Lwówek Śląski: Ponad 1,3 mln złotych na remont dolnego skweru

14
402
fot.: © lwówecki.info 2017 r.

Gmina Lwówek Śląski na zagospodarowanie dolnego skweru w obszarze Placu Wolności zamierzała przeznaczyć kwotę 1.100.000,00 zł brutto. Najniższa oferta jaka wpłynęła na przetarg była o ponad 235 tysięcy wyższa. Mimo to, władze Gminy zdecydowały się dołożyć brakującą sumę i za kwotę 1.335.394,83 złotych przystąpić do zadania.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych polegających na zagospodarowaniu dolnego skweru w obszarze Placu Wolności w Lwówku Śląskim. – czytamy na stronie magistratu, gdzie możemy zapoznać się także z podstawowym zakresem robót, który obejmuje:

Skwer dolny rynku (po stronie południowej placu Wolności) – jest to przedmiot niniejszego zamówienia.

Skwer południowy zlokalizowany pomiędzy zabudową wewnętrzną rynku a pierzeją zabudowy południowej otoczony jest ciągiem ulicznym publicznym, przy których zlokalizowane są stanowiska postojowe dla samochodów osobowych. Wewnątrz powierzchni skweru znajduje się budynek, w którym znajduje się toaleta publiczna oraz punkt informacji turystycznej. Budynek jest objęty gwarancją, zatem w przypadku dokonania jakichkolwiek zniszczeń naprawa zostanie zlecona gwarantowi. Od strony południowej znajduje się Fontanna Sukienników. Powierzchnie placowe i chodnikowe posiadają nawierzchnię bitumiczną, zatoka postojowa dla samochodów osobowych nawierzchnię z kostki kamiennej 9/11cm. Wokół skweru ustawione są ławki typu parkowego oraz kosze na śmieci. Wzdłuż chodnika po stronie wschodniej zabudowy znajduje się zatoka postojowa dla samochodów osobowych ze stanowiskami równoległymi do ulicy o nawierzchni bitumicznej.

Do wykonania nawierzchnie z:
– płyt granitowych 50x50x8cm, 75x75x8cm – 317,21 m2
– kostki granitowej nieregularnej, surowo-łupanej grubości 7/9cm (8cm) – 210,62 m2
– kostki granitowej nieregularnej, surowo-łupanej 9/11cm (10cm) – 461,28 m2
– kostki granitowej z płyt (płomieniowana) – dwa boki cięte, dwa boki surowo łupane, grub. 8cm – 371,95 m2
– kostki bazaltowej nieregularnej, grub. 7/9cm – 190,14 m2.

Obramowanie skweru – nawierzchni kamiennych od strony ciągów jezdnych (bitumicznych) krawężnikami kamiennymi z rozbiórki, wzdłuż których zaprojektowano ścieki z kostki granitowej rozbiórkowej 9/11cm, trzy rzędy. W ramach zagospodarowania skweru zaprojektowano nasadzenia drzew (Acer platanoides „Globosum”) o pokroju kulistym, wysokość sadzonki 180-200cm w osłonach stalowo-żeliwnych poziomych i pionowych z oprawami na oświetlenie.

Istniejący obiekt – budynek parterowy toalety publicznej oraz punktu informacji publicznej pozostaje bez zmian. W ramach elementów małej architektury zaprojektowano na skwerze:
– ławki z oparciem i bez oparcia typu parkowego,
– kosze na odpady,
– donice mobilne,
– tablicę informacyjną (baner informacyjny),
– stojak na rowery,
– zdrój uliczny,
– miejsce na usytuowanie zabytkowego pręgierza (na postumencie, z oświetleniem i tablicą informacyjną),
– oświetlenie (oprawy najazdowe w poziomie nawierzchni skweru)

Istniejące zagospodarowanie kamienne wokół Fontanny Sukienników w ramach istniejącego obramowania pozostaje bez zmian (należy jedynie poprawić uszkodzoną nawierzchnię). Po stronie wschodniej skweru zlikwidowano istniejące miejsca postojowe a zaprojektowano zatokę postojową dla samochodów osobowych ze stanowiskami postojowymi pod katem 60% o nawierzchni z kostki granitowej 9/11cm i drogę manewrową o nawierzchni bitumicznej szerokości 4,50 m, z ruchem jednokierunkowym od ul. Konopnickiej do ul. Chrobrego. W chodniku wzdłuż stopni liniowych w rzędzie istniejących drzew zaprojektowano dodatkowe nasadzenia wraz z osłonami poziomymi i pionowymi.

fot.: © lwówecki.info 2017 r.

14 KOMENTARZE

    • Sezon grzewczy się zaczął a Tobie w głowie spaliny samochodowe? Czy Ty na pewno mieszkasz w tym mieście? Smród palonych śmieci w którąkolwiek stronę się nie pójdzie. Jaki w takim razie wypoczynek!?

      A wracając do tematu to w projekcie widać trochę więcej drzew niż ta pastwiskowa wierzba. Trzeba będzie jakoś żyć bez tego giga klombu. A nie, “zielonych płuc”, rotfl.

      • jeśli nie będzie ciepłowni miejskiej i rozbudowanej po całym mieście sieci ciepłowniczej to zadymienie i smród palonych śmieci pozostanie na zawsze. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej to przyszłość ogrzewania miast i miasteczek.

  1. I widzita jusz robiom remont rynku a nie lament o la Boga ze dziorka malutka jest w ulicy kolo smietnika za ras . Prosze o modlitwe do wstawienictwo do Najswietszej za pomysnosc nasze miasto naj ukochansze i naj lepsza Burmis XXX lecia niech kruluje na wieki miastem i dzienki jej skladamy kolo Pani ktora chociasz cos chociasz robi zrobi basen rynek ratusz lidla i wszystko co chcewta za darmo ale i tak dziadom nie pasuje a dla niego jeden z drugim to jest dla nich wszystkiech tesz niewdzienczniki kapusciane co za 30 srebrniakow by szpszedaly M.B. za darmo za miast na tace dac dla miasta turystyk Lwowek Slaskiego bo tu setki tysionceow turystow jest i rynek chcom po odglondac a nie jak w chlewie!!!

  2. ha ha ha zawsze, kiedy wchodzą w grę pieniądze narodu (państwowe) to wszystko zdaje się być ze złota 😀 łatwizna z jaką durne urzędy wydają nie swoje pieniądze jest niesamowita..proponuję jeszcze dorzucić tablicę informacyjną z treścią komu zawdzięczamy ten przepych..i co tam – niech będzie wysadzana diamentami za kilka kolejnych baniek 😛

  3. To jakieś nieporozumienie, tyle pieniędzy na taki obiekt. Ciekawe kiedy Pani burmistrz przeznaczy pieniądze aby zrobić kanalizację na wioskach. Żeby ludziom też się żyło wygodniej. Pieniądze z Unii były przeznaczone na skanalizowane wiosek.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj