Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

0
1531

Świadek ujął 49-latka, który mając 2,2 promila alkoholu w organizmie kierował toyotą. Za to przestępstwo grozi kara nawet do 2 lat więzienia, utrata prawa jazdy oraz grzywna. Policjanci dziękują za wzorową obywatelską postawę.

 

 

30 lipca 2023 roku dyżurny lwóweckiej komendy otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, iż na drodze krajowej nr 30 między miejscowościami Radoniów i Chmieleń doszło do obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierowcy. Skierowani na miejsce mundurowi w rozmowie ze świadkiem zdarzenia ustalili, że jadąc za osobową toyotą zauważył, że kierujący porusza się od prawej do lewej krawędzi jezdni. Mężczyzna podejrzewał, że kierowca może być pod wpływem alkoholu, dlatego podjął decyzję o jego zatrzymaniu i zabraniu kluczyków. Po czym wezwał na miejsce Policję.

Przybyli na miejsce mundurowi zbadali stan trzeźwości 49-letniego kierowcy. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad 2,2 promila alkoholu w organizmie.

 

 

Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mieszkaniec powiatu karkonoskiego odpowie teraz przed sądem. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.

Policjanci składają serdeczne podziękowania za obywatelską i godną naśladowania postawę zgłaszającego.

Przypominamy również, że każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

-/sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz, KPP Lwówek Śl./-

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj