Lwówek Śląski: Place zabaw zamknięte na amen

17
2494

Smutno zapowiadają się wakacje dla dzieci w gminie Lwówek Śląski. Na placach zabaw zawisły kłódki. Zabawy nie będzie?!

 

26 czerwca miało miejsce oficjalne zakończenie roku szkolnego, co jest jednoznaczne z rozpoczęciem wakacji, czasem relaksu i beztroskiej zabawy. Niestety, nie dla wszystkich. Dzieci z gminy Lwówek Śląski place zabaw mogą pooglądać na zdjęciach, albo popatrzeć na nie przez siatkę, mogą pomarzyć o dobrej zabawie, bo te zostały pozamykane.

Dlaczego zamknięto place zabaw?

Czy wiecie coś państwo na ten temat dlaczego zamknięte są wszystkie palce zabaw we Lwówku i jak długo będą zamknięte? gdzie mają się dzieci bawić przez całe wakacje? – pyta Pani Agnieszka.

Władze Lwówka Śląskiego w lakonicznych wyjaśnieniach na karteczkach, które powiesiły przed wejściami tłumaczą się, iż nie są w stanie sprostać wymaganiom postawionym przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Najprostszym rozwiązaniem w dobie koronawirusa było zakupienie kłódek, łańcuchów, taśm i pozamykanie placów.

Gdzie mają się bawić najmłodsze dzieci? Może coś da się z tym zrobić? Wesela do 150 osób bez maseczek. W kościołach bez limitu wiernych z czego większość bez maseczek. Baseny otwarte, siłownie, solaria, kosmetyczki, kina, przedszkola, galerie handlowe. Hotele otwarte. Treningi się odbywają, tańce w LOK-u tez działają. Dosłownie WSZYSTKO OTWARTE a place zabaw na świeżym powietrzu zamknięte? – pisze kolejna czytelniczka i dodaje: – Przecież nie ma nakazu zamykania przez rząd placów zabaw. Od września maja być szkoły otwarte. Od miesiąca plac zabaw otwarty i nikt się nie zaraził. Z tego co wiem okres wakacyjny miał być dla odpoczynku. Rząd nie planuje lockdown następnego co najwyżej maseczki obowiązkowe. Wiec czemu płacę zabaw u nas zamknięte?

Czy place zabaw powinny być zamknięte?

Co Wy na to? Czy Waszym zdaniem władze Lwówka Śląskiego powinny postarać się bardziej i otworzyć place dla dzieci? Czy obecne rozwiązanie przy zagrożeniu COVID-19 jest najlepszym jakie może być?

Wytyczne przeciwepidemiczne dla funkcjonowania placów zabaw (zlokalizowanych na otwartym powietrzu) w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce

Główny Inspektorat Sanitarny dnia 16.06.2020 r.

 

Celem wytycznych jest zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dzieci korzystających z placów zabaw, jak również ich opiekunów poprzez minimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Zasady organizacji i funkcjonowania placów zabaw w dobie COVID-19.

  1. Uczestnikiem placu zabaw może być dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną (dotyczy to również opiekunów).
  2. Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą wynoszący co najmniej 2 m (dotyczy to osób, które wspólnie nie zamieszkują lub nie gospodarują).
  3. W sytuacji, gdy na placu zabaw nie można zachować dystansu społecznego wynoszącego 2 m z uwagi na dużą liczbę przebywających osób, zaleca się rezygnację z rekreacji lub jej kontynuację w późniejszym czasie.
  4. Zaleca się, aby opiekunowie wyposażeni byli w środki pozwalające na utrzymanie higieny dziecka np. chusteczki do umycia rąk oraz czuwali, nad przestrzeganiem podstawowych zasad higieny (np. unikanie bliskiego kontaktu twarzą w twarz z innymi uczestnikami podczas zabawy, kasłanie/kichanie w chusteczkę lub zgięcie łokciowe – nie w kierunku innych).
  5. Należy bezwzględnie pamiętać o higienie rąk dziecka oraz opiekuna każdorazowo
    po zakończonej zabawie na placu zabaw[1].
  6. Nie zaleca się angażowania w opiekę nad dzieckiem (lub dziećmi) korzystającym z placu zabaw osób powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
  7. Nie jest wskazane spożywanie posiłków oraz napoi w trakcie zabawy.
  8. W przypadku gdy dziecko manifestuje bądź przejawia niepokojące objawy choroby należy niezwłocznie przerwać pobyt na placu zabaw.
  9. W przypadku gdy dziecko podczas zabawy korzysta z własnych zabawek, opiekunowie powinni na bieżąco pilnować, aby nie były one udostępniane innym dzieciom, a po powrocie do domu zostały przynajmniej umyte z użyciem detergentu lub wyprane.
  10. Dezynfekcję zabawek używanych na placu zabaw przeprowadza się zgodnie z przeznaczeniem danego produktu biobójczego. Wykaz produktów biobójczych przeznaczonych również do dezynfekcji powierzchni zabawek znajduje się pod linkiem : http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze
  11. Informacji dotyczącej bezpieczeństwa stosowania produktu biobójczego, jak również niezbędnych czasów w zakresie samej dezynfekcji, czy konieczności przewietrzenia pomieszczenia po zastosowaniu produktu, w tym również konieczności odłożenia danego przedmiotu (zabawki) przed kolejnym użyciem należy szukać na oznakowaniu opakowania danego produktu biobójczego.
  12. Właściciel lub zarządca placu zabaw utrzymuje i użytkuje go zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności dotyczy to zachowania należytego stanu sanitarno-technicznego i estetycznego poprzez nie dopuszczanie do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej[2].
  13. W przypadku korzystania z placów zabaw przez grupy zorganizowane (np. grupy żłobkowe/przedszkolne/wczesnoszkolne nieposiadające własnego terenu do rekreacji) zaleca się, aby właściciel lub zarządca placu zabaw w regulaminie obiektu wskazał godziny użytkowania dedykowane tym grupom, wywieszając go w widocznym miejscu na tablicy ogłoszeń. Zaleca się korzystanie z placu zabaw przez dzieci z jednej grupy, środowiska.
  14. Właściciel lub zarządca placu zabaw zapewnia właściwy stan sanitarno-higieniczny obiektu[3]in. poprzez zlokalizowanie odpowiedniej liczby pojemników na odpady komunalne, zależnie od wielkości obiektu i liczby przebywających osób.
  15. Właściciel lub zarządca placu zabaw monitoruje codziennie prace porządkowe,
    ze szczególnym uwzględnieniem regularnego czyszczenia sprzętu i wyposażenia placu zabaw z użyciem detergentu i/lub dezynfekowania powierzchni dotykowych. Dezynfekcja przestrzeni placu zabaw powinna odbywać się w czasie, gdy nie będzie na jego terenie innych osób.
  16. W przypadku gdy na placu zabaw zlokalizowana jest piaskownica, właściciel lub zarządca zobowiązany jest do zapewnienia spełnienia wymagań higienicznych
    poprzez:
  • ogradzanie terenów placów zabaw,
  • zasłanianie piaskownic na noc i w innych okresach, gdy nie jest użytkowana,
  • wymienianie piasku w piaskownicy co najmniej przed oraz w trakcie sezonu letniego,
  • wymienianie piasku w piaskownicy każdorazowo po stwierdzeniu w nim obecności widocznych zanieczyszczeń (odpadów, odchodów zwierzęcych i innych).
  1. Zaleca się (w miarę możliwości) wywieszanie na tablicy ogłoszeń przy placu zabaw ogólnych zasad zachowania bezpieczeństwa epidemiologicznego, oraz numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej właściwej ze względu na lokalizację placu zabaw, w tym również do służb medycznych.
  2. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach  gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.

