Mamy pierwszy przypadek choroby niebieskiego języka

1
2107

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim poinformował o pierwszych dwóch przypadkach choroby niebieskiego języka odnotowanych na terenie powiatu lwóweckiego.

 

Choroba niebieskiego języka

Jest to choroba wirusowa zwierząt przeżuwających, zarówno domowych jak i dzikich. Chorują na nią m.in.: bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie… Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek oraz poprzez krew lub nasienie.

Jak zapewnia Główny Lekarz Weterynarii, choroba nie przenosi się na ludzi oraz na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych. Oznacza to, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Objawy u bydła:

Częstość zachorowań jest wyższa niż u owiec, choć zwykle nie obserwuje się tak wyraźnych objawów klinicznych choroby. Na zakażenie wirusem wrażliwe są płody, szczególnie w fazie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Stąd w wyniku zakażenia może dochodzić do wodogłowia, deformacji płodu, rodzenia słabych cieląt. U dorosłych krów objawy mogą być widoczne dopiero po 60-80 dniach od zakażenia. Do najczęstszych objawów należą: gorączka, zapalenie mięśni, ślinienie, zaczerwienienie, przekrwienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej oraz innych nabłonków, głownie strzyków, owrzodzenie opuszki zębowej i niekiedy końca języka, zapalenie koronki i tworzywa racic, niepłodność i ronienia. Bydło po przechorowaniu może stać się nosicielem, co prowadzi do zakażania kuczmanów i przenoszenia się choroby za ich pośrednictwem na zwierzęta zdrowe.

Objawy u owiec:

Oprócz ogólnych objawów takich jak: posmutnienie, depresja i gorączka występują charakterystyczne objawy: zapalenie jamy ustnej, któremu towarzyszy obfite ślinienie, obrzęk warg i języka, sinica warg i języka, owrzodzenia na wargach, opuszce zębowej i języku, skręcanie głowy, wymioty, zapalenie koronki i tworzywa racic, kulawizna, sztywny chód, ronienia lub rodzenie zdeformowanych jagniąt.

Choroba niebieskiego języka w powiecie lwóweckim

W dniu 23 grudnia 2024 roku, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim poinformował o otrzymaniu z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego — Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wyników dodatnich badania próbek w kierunku zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka (zakażenie BTV – serotyp 3). Próbki zostały pobrane w dwóch stadach bydła na obszarze gminy Mirsk.

Ostrzeżenie

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, iż w przypadku podejrzenia wystąpienia tej choroby zakaźnej właściciel zwierząt jest obowiązany do niezwłocznego zawiadomienia o tym organu Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższego podmiotu świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj