W pamięci nie zatarły się jeszcze odgłosy batalii związanej z likwidacją szkoły podstawowej w Niwnicach, a już docierają kolejne niepokojące sygnały.
Nieprawdopodobna informacja
Kilka tygodni temu, gdy usłyszeliśmy od mieszkańców o tym, iż władze Lwówka Śląskiego planują zamknięcie mieszczącego się przy Alei Wojska Polskiego 21 w Lwówku Śląskim Publicznego Przedszkola Nr 1 to nie dowierzaliśmy. Taka informacja, w tych czasach wydawała nam się nieprawdopodobna, bo przecież dla rozwoju gminy, dla rodzin, dla ojców i matek, którzy chcą wrócić do pracy przedszkole to podstawa.
Przespali czas na inwestycje?
O tym, iż budynek przedszkola nr 1 w Lwówku Śląskim nie spełnia wymogów bezpieczeństwa mówiło się od dawna. Dziś potwierdza nam to oficjalnie zastępca burmistrza L. Krokosz
„Budynek Publicznego Przedszkola nr 1 w Lwówku Śląskim nie spełnia wszystkich wymogów z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Zobowiązanie do wykonania obowiązków zawiera Decyzja nr 7/2019 z dnia 04 września 2019 r. wydana przez Powiatową Straż Pożarową w Lwówku Śląskim”. – przyznaje L. Krokosz i dodaje: „Biorąc pod uwagę podstawę prawną wynikającą z treści rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Z 2015 r. poz. 1442 oraz z 2017 r. poz. 2285 r.) – budynek Publicznego Przedszkola nr 1 w Lwówku Śląskim częściowo ich nie spełnia, między innymi w zakresie dróg komunikacji ogólnej służącej celom ewakuacji, instalacji wodociągowej przeciwpożarowej, drzwi dymoszczelnych, materiałów palnych na drogach ewakuacji, wymiarów i konstrukcji drewnianej klatki schodowej.”.
Czy i kiedy zamkną przedszkole?
Zastępca burmistrz L. Krokosz nie udziela nam odpowiedzi na najwyraźniej niewygodne pytania o to czy władze Gminy planują zamknięcie Przedszkola Nr 1, czy sprawa dot. planowanego zamknięcia przedszkola była poruszana na sesji Rady Gminy i Miasta Lwówek Śląski, czy były już prowadzone rozmowy z dyrekcją, z pracownikami placówki i z rodzicami dzieci uczęszczających do przedszkola w sprawie jego zamknięcia oraz od kiedy Przedszkole Nr 1 ma być zamknięte? Pisze tylko, iż zatwierdzony został arkusz organizacyjny: „Burmistrz Gminy i Miasta w dniu 13 maja 2021 r. zatwierdził arkusz organizacji Publicznego Przedszkola nr 1 w Lwówku Śląskim na rok szkolny 2021/2022”.
Dlaczego nie odpowiadają na pytania?
Wiceburmistrz tłumaczy także, iż: „Brak odpowiedzi na pozostałe pytania wynika z faktu, że są to pytania dotyczące spotkań roboczych, planów, zamiarów podejmowania decyzji, które nie mają prowadzonej dokumentacji, czyli nie są informacją publiczną.”. To bardzo wymowna odpowiedź, która mówi nam więcej niż tysiąc słów.
Kiedyś w Lwówku Śląskim powstanie nowe przedszkole
Od dawna wiedziano, iż budynek przedszkola nie spełnia wymogów bezpieczeństwa i od dawna słychać też było o budowie nowego przedszkola w Lwówku Śląskim. Wykonano już nawet projekt budowy przedszkola wraz z klubem dziecięcym. Jednak jak na razie żadne prace budowlane nie ruszyły.
Tu warto dodać, iż w ostatnich latach w sąsiedniej Gminie Lubomierz władze pozyskały środki zewnętrzne i dokonały modernizacji budynku w Wojciechowie, w którym utworzono piękny żłobek. Natomiast władze Gryfowa Śląskiego na potrzeby żłobka wybudowały okazały budynek. Ponadto w Gryfowie Śląskim potrzeby rodzin z dziećmi dostrzegają także prywatni inwestorzy, którzy zapraszają maluchy do niepublicznego przedszkola „Wesołe Gryfiki”.
Czy stworzą oddziały przedszkolne?
Władze Lwówka Śląskiego mają także dobrą wiadomość dla wszystkich rodziców zainteresowanych zapisaniem dziecka do przedszkola. „Zbadano możliwości utworzenia dodatkowych 3 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w Lwówku Śląskim od roku szkolnego 2022/2023.” – tłumaczy L. Krokosz nie zadając sobie jednak trudu wyjaśniania efektu tego “zbadania”.
Sprawa budzi duze zainteresowanie o budynku Przedszkola nr1,komu zalezy na pozyskanie budynku ?
To prawda że przedszkole jest bardzo zaniedbane. Okna do wymiany , balkony drewniane do wymiany , przykro patrzeć.
Okej stworzą przedszkola w szkole a co z mniejszymi dziećmi, tam był jedyny żłobek. Ciężko było zapisać dziecko ale był a teraz to rodzice chcący szybciej wrócić do pracy nie będą mieli szans na to już w ogóle. Zostanie jeden prywatny żłobek
Jeżeli budynek jest w stanie nie do użytkowania to dlaczego nie starano się by np w okresie tych wakacji ogłosić przetarg na modernizację. Uważam że zamiast górnego rynku tu można byłoby przeznaczyć środki.
Władze naszej gminy mają już zapewne dorosłe dzieci co będą się martwić cudzymi ,jak zwykle jakoś to będzie.Takie budynki muszą przechodzić przeglądy co roku temat znany napewno od lat i co nic.
Moze i przedszkole nie spelnia jakis kryteriow i zewnętrznie nie wyglada najlepiej, ale dzieci czuja się tam jak w domu. Sale choc skromne posiadaja wszystko czego dzieci potrzebuja, a kadra dba o nie i krztalci oddajac cale serca.
Zamkniecie przedszkola to strzal w kolano!
Lwóweckie szkoły z oddziałami przedszkolnymi radzą sobie świetnie. SP2 ma oddzielny piętrowy budynek a SP1 ma oddzielne skrzydło o osobnym wejściem. Przedszkolaki nie widzą i nie słyszą nawet starszych uczniów. Do tego dziecko po takim szkolnym przedszkolu i zerówce zostaje w szkole i ma mniej stresu bo zna lokalizację.
Problem Lwówka to nie brak przedszkola ale brak żłobka z prawdziwego zdarzenia i taki dałbym tam gdzie dziś jest przedszkole na Partyzantów. Zrobić tam jeden wielki żłobek z dziećmi do 3 roku życia i bez starszych
Może niech burmistrz zamieni na działkę w Rakowicach Małych . blisko nad wodą, byłoby git. wprawę w kombinowaniu już ma:)
ciekawe kto juz upatrzyl budynek i komu zostanie sprzedany. Pewnie jakiemu dygnitarzowi.Tyle lat funkcjonowalo ale niestety ktos upatrzyl piekny teren.Wstyd
Opisany w poniedziałek bardzo solidnie przez “lwówecki.info” sesyjny kabaret moralnego niepokoju w wykonaniu naszych lwóweckich rodzimych kabareciarzy (radnych,przew. rady i burmistrz ???) bo tak chyba należy nazwać po solidnym opisie przebiegu sesji ICH czyli burmistrz p.Szczęsną, p.Wiśniowskego i innych wymienionych w artykule a szczególnie kabareciarza a nie przewodniczącego Rady Gminy p.Kobiałko TO WIELKA KPINA Z DEMOKRACJI W NASZEJ GMINIE. To p.Kobiałko całkowicie nie nadaje się na przewodniczącego rady i to on odpowiada całkowicie za ten powstały w tym dniu kabaret. Ambicje p. Kobiałki przerosły jego pomysły i spryt organizacyjny na prowadzenie rady.Pan Kobiałko zapomniał pewnie a najprawdopodobniej nie jest nawet zdolny pomyśleć,że na sesji Rady Gminy to on jest metaforycznym królem sesji ba można nazwać “Bogiem sesji” od którego wszystko na sesji zależy jak będzie prowadzone.Pan Kobiałko nie wie,że to od niego zależy jak ta sesja bedzie przebiegała,kto bedzie zabierał w jakiej kolejności głos i jak do tego głosu dopuszcza poszczególnych radnych.To on tylko i wyłącznie odpowiada za ten powstały harmider na sesji.Przecież wystarczy tylko wziąć przykład z prowadzenia komisji sejmowych czy nawet prowadzenia obrad sejmu a to jest całkowicie podobne jeżeli chodzi o prowadzenie i hierarchia ważności to najważniejsze w dopuszczaniu do głosu.Przecież ma na to środki gminne na taki cel aby sobie zaprojektować łączność mikrofonu od poszczególnych radnych z wyłączanie mikrofonu włącznie w razie rozróby. Pan Kobiałko zapomniał albo nie wie ,że na sesji Rady Gminy zarówno pani burmistrz i pozostali ważni gdzie indziej tu akurat są pionkami w porównaniu z przewodniczącym.Sesja rady stanowi najbardziej reprezentatywne forum działalności radnych. Musi toczyć się w atmosferze powagi i spokoju, bo to pozwala na właściwe obradowanie i realizację założonych celów sesji.
Instrumentem, który ma zapewnić prawidłowy przebieg obrad rady jest “policja sesyjna”. Najogólniej rzecz ujmując, “policja sesyjna” to ogół uprawnień przewodniczącego rady, służących mu do zapewnienia porządku na sali obrad.Podstawowym obowiązkiem przewodniczącego rady ustanowionym w art. 19 ustawy o samorządzie gminnym jest organizowanie obrad rady.Organizowanie prac rady nie tylko należy postrzegać wyłącznie jako zbiór czynności o charakterze materialno-technicznym, takich jak zawiadomienie radnych o miejscu, terminie sesji oraz porządku obrad, przygotowanie dla radnych stosownych dokumentów i innych materiałów, ale także zapewnienie odpowiednich warunków do procedowania przez radnych poprzez zapewnienie spokoju i niezakłóconego, sprawnego przebiegu obrad.Podstawą zastosowania środków “policji sesyjnej” przez przewodniczącego rady gminy jest konieczność zapewnienia prawidłowości przebiegu obrad.Warunkiem zastosowania środków “policji sesyjnej” jest ostrzeżenie o możliwości ich wykorzystania.Ostrzeżenie musi być skierowane do konkretnego adresata.Fakt ostrzeżenia niewłaściwie zachowującego się uczestnika rozprawy winien być odnotowany w protokole z sesji. Jeśli ostrzeżenie okaże się nieskuteczne i osoba uprzednio ostrzeżona nadal zachowuje się niewłaściwie, wówczas kierujący sesją może skorzystać ze swoich uprawnień bez ponownego ostrzeżenia. Czy akurat pani burmistrz ze świtą musi siedzieć w czole prezydium razem z przewodniczącym Rady Gminy a pozostali po bokach? Rozsadzenie pozostaje tylko w gestii Przewodniczącego Rady. Z tego wszystkiego pan Kobiałka nie zdał egzaminu-szkolna dwója, pała! Aż dziw bierze jak pod poniedziałkowym artykułem o przebiegu tej sesji jest tyle postów broniących przewodniczącego.Pytam się za co to obrona? Za typowe podejście jak mawiał klasyk metaforycznego MĘKISZONA?
Temat dotyczy ” zamknięcia przedszkola” a nie P. Kobiałki ? Ten ” wylewny esej” to nie to miejsce..
Najlepiej pozamykać i posprzedawać, tak jak szkole w Niwnicach, teraz ktoś ma chrapkę na budynek przedszkola nr 1, także czekać cierpliwie kto się okaże szczęśliwym nabywca nieruchomości.
U nas w mieście wszystko jest na opak. Place zabaw słabo wyposażone, stadion pozostawia wiele do życzenia, teren dookoła stadionu nie zagospodarowany, brak wiaty/przystanku kolo SP1, brak przedszkoli,żłobków, żadnych zajęć na wakacje dla dzieci w domu kultury, szkole…rodzice pracują a dzieci się nudzą. Przedszkole dawno powinno być zamknięte. Był czas na wbudowanie,przebudowanie pomieszczeń na potrzeby otwarcia oddziału przedszkolnego. Działanie na zasadzie a jakoś to będzie. Będzie ale czyim kosztem?
LWÓWEK SŁ. TO NAJBARDZIEJ ZANIEDBANA GMINA I POWIAT W POLSCE.
1954 (1.IX.) – Przy Alei Wojska Polskiego zlokalizowane zostało Przedszkole nr 1. Jego pierwszą kierowniczką, następnie dyrektorką, do dn. 31. sierpnia 1978 r. była Stanisława Kosa.
W Gryfowie z bardzo starego domu zrobiono nowoczesne prywatne przedszkole . Można tylko trzeba chcieć
Przedszkole wsaniale , ktos prawde mowiac zlekcewazyl zasadnosc istnienia przedszkola ! Remonty, modernizacje trzeba robic co jakis czas i to jest normalne podczas uzytkowania. widocznie komus ewidentnie zalezy na budynku, ktory wpisuje sie w piekna architekture Naszegi Miasta
Rodzice i mieszkancy powini zbierac podpisy i zablokowac DURNY pomysl zamkniecia przedszkola.POZDRAWIAM
Jeżeli naprawdę zamkną to przedszkole to będzie nieporozumienie…. Kadra jest wspaniała, sale też nie są najgorsze, wystarczy je trochę wyremo towac co dla gminy chyba nie będzie strasznym kosztem…. No ale najprościej zamknąć i po problemie…
Pamietam jak moje kolezanki wspominaly PANIA KOS i to byl wielki szacunek i wdziecznosc. Chodzilam wtedy do LCEUM. .
Jedno przdszkole juz zostalo sprzedane sprawdzic mozna kto tam mieszka i teraz bedzie to samo.Ja chodzilem do tego przedszkola od maluszkow ,a bylo to 1962roku.Wstyd dla naszych radnych i wladz.