17 KOMENTARZE

  1. Mama
    Proszę poinformować wszystkie zainteresowane MAMY, place zabaw zostały zamknięte we Lwówku Śląskim. Ok , ale dlaczego place zabaw funkcjonują na wsiach…. Kotliska , Sobota, Rakowice Wielkie… itd. Czy tam dzieci są bezpieczne na tych wiejskich placach zabaw, czy Urzędnicy zapomnieli że na wsiach też są place zabaw …?

  2. w lwówku sl. zgodnie z myślą pani burmistrz wszystko zamknąć plus nasz SANEPID .najlepiej nic nie robić przykład stawów w parku .zaczyna sie inne roboty nie kończąc jednych zaczętych /mury obronne/,to jest gospodarność .
    A nasi radni dalej nic nie robią ,może podniesiecie sobie diety.
    Nie po to Was wybrano pogońcie darmozjadów z gminy.

  3. W Wojciechowie również plac zabaw zamknety z karteczka do odwołania.
    Ale obok plac na ktorym stoją domki i bramki to juz starsze dzieciaki mogą sie bawic, grac w pilke i przesiadywać na “scenie” calymi dniami i tu problemu nie ma. A maluszki gdzie mają sie bawic?
    Czym sie różnią od starszych ze tamten plac jest do użytku a plac zabaw juz nie.
    Żenada

  4. Czytając wytyczne jak ma postępować rodzic to każdy zachowywał 2 m odległość chyba ze się pracuje razem lub spotyka na codzień. Moje dziecko nie jadlo nic na placu zabaw. Rączki po zabawie wycierane chusteczkami antybakteryjnymi . Wiec w czym problem?

  5. Były place zabaw zamknięte wiosna i wtedy nie korzystaliśmy z synkiem, który ma dwa latka.
    Place zabaw otworzyli nie korzystaliśmy bo trawa była większa od niego.
    W końcu zdołali po jakimś czasie skosić trawę więc zaczęliśmy systematycznie chodzić na plac.
    A teraz znowu zamknęli bez sensu. Mimo zakazu chodzę z synem na plac który mam za siatką własnego podwórka!! I jak mam wytłumaczyć 2 latowi że z dnia na dzień nie można chodzić na plac?! Wychodzę z nim na podwórko i on sam już idzie w tamtym kierunku. Napomnę jeszcze ze na podwórku mamy po sąsiedzku 2.5 latke. Więc gdyby przyszło nam się szarpać z obojgiem takich maluchów które mają plac pod nosem to nie mielibyśmy placu zabaw ale niezły cyrk na podwórku. A moim zdaniem to wszytko jest dla oszczędności w utrzymaniu. Czekam aż trawa znowu przerosnie nasze dzieci…

  6. To jest nie do przemyślenia że są wakacje i że dzieci chciały by sie teraz pobawić a nie mogą bo place zabaw są zamknięte to z waszej niemyśności gdzie oni mają się bawić to jest po prostu jakaś żenada

  7. Moim zdaniem to jest nie do wyobrażenia bo teraz są wakacje i dzieci będą chciały się pobawić to ciekawe jak mają teraz jak plac pozamykali i nie interesuje ich los dzieci to jest po prostu żenada

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj