Nocna akcja strażaków

0
3180
zdjęcie nadesłane przez czytelników - dziękujemy!

Kilka godzin trwała akcja strażaków, którzy w sobotni wieczór zostali zadysponowani do pożaru w jednym z budynków. Na szczęście pożar udało się ugasić, zanim ten zdołał się rozprzestrzenić.

 

 

Kilkanaście minut przed godziną 19. w sobotę, 3 grudnia 2022 roku Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim otrzymał zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w starym, dwupiętrowym budynku w Pławnej. Na miejsce natychmiast zadysponował zastępy strażaków z JRG PSP w Lwówku Śląskim oraz z OSP KSRG Lubomierz.

Akcja trwała kilka godzin. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji mieszkańców i działaniom strażaków tym razem ogień udało się ugasić, zanim ten się rozprzestrzenił.

 

Poniżej przedstawiamy opis skutków opalania w kotłach nieodpowiednim opałem oraz stosowania przy spalaniu niskich temperatur:

Zasmołowanie kominów – przyczyny i zagrożenia

Coraz częstszym zjawiskiem obserwowanym przez nas są zasmołowane przewody kominowe. Wielu ludzi w celu obniżenia kosztów opału rezygnuje z węgla na rzecz drewna. Będące w sprzedaży drewno przeważnie nie jest sezonowane. Opalanie takim drewnem jest destrukcyjne dla komina, jak również może stanowić zagrożenie dla budynku i jego lokatorów. Przyczynami zasmołowania komina może być również złej jakości węgiel lub ustawianie na piecu niskiej temperatury spalania.

Palenie drewnem

Mokre, niesezonowane drewno może posiadać nawet do 60 % wody, które skutecznie obniża temperaturę spalania. Niska temperatura spalania sprawia, że drewno w palenisku ma „czas” na długie i powolne wydzielanie pary wodnej, rakotwórczego kreozotu oraz kwasów żywicznych. Ponadto drewno w niskich temperaturach nie spala się całkowicie pozostawiając niedopalone cząsteczki. Para wodna łącząc się z niedopalonymi cząsteczkami oraz z kreozotem kondensuje na ścianach przewodów kominowych. Osad ten ma charakterystyczny zapach i występuje w postaci czarnej, twardej, szklistej skorupy przypominającą z wyglądu smołę asfaltową. Osadzająca się „smoła” powoduje wiele zagrożeń:- Gruba warstwa „smoły” skutecznie przewęża lub zaczopowuje przewód kominowy powodując obniżenie jego cugu. Efektem tego może być cofanie się spalin na pomieszczenia mieszkalne. Jest to śmiertelne zagrożenie dla domowników, gdyż w spalinach występuje wiele trujących substancji, a w tym najbardziej niebezpieczny tlenek węgla, zwany również czadem.
 

Głównym składnikiem smoły kominowej jest kreozot. Ma on właściwości silnie łatwopalne, co może stanowić poważne zagrożenie zapaleniem komina, a niejednokrotnie również całego domu. Gdy w kominie znajdzie się gruba warstwa owej substancji, może dojść do zapłonu. Wówczas cała substancja znajdująca się w kominie zacznie się palić na całej jego długości.

Paląc węglem kamiennym, również możemy zasmołować przewód kominowy. Dzieje się tak z powodu analogicznego, co palenie drewnem. Paląc niskiej jakości węglem, z dużą zawartością wilgoci obniża się temperatura spalania. Na ścianach nie kondensuje łatwopalny kreozot, lecz smoła węglowa, która wygląda bardzo podobnie. Powoduje również takie same zagrożenia i niedogodności jak smoła powstająca przy spalaniu drewna.

Jak zapobiegać osadzaniu się smoły?

– Palenie sezonowanym drewnem lub dobrej jakości węglem
– Utrzymywanie wysokiej temperatury spalania (55-60oC) na piecu oraz jak najwyższej temperatury spalin

Mokra szczotka kominiarska

Powyższy opis dla redakcji Lwówecki.info został opracowany przez: ZAKŁAD KOMINIARSKI, BRACI ZWIERZYŃSKICH S.C., Jelenia Góra, ul Cieplicka 14/5,  tel. 609-860-280, 75-64-260-99.
 

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj