Nie mają miejsca na utworzenie stacjonarnego punktu poboru krwi

3
683

Niegdyś Klub Honorowych Dawców Krwi skupiał ponad 2200 członków, a rocznie oddawano ponad 1200 litrów krwi. Dziś krwiobus raz na dwa miesiące obsługuje ok. 30 krwiodawców.

 

Od 2012 roku mieszkańcy powiatu lwóweckiego korzystają z mobilnego punktu poboru krwi, który zastąpił stacjonarny punkt w Lwówku Śląskim. Decyzja ta, choć ekonomicznie uzasadniona, miała istotny wpływ na dostępność krwiodawstwa w regionie. Po nieco ponad dekadzie funkcjonowania systemu opartego na krwiobusach wyraźnie widać spadek liczby krwiodawców, a co za tym idzie i krwi.

Lwówek Śląski, który niegdyś był nazywany „czerwonym zagłębiem”, stracił swoją pozycję lidera wśród ośrodków krwiodawstwa. Klub Honorowych Dawców Krwi, pod przewodnictwem Józefa Gielerta, skupiał ponad 2200 członków, a rocznie oddawano ponad 1200 litrów krwi. Obecnie liczba dawców dramatycznie spadła, co jest efektem zarówno braku stałego punktu, jak i niedostatecznej promocji krwiodawstwa.

Dziś mobilny punkt poboru krwi, odwiedza Lwówek Śląski raz na dwa miesiące i obsługuje około 30 dawców. Zimą dawcy czekają na swoją kolej na zewnątrz, co nie sprzyja komfortowi. Dawniej funkcjonujący stacjonarny punkt oferował wygodę i regularność, zachęcając do oddawania krwi większą liczbę osób. Drastyczny spadek liczby krwiodawców, to także brak właściwej promocji.

Jak przyznaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, na terenie powiatu lwóweckiego nie prowadzi się szeroko zakrojonych działań edukacyjnych i promocyjnych. Główną formą zachęty pozostają tak zwana „poczta pantoflowa”. Takie działania z pewnością były skuteczne w minionej epoce. Dziś okazują się niewystarczające, zwłaszcza w obliczu rosnącego zapotrzebowania na krew.

Problem w październiku br. poruszyła redakcja Lwówecki.info. Po publikacji materiału pt.: „Czy do Lwówka Śląskiego powinien powrócić stacjonarny punkt krwiodawstwa?” sprawą zainteresowali się radni powiatowi. Z interpelacją do Starosty wystąpili radni Jacek Żojdzik i Bogdan Ciereszko. W tych niezależnie zwrócili się z prośbą o informacje dotyczące możliwości utworzenia w Lwówku Śląskim stacjonarnego punktu krwiodawstwa.

– Byłby to przede wszystkim ukłon w stronę Honorowych Dawców Krwi i podziękowanie im za to, że dzielą się bezcennym darem, jakim jest krew. – podkreślał radny Żojdzik.

Zdaniem ekspertów i samych krwiodawców, stacjonarny punkt krwiodawstwa to inwestycja w zdrowie mieszkańców i stabilność systemu ochrony zdrowia. Przywrócenie takiego miejsca mogłoby zwiększyć liczbę regularnych dawców oraz umożliwić prowadzenie skuteczniejszych kampanii edukacyjnych.

– Dobrym przykładem takiego działania może być nowo powstały punkt krwiodawstwa w Jeleniej Górze. Adaptacja pomieszczeń na punkt krwiodawstwa zrealizowana została tam dzięki programowi „Wsparcie infrastruktury technicznej celem przeciwdziałania negatywnym skutkom występowania pandemii COVID-19 oraz przygotowania systemu na przyszłe zagrożenia epidemiologiczne” w ramach działania 11.3 Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia oś priorytetowa XI REACT-EU Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Wartość inwestycji to prawie 2 mln złotych, w tym dofinansowanie z programu REACT-EU w wysokości 1 579 770,00 zł. – wskazywał Jacek Żojdzik Radny Rady Powiatu Lwóweckiego.

W odpowiedzi na interpelacje Zarząd Powiatu poinformował, że na terenie powiatu lwóweckiego brak jest odpowiednich lokali, które spełniałyby wymogi techniczne i prawne niezbędne do utworzenia takiego punktu.

„Zarząd Powiatu Lwóweckiego skierował zapytanie w przedmiotowej sprawie do Burmistrzów gmin Powiatu Lwóweckiego oraz Prezesa Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Lwówku Śląskim. Gminy Powiatu Lwóweckiego oraz PCZ Sp. z o.o. zostały poproszone o odpowiedź na pytanie, czy na ich terenie istnieją możliwości lokalowe, w których mogłyby zostać spełnione podstawowe wymogi techniczne, określone przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, pozwalające otworzyć taki punkt.

Wszystkie Gminy Powiatu Lwóweckiego oraz Spółka odpowiedziały, że nie dysponują wolnymi obiektami i lokalami spełniającymi wymogi potrzebne do utworzenia stacjonarnego punktu krwiodawstwa, tym samym na dziś nie ma możliwości utworzenia takiego punktu na terenie powiatu.” – wskazuje w odpowiedzi pani Starosta.

Ministerstwo zdrowia, NFZ i RCKiK nie czują potrzeby promocji krwiodawstwa. Samorządy pozostawiane same sobie twierdzą, że nie mają miejsc na stacjonarny punkt poboru krwi. To definitywnie kończy sprawę. Ale, czy aby na pewno?

3 KOMENTARZE

    • To nie jest takie proste. ” Geniusz ” podjął decyzję , były pomieszczenia Krwiodawstwa , sprzęt trzeba było scentralizować a teraz po woreczki z krwią jeździ się do Wałbrzycha czy Wrocławia. Winszuję pomysłodawcy.

  1. Jedna z większych głupot zrobionych we Lwówku to likwidacja tego punktu krwiodawstwa i nie da się już nigdy przywrócić tego klimatu ani tylu osób zachęci co kiedyś a oczywiście odpowiedzialności za tą idiotyczną decyzję nikt nie poniesie!

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj