Niewybuchy pod wodą w nieczynnym kamieniołomie

0
1072
(źródło fot.: Patrol Saperski z 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu)

Trwają działania związane z usunięciem niewybuchu znalezionego w czasie nurkowania w zalanym kamieniołomie. Na chwilę obecną nurkowie zlokalizowali 3 przedmioty wybuchowe (m.in. pocisk artyleryjski kal.122 mm)

 

Od poniedziałku 18 lipca trwają działania 41 Zespołu Rozminowania Grupy Nurków Minerów 12 Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia i 23 Patrolu Saperskiego z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca związane z usunięciem niewybuchu znalezionego w czasie nurkowania w zalanym kamieniołomie w Złotoryi na Dolnym Śląsku – informuje w mediach społecznościowych Patrol Saperski z Bolesławca.

Jak tłumaczą żołnierze nurkowie sprawdzają dno kamieniołomu, którego maksymalna głębokość wynosi około 40 metrów natomiast saperzy sprawdzają brzeg kamieniołomu oraz są w gotowości do przejęcia od nurków wydobytych przedmiotów wybuchowych.

(źródło fot.: Patrol Saperski z 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu)

Na chwilę obecną nurkowie zlokalizowali 3 przedmioty wybuchowe (m.in. pocisk artyleryjski kal.122 mm), które dziś będą zdalnie, za pomocą pontonów wypornościowych wydobyte i przekazane dla Patrolu Saperskiego, który zajmie się ich unieszkodliwieniem.

Czasami zdarza się, że w trakcie nurkowania, pływania lub kąpieli, spływu kajakowego, spływu pontonowego w jeziorze, w morzu, w rzece, zalanym kamieniołomie lub wyrobisku żwiru znajdziemy (zauważymy) przedmiot przypominający niewybuch, np.: pocisk artyleryjski, granat ręczny, granat moździerzowy; bombę lotniczą, pocisk rakietowy, minę itp. Saperzy tłumaczą, iż w takim przypadku absolutnie nie należy dotykać takiego podejrzanego przedmiotu sprawdzać go.

Zapamiętujemy miejsce znalezienia (w przypadku nurków i płetwonurków jeśli możemy to wynurzamy się i można miejsce oznakować boją ), a następnie zgłaszamy dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub policję. – wskazują saperzy, którzy dodają, że jeżeli mamy możliwość to możemy zdobić zdjęcie, sczytać współrzędne (lub oznakować miejsce na mapach Google – ,,postawić pinezkę”), zapamiętać wielkość przedmiotu i kształt.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here