Mieszkańcy Pławnej zakupili AED. Jest dostępne przy świetlicy

16
1644

W celu zakupu defibrylatora zorganizowali Charytatywny Koncert Walentynkowy, zrzutkę a resztę pieniędzy dołożył jeden z mieszkańców – Pan Darek Szorc. Urządzenie jest ogólnodostępne i gotowe do użycia.

 

 

Z końcem czerwca 2023 roku mieszkańcy Pławnej w gminie Lubomierz otrzymali „drugi dom” – świetlicę sołecką, którą staraniami Burmistrza Marka Chrabąszcza zlokalizowano w wyremontowanym i przekształconym na ten cel dawnym dworcu kolejowym. Od tamtego dnia miejsce to tętni życiem.

Z takich większych wydarzeń to mieliśmy oczywiście otwarcie świetlicy, potem były „Wianki”, Dożynki Gminne, był koncert naszego KGW, zabawa Andrzejkowa, był też koncert Bożonarodzeniowy, Sylwester i bardzo intensywne ferie. Podczas tych ferii mieliśmy tydzień zimowiska, gdzie codziennie były innego rodzaju warsztaty. – wspomina jeden z mieszkańców i współorganizatorów tych wydarzeń Pan Marcjan Majer, który nie kryje, iż dzięki tej świetlicy mieszkańcy mocno się zintegrowali i mają wiele pomysłów na przyszłość.

Podczas ferii oprócz znakomitej zabawy i edukacji dla dzieci i młodzieży wśród dorosłych zrodził się pomysł zakupu defibrylatora. Cel oczywisty, pomoc w ratowaniu życia.

W celu uzbierania funduszy mieszkańcy zorganizowali Charytatywny Koncert Walentynkowy oraz utworzyli zrzutkę. Po miesiącu łącznie udało się uzbierać kwotę około 5 tysięcy złotych. Brakujące ponad 3 tysiące złotych dołożył Pan Szorc.

Dlaczego dołożyłem do zakupu defibrylatora? Bo lubię budować, tworzyć, dzielić się. Zawsze uważałem, że zdrowie jest najważniejsze, a być może dzięki temu urządzeniu uda się komuś pomóc, uratować życie. – tłumaczy Darek Szorc.

Oficjalne przekazanie AED miało miejsce w poniedziałkowy wieczór. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili Pan Marek Chrabaszcz Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz i Pan Adam Skrzydłowski Wiceburmistrza Lubomierza. Nie zabrakło także sporej grupy mieszkańców oraz pomysłodawców tej inwestycji. Nie bez znaczenia była także wizyta druhów z OSP KSRG Lubomierz, którzy przeprowadzili szkolenie z pierwszej pomocy z naciskiem na użycie w praktyce defibrylatora.

Wykonanie defibrylacji w ciągu kilku pierwszych minut od wystąpienia zatrzymania krążenia znacząco zwiększa szanse na przeżycie. Im szybciej będziemy w stanie zdefibrylować osobę, tym większe są jej szanse na powrót do pełni zdrowia. – podkreślał Pan Marek Ciereszko z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubomierzu, który wskazuje, iż lubomierscy strażacy tylko w tym roku trzykrotnie wyjeżdżali do osób potrzebujących pomocy, gdzie w celu ratowania życia używali AED.

Mam nadzieję, że defibrylator nie będzie musiał się przydać ale dobrze, że jest, bo zło nie śpi i zawsze może coś się wydarzyć a jak już mamy to urządzenie to na pewno będzie bezpieczniej – podkreślał Burmistrz Marek Chrabąszcz.

Natomiast Wiceburmistrz Adam Skrzydłowski przypominał o obowiązku udzielenia pierwszej pomocy i wskazywał, iż za nieudzielenie jej można ponieść surowe konsekwencje.

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) może spotkać każdego i to niezależnie od wieku. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn śmierci, dlatego tak ważna jest natychmiastowa pierwsza pomoc. W przypadku zatrzymania krążenia liczy się każda sekunda, bo mózg człowieka bez tlenu wytrzymuje 3-5 minut. Po tym czasie następują nieodwracalne zmiany w organizmie lub też zgonu. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe podjęcie resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Masaż serca połączony z podłączeniem poszkodowanego do zewnętrznego defibrylatora znacznie zwiększa szansę osoby poszkodowanej na całkowity powrót do zdrowia.

Co ważne, defibrylatory automatyczne (AED) przeznaczone są do użytku przez osoby bez wykształcenia medycznego. Ich obsługa jest intuicyjna. Urządzenie samo poprzez wydawane komendy instruuje, co robić. Obsługa AED została maksymalnie uproszczona. Bardzo czytelna instrukcja graficzna na opakowaniu oraz pomoc asystenta głosowego sprawiają, że nawet człowiek, który nigdy nie słyszał o defibrylatorze, poradzi sobie z jego użyciem.

Podziękowania za pomoc w zakupie defibrylatora należą się dla naszych mieszkańców, dla pań z KGW Pławnianki i dla Pana Darka Szorca – podkreśla Marcjan Majer.

Teraz AED jest w Pławnej przy świetlicy sołeckiej. Jak podkreślają inicjatorzy akcji już wkrótce we wsi pojawią się tabliczki wskazujące, gdzie znajduje się defibrylator

– Cel bardzo szczytny i moim zdaniem grondy zauważenia i rozpropagowania. – wskazuje Pan Jerzy Rybiałek z Pławnej.

Czy teraz w ślady Pławnej pójdą inne sołectwa, inne gminy? Czy defibrylatory pojawią się przy naszych urzędach, szkołach, marketach, …?


16 KOMENTARZE

  1. Dariusz Szorc to kandydat, który idzie dla ludzi, a nie dla kariery czy pieniędzy. Takich ludzi nam trzeba w powiecie.
    Zresztą połowa pieniędzy za wyżej wymieniony defibrylator to nie było sto złotych czy dwieście. Brawo !

    • To nie wybory, to dzięki byłym rządą, teraz prawda się okaże co już można się spodziewać ,piniędzy niema i nie będzie, tak że POwodzenia z takimi obecnymi rządzącymi .

  2. Widać że zgraną wioska a nie jak po innych sołtysi i radni sieją nienawiść wśród ludzi,traktując swoje osoby niczym bogowie ,czas z tym skończyć w nadchodzących wyborach

  3. Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji na temat AED
    „Wykonanie defibrylacji w ciągu 3-5 minut od utraty przytomności może skutkować przeżywalnością na poziomie 50-70%. Wczesna defibrylacja, wykonana przez osoby udzielające pomocy, jest możliwa dzięki użyciu AED, będącego elementem istniejącego programu powszechnego dostępu do defibrylacji lub znajdującego się na miejscu zdarzenia. Programy powszechnego dostępu do defibrylacji powinny być aktywnie wprowadzane w miejscach dużego zagęszczenia ludności, jak lotniska, stacje kolejowe, dworce autobusowe, centra handlowe, biura czy kasyna. W tych miejscach do zatrzymania krążenia dochodzi zwykle w obecności świadków, a osoby przeszkolone w prowadzeniu RKO mogą szybko znaleźć się w miejscu zdarzenia. Rozmieszczanie AED w miejscach, gdzie spodziewane jest jedno zatrzymanie krążenia na 5 lat, wydaje się finansowo uzasadnione, a koszt przekładający się na jeden rok zyskanego życia jest porównywalny do innych procedur medycznych. Analiza ilości zatrzymań krążenia w danej okolicy w przeszłości oraz charakterystyka sąsiedztwa tych miejsc mogą być pomocne we właściwym rozmieszczeniu AED. Każda minuta opóźnienia w wykonaniu defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia do wypisu ze szpitala o 10-12%. Ogniwa łańcucha przeżycia są ze sobą ściśle połączone: jeśli świadkowie zdarzenia prowadzą RKO, spadek przeżywalności będzie następować wolniej i wynosi około 3-4% na każdą minutę opóźnienia defibrylacji.” Pod Świetlicą w Pławnej to się zakład w miejscach o natężonym ruchu .

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj