Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim poinformował o wynikach badań, które potwierdziły kolejny przypadek ASF na terenie powiatu lwóweckiego.
Afrykański pomór świń jest wirusową chorobą, która atakuje dziki i świnie domowe. Jest znany ze swojej wyjątkowo wysokiej zaraźliwości i znacznego ryzyka dla gospodarki zwierzęcej. Przenoszony jest głównie przez kontakt bezpośredni z zakażonymi dzikami lub poprzez produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, wędliny czy ubrania zanieczyszczone wirusem ASF. Choroba nie jest niebezpieczna dla ludzi, ale ma znaczny wpływ na przemysł wieprzowiny, powodując straty gospodarcze i handlowe. Jest to również poważne zagrożenie dla dzikiej przyrody, ponieważ dziki stanowią ważną część ekosystemu i mają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej.
W ostatnich latach Polska borykała się z poważnym problemem ASF, podejmując różne środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Jednakże, pomimo wysiłków podejmowanych przez władze i służby weterynaryjne, choroba nadal przetrwała i dalej się rozprzestrzenia.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim w dniu 29 kwietnia poinformował o otrzymaniu z laboratorium referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynarii Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wyniku dodatniego w kierunku ASF, badań dwóch próbek pobranych od dzików odstrzelonych.
Dziki zostały odstrzelone w obwodzie łowieckim Koła Łowieckiego Wieniec, na obszarze objętym ograniczeniami II stopnia – różowym, w pobliży miejscowości Giebułtów, Augustów w gminie Mirsk.
W związku z zagrożeniem ASF należy pamiętać, że w lesie:
- nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
- należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
- nie należy spuszczać psów ze smyczy.
Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?
- jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
- powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
- należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii
To ten sam dzik co kiedyś on ma 7 żyć