/ha, w ramach doświadczenia) w dni bezdeszczowe, przy prędkości wiatru mniejszej niż 3–4 m/s oraz wilgotności powyżej 60%. Przy sprzyjających warunkach pogodowych oprysk wykonywany będzie wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.” – wskazuje RDOŚ.
Warto zaznaczyć, że stosowane środki ochrony roślin – Confirm, Delfin WG i Foray 76B – należą do preparatów biologicznych i selektywnych, co oznacza, że ich działanie jest skierowane konkretnie przeciwko larwom wybranych gatunków owadów. Środki te oparte są na substancjach takich jak tebufenozid (Confirm) i bakterie Bacillus thuringiensis (Delfin i Foray), które działają wyłącznie na układ pokarmowy szkodników liściożernych, nie zagrażając przy tym pszczołom, ptakom, ani innym organizmom pożytecznym.
O przeprowadzaniu oprysków będą informowani mieszkańcy oraz lokalne samorządy. Choć środki są uznawane za bezpieczne, to zaleca się unikanie wchodzenia do lasów objętych zabiegami przez co najmniej 24 godziny po ich wykonaniu. W przypadku wystąpienia wiatru lub opadów deszczu planowane opryski będą przesuwane.
W ocenie leśników regularne zabiegi ochronne z wykorzystaniem biologicznych środków są obecnie najskuteczniejszym narzędziem walki z masowym pojawiem szkodników, a technika agrolotnicza umożliwia szybkie objęcie dużych obszarów bez ingerencji w grunt.
Nas pryskają codziennie i bez zezwolenia… więc co za różnica… truć musza
Co to za różnica i tak tej chemia jest wszędzie.
Ekologia