Minimalny wkład własny przy kredycie hipotecznym – ile wynosi?

0
399
zdjęcie poglądowe Lh

Kredyt hipoteczny należy do jednych z ważniejszych usług oferowanych przez banki, w ich stronę kieruje się niezliczenie wielu Polaków. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę olbrzymie koszty, z którymi wiąże się budowa domu czy też kupno nieruchomości. Co jednak istotne, aby otrzymali Państwo to wsparcie finansowe, niezbędny jest wkład własny. Ile powinien wynosić, żeby bank udzielił kredytu?

 

 

  1. Kredyt hipoteczny i jego warunki.
  2. Wkład własny do kredytu hipotecznego.
  3. Porównywarka kredytów hipotecznych.

Kredyty hipoteczne to rozbudowane usługi, stawiające przed wnioskodawcą dużo więcej wymagań niż przy standardowym kredycie gotówkowym. To całkowicie zrozumiała sytuacja – banki, udzielając wsparcia finansowego, rozłożonego na wiele długich lat, chcą się zabezpieczyć i mieć pewność, że cała pożyczona kwota, wraz z odsetkami, wróci do nich w ustalonym terminie. Pośród najistotniejszych wymagań do spełnienia znajduje się wkład własny, nad którym warto pochylić się na dłużej…

Kredyt hipoteczny i jego warunki

Dzięki kredytom hipotecznym wiele osób może spełnić swoje największe marzenie – wybudować dom, kupić mieszkanie. Jednak w pierwszej kolejności, zanim rozpoczną Państwo całą procedurę, warto sprawdzić, czym dokładnie charakteryzuje się ta usługa, a w szczególności poznać jej wymagania.

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, wnioskodawca musi wykazać odpowiednią zdolność kredytową. Składają się na nią między innymi: wysokość dochodu, rodzaj zatrudnienia, historia kredytowa (w tym pozostałe zobowiązania finansowe), a także wkład własny. Co istotne, przełoży się to nie tylko na sam fakt uzyskania kredytu, ale również jego warunki. Banki chętniej przyznają większą kwotę osobom, które posiadają bardzo dobrą zdolność kredytową.

Liczy się tutaj każdy szczegół. Jeśli nie spełnią Państwo pojedynczego warunku, bank wyda decyzję odmowną.

Wkład własny do kredytu hipotecznego

Jak zostało wspomniane, wkład własny jest najważniejszą dla banku wytyczną przy udzielaniu kredytu hipotecznego. Najprościej mówiąc, jest to zaangażowanie prywatnych środków w budowę lub kupno nieruchomości. Wkład własny może występować w postaci np. gotówki, posiadanej działki, na której stanie dom, innej nieruchomości, ale również prac budowlanych wykonanych samodzielnie.

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Nadzoru Finansowego, wkład własny powinien wynosić nie mniej niż 20%. Jednakże w dalszym ciągu możliwy jest kredyt hipoteczny 10 wkładu własnego. Do otrzymania tego rodzaju hipoteki, niezbędne jest dodatkowe ubezpieczenie kredytu, stanowiące zabezpieczenie dla banku. Dla przykładu: przy milionowej inwestycji, nie muszą Państwo posiadać 200 tysięcy złotych – wystarczy 100 tysięcy złotych.

Warto przy tym pamiętać, że im większy wkład własny, tym banki przychylniej rozpatrują wnioski. Ponadto dzięki temu otrzymają Państwo korzystniejsze warunki.

Porównywarka kredytów hipotecznych

Obecny rynek bogaty jest w szereg zróżnicowanych ofert. Lecz żeby znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny, wcale nie muszą Państwo poświęcać niezliczenie wiele czasu na dogłębną analizę poszczególnych propozycji. Nieocenioną pomocą wykazują się tutaj wysokiej jakości porównywarki (występujące także jako kalkulator kredytu hipotecznego), czego doskonałym przykładem jest: https://ekredyt24.com.pl/.

Wyszczególniono w nich: oprocentowanie kredytu hipotecznego, RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), prowizję oraz wysokość raty. Zaledwie w kilka chwil poznają Państwo najatrakcyjniejsze oferty kredytów hipotecznych i wybiorą dla siebie jedną z nich.

-/materiał partnera/-lh

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj