Lwówek Śląski: Tak dbają o zabytki

6
2220
zdjęcia wykonane na początku listopada 2022 r.

Czy sposób, w jaki władze Lwówka Śląskiego wykorzystaj zabytkowy ratusz nie zasługuje na uhonorowanie, nagrodę ministra kultury, albo przynajmniej złoty laur od konserwatora zabytków?

 

 

Zabytki Lwówka Śląskiego

Jednym z bardziej dobitnych przykładów dbałości o zabytki w Lwówku Śląskim jest słodownia, która chyli się ku upadkowi. Dach już się zawalił do wewnątrz. Obiekt, który mógłby być perełką stał się ruiną zagrażającą bezpieczeństwu.

 

Ratusz miejski w Lwówku Śląskim

Ten gotycko- renesansowy gmach wzniesiono w latach 1522 – 1524. Rozbudowano go w latach 1902–1905. Lwówecki ratusz miejski w rejestrze zabytków uwzględniony jako zabytek klasy I, co oznacza, iż jest dobrze zachowany i wyjątkowy w skali kraju. Na tę wyjątkowość uwagę zwraca jeden z naszych czytelników.

 

 

Jak poinformował nas czytelnik w okna Ratusza powbijane są gwoździe, z których sterczą druty. Sprawdziliśmy kilka dni temu. I faktycznie, jak widać na poniższych zdjęciach, tych “haczyków” tu nie brakuje.

Raczej nie są to haczyki na turystów, bo mimo, że te specyficzne instalacje są tu – jak twierdzi mieszkaniec – od dawna, to tłumów turystów w mieście nie widać. W naszej ocenie to bardziej lokalny sposób na upiększenie zabytku, nadanie mu niepowtarzalnego wiejskiego charakteru. Dzięki tym haczykom do wartych grube tysiące złotych okien można sobie coś przyczepić, np. sznurek, na którym po rozciągnięciu można zawiesić pranie.

A jak okna się zniszczą, to za ich naprawę, albo wymianę zapłacą mieszkańcy.

6 KOMENTARZE

  1. Nie róbmy sensacji. To wygląda na zabezpieczenie donic z kwiatami które latem i wczesną jesienią zdobią okna ratusza. Ktoś ich po prostu nie zdjął. Gdyby zabezpieczenia nie było też pewnie ktoś miałby pretensje że nie ma zabezpieczenia…

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj