Oddali do użytku nowy PSZOK. Jak Wam się podoba?

7
1537
zdjęcia: UM Złotoryja

Wyposażony jest m.in. w punkt do samodzielnych napraw sprzętu AGD, maszyny do redukcji objętości odpadów oraz punkt ponownego użycia przedmiotów (tzw. hala oddaj/odbierz).

 

fot.: UM Złotoryja

W nowym PSZOK-u zastosowano wiele nowoczesnych i ciekawych rozwiązań. Wyposażony jest m.in. w punkt do samodzielnych napraw sprzętu AGD, maszyny do redukcji objętości odpadów oraz punkt ponownego użycia przedmiotów (tzw. hala oddaj/odbierz). Hala na sprzęty przeznaczone do ponownego użytku, liczy 300 m kw. powierzchni.

Obiekt został pomyślany nie tylko jako miejsce na odpady problemowe, ale także jako przestrzeń do edukacji i integracji społecznej. Na terenie PSZOK-u znajduje się salka konferencyjna, ścieżka edukacyjna ucząca prawidłowej segregacji, plac zabaw dla dzieci oraz wiata grillowa.

Ten piękny PSZOK został oficjalnie otwarty w sobotę 26 lipca br. w Złotoryi. Jak podkreślają tamtejsze władze ma on powstrzymać wzrost opłat za śmieci, które płacą mieszkańcy.

– Za ten rok musimy osiągnąć 45 proc. recyklingu. W 2023 nasze miasto osiągnęło niecałe 25 proc. Musimy więc poprawić segregację o 100 proc.! – tłumaczy burmistrz Paweł Kulig. – Sami jako urzędnicy tego nie zrobimy. Będziemy rozmawiać z mieszkańcami i ich edukować, a przede wszystkim wsłuchiwać się w to, co mówią, i ten system doskonalić, żebyśmy nie płacili kar jako miasto za zbyt niskie wskaźniki recyklingu, a co za tym idzie – żebyśmy obniżali opłaty za odpady. – podkreślał podczas oficjalnego otwarcia burmistrz Złotoryi.

Jak Wam się podoba taki PSZOK?

7 KOMENTARZE

  1. No i jak widać można coś zrobić dobrego! A u nas w powiecie lwóweckim i w gminach do niego należących oddać coś do PSZOKu dla osoby pracującej jest wręcz nie możliwe bez wzięcia dnia wolnego w pracy,nikt nie pomyśli o odpowiednich godzinach otwarcia takich punktów a potem nie ma co się dziwić że śmieci ludzie gdzie kolwiek wyrzucają zwłaszcza w lasach! Często chodzę na spacery i nie ma miesiąca żeby nowa sterta nie powstała, aż przykro patrzeć co się dzieje!

  2. Mieszkając przez pewien czas we Francji, zauważyłem, że takie punkty usługowe, w tym punkty odbioru odpadów, są tam powszechne i stanowią ważną część codziennego życia. Francuskie podejście do gospodarki odpadami jest godne uwagi, szczególnie jeśli chodzi o organizację punktów odbioru odpadów, znanych jako ‘déchèteries. Déchèteries to specjalnie zaprojektowane obiekty, gdzie mieszkańcy mogą bezpłatnie oddawać różnego rodzaju odpady, które nie kwalifikują się do zwykłego odbioru śmieci. Te punkty są zazwyczaj dobrze zorganizowane, z oddzielnymi kontenerami lub obszarami dla różnych typów odpadów. Personel na miejscu pomaga w prawidłowej segregacji i udziela informacji.
    Déchèteries są strategicznie rozmieszczone w miastach i gminach, zapewniając łatwy dostęp dla mieszkańców. Często mają elastyczne godziny otwarcia, w tym w weekendy, co ułatwia korzystanie z nich.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj