Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu. Wspaniała atrakcja powiatu lwóweckiego.

1
2801

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu przeżywa swoją druga młodość. Obiekt tętni życiem. Po kapitalnym remoncie ruszył z początkiem tego roku. Z powodu epidemii koronawirusa nie mogło się odbyć jednak uroczyste otwarcie lubomierskiej instytucji kultury, dlatego uroczystość przełożono na sierpień. Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce w sobotni wieczór 8 sierpnia 2020 roku podczas XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych.

 

Oficjalne otwarcie Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

 

Wstęgę przecięli: Pan Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza, Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki oraz aktorzy: Pani Krystyna Podleska, Pan Andrzej Grabowski i Pan Artur Chamski.

Dom Płócienników w Lubomierzu

Nas przed przybyciem gości po przepięknym obiekcie oprowadził Pan Michał Pater specjalista ds. kultury, sportu i turystyki w Lubomierskim Centrum Kultury.

Znajdujemy się w budynku wyjątkowym, jednym z najstarszych w zabudowie lubomierskiego rynku. Budynek pierwotnie renesansowy pochodzi ze schyłku XVI wieku. Data wybudowania to 1595 rok. Pierwotnie mieściła się tutaj siedziba cechu Płócienników, czyli w tym budynku niegdyś wyrabiano płótno, handlowano płótnem i był to jednocześnie dom mieszkalny dla osób, które się płóciennictwem zajmowały. Jego historia i to, że został zachowany właściwie w pierwotnej formie, ponieważ z czasem był kilkukrotnie przebudowywany, ale zachowując pierwotną architekturę, dlatego dzisiaj sam w sobie budynek jest atrakcją turystyczną do zwiedzania – opowiada Pan Michał Pater.

Historia Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

W tym niezwykle ciekawym budynku od 1995 roku mieści się muzeum Kargula i Pawlaka. Jedyne muzeum w Polsce poświęcone tej kultowej komedii Sylwestra Chęcińskiego. – tłumaczy pracownik LCK.

Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Lubomierzu

Umowę na rewitalizację przestrzeni publicznej w Lubomierzu w 1 października 2018 roku podpisał ówczesny burmistrz Wiesław Ziółkowski.

Pomysł się zrodził, dlatego, że myśleliśmy o trzech ważnych dla Lubomierza miejscach, czyli przede wszystkim rynek, muzeum Kargula i Pawlaka, czyli ta najstarsza kamienica z XVI wieku – Dom Płucienników, który wymagał rewitalizacji, choćby przez wzgląd na historię i trzecim zadaniem była remiza OSP. – przyznaje Pan Wiesław Ziółkowski, dziś członek Zarządu Powiat Lwóweckiego.

Pomysł był bardzo dobry, żeby pod rewitalizację podpiąć również Muzeum Kargula i Pawlaka, które tak naprawdę istnieje od 1995 roku. – przyznaje Pan Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza.

 

To jest miejsce kultowe, nasze i uważam, że zasłużyło na to, żeby je odnowić, żeby nabrało takiego swojego dostojeństwa. – dodaje Pan Ziółkowski.

W tej chwili po rewitalizacji muzeum działa „od stóp do głów”. Fasada, dach wnętrze również ogród za muzeum, czyli wszystkie te miejsca zostały gruntownie wyremontowane i tak naprawdę w tej chwili mamy aż osiem sal, w których znajdują się eksponaty z trylogii Sylwestra Chęcińskiego Sami Swoi. Tak jak sobie dzisiaj liczyliśmy to tych eksponatów jest ponad tysiąc. – tłumaczy burmistrz Lubomierza, który wyjaśnia także, iż projekt rewitalizacji przestrzeni publicznej (rynek, Dom Płucienników, remiza OSP) kosztował 12,5 miliona złotych, z czego Urząd Marszałkowski dołożył 8 milionów złotych a reszta to środki własne Gminy, natomiast remont budynku, w którym mieści się muzeum to koszt 1,9 miliona złotych.

Dzisiaj na nowo wyremontowany budynek przeżywa swoją drugą młodość dzięki temu, że w trakcie rewitalizacji Lubomierza został kompleksowo wyremontowany. Muzeum zyskało dodatkową powierzchnie ekspozycyjną. Dzisiaj mamy tak naprawdę do zwiedzania sale na parterze, na pierwszym piętrze i dodatkowo jeszcze galerię wystawową na drugim piętrze. – mówi z dumą Michał Pater.

Projekt współfinansowany ze środków unijnych

“Rewitalizacja Lubomierza poprzez poprawę estetyki zabytkowego układu urbanistycznego miasta oraz modernizację zabytkowych budynków przy Placu Wolności 67 i ulicy Kowalskiego 1” realizowany był z finansowym wsparciem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach osi priorytetowej 6 “Infrastruktura spójności społecznej” działanie 6.3 “Rewitalizacja zdegradowanych obszarów” niepodziałanie 6.3.3. “Rewitalizacja zdegradowanych obszarów – ZIT AJ”.

Projekt był realizowany przez Gminę Lubomierz i dwóch partnerów, którymi byli Stowarzyszenie Klasztor Lubomierz i Ochotnicza Straż Pożarna w Lubomierzu.

Co warto zobaczyć w muzeum Kargula i Pawlaka?

W muzeum można zobaczyć oryginalne eksponaty z filmów „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”. Te same przedmioty, które były wykorzystywane na planie podczas realizacji filmu. Ponadto można jeszcze zobaczyć oryginalne fotosy filmowe, plakaty, zarówno z całej trylogii Sylwestra Chęcińskiego, można też w miniaturowym kinie obejrzeć najzabawniejsze fragmenty komedii oczywiście szczególnie te, które były kręcone na lubomierskim rynku nieopodal lubomierskiego muzeum, a także filmowe ciekawostki z samej realizacji tego filmu. – wyjaśnia nasz przewodnik, który sala po Sali, piętro po piętrze oprowadza nas po przepięknych wnętrzach pełnych eksponatów sprzed niemal wieku.

Muzeum Dziedzictwa Ziemi Powiatu Lwóweckiego

Oprócz oryginalnych rekwizytów, które były wykorzystywane na planie „Samych Swoich” i filmów „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć” teraz nasze muzeum jest powiększone o eksponaty pochodzące z dawnego Muzeum Dziedzictwa Ziemi Powiatu Lwóweckiego, czyli są to eksponaty z epoki o której film Sami Swoi opowiada, czyli z lat 30-tych, 40-tych, 50-tych XX wieku i są to przedmioty miejscowe, pozyskane tutaj na naszym terenie, chociażby przedmioty codziennego użytku więc ta wystawa jest teraz dużo bardziej rozszerzona. Dodatkowo w Muzeum odbywać się będą czasowe wystawy stroi filmowych. Teraz z okazji Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych będzie to wystawa stroi oczywiście z filmu Sami Swoi. Te wystawy będą kilkutygodniowe i będą zmieniane, do Lubomierza będą przyjeżdżać stroje filmowe z innych polskich starych filmów i będziemy mogli je podziwiać na specjalnie przygotowanych manekinach w gablotach szklanych. Chociażby z tego względu warto do Muzeum Kargula i Pawlaka na te czasowe wystawy wracać. – zapewnia Pan Michał Pater, z którym po blisko godzinnym zwiedzaniu trudno się nie zgodzić.

Najpiękniejsze muzeum w Polsce.

Podczas uroczystości otwarcia muzeum goście nie szczędzili komplementów władzom miasta, które podjęły się tego zadania oraz projektantowi, dzięki którego wizji w Lubomierzu powstało wyjątkowe miejsce.

To jest najpiękniejsze muzeum w Polsce i nie są tu nadużyciem te moje słowa – mówił Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki. – Jestem bardzo dumny z tego, że Lubomierz ma takie muzeum, że Lubomierz jest w powiecie lwóweckim, który mam przyjemność i godność reprezentować. – dodawał.

Komplementów nie brakuje także w księdze pamiątkowej, w której turyści codziennie wpisują swoje wrażenia z odwiedzin w lubomierskim muzeum.

Zapraszamy do Lubomierza

Bardzo serdecznie Państwa do Lubomierza zapraszamy. Lubomierz pięknieje i będzie piękniał z dnia na dzień. – zapewnia Pan Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza.

I pięknieje nam Lubomierz z każdym festiwalem, piękniejszego miasta w Polsce nie ma chyba wcale. – dodaje Pan Wiesław Ziółkowski, który również serdecznie zaprasza do miasta Samych Swoich.

Godziny otwarcia Muzeum w Lubomierzu

Staramy się aby Muzeum Kargula i Pawlaka było czynne dla Państwa codziennie przynajmniej do godziny 16. Grupy zorganizowane mają możliwość również umówić tutaj zwiedzanie z naszym przewodnikiem, który doskonale opowie o historii budynku, historii tego miejsca i o historii Samych Swoich. Zapraszamy serdecznie, warto do Lubomierza przyjechać i spędzić troszeczkę czasu z Samymi Swoimi. – dodaje nasz przewodnik.

Muzeum Kargula i Pawlaka prowadzone jest przez Lubomirskie Centrum Kultury, dlatego po szczegóły informacyjne zapraszamy na stronę internetową lck.org.pl

obejrzyj wideo i zobacz jak w środku wygląda Muzeum Kargula

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu – zdjęcia

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj