Lwówek Śląski. Na wybory po schodach

11
1051
zdjęcia nadesłane przez czytelników - dziękujemy!

Miejsce głosowania w siedzibie Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1 w Lwówku Śląskim, czyli w ratuszu, przeniesiono na pierwsze piętro.

 

Punktualnie o godzinie 7:00, w niedzielę 18 maja 2025 roku rozpoczęło się głosowanie w wyborach na Prezydenta RP. Dla wielu Polek i Polaków udział w wyborach to coś więcej niż możliwość wskazania kandydata na najwyższy urząd w państwie, to także wyraz obywatelskiej odpowiedzialności i zaangażowania.

Niestety, nie dla wszystkich obywateli postawienie znaku „x” przy wybranym kandydacie jest tak samo proste. Seniorzy, czy osoby z niepełnosprawnościami zderzają się często z absurdalnymi decyzjami urzędników, które w konsekwencji zniechęcają ich, a często również eliminują z głosowania.

Do jednej z takich sytuacji doszło w Lwówku Śląskim, o czym w poinformował nas jeden z mieszkańców.

Wielkie kamienne schody, gdzie ciężko wejść. Dużo osób po prostu rezygnowało z głosowania. Mi udało się jakoś wyjść. – wskazuje mężczyzna, który tymi słowami opisuje dostęp do miejsca głosowania w siedzibie Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1 w Lwówku Śląskim, czyli w lwóweckim ratuszu.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym to władze samorządowe (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast) zobowiązane są do zapewnienia obwodowym komisjom wyborczym lokali o odpowiednim standardzie, dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Do zadań gmin należy również wyposażenie lokali wyborczych oraz zapewnienie odpowiedniej liczby łatwo dostępnych miejsc umożliwiających wyborcy zapoznanie się z kartą do głosowania oraz jej wypełnienie w sposób pozwalający na dochowanie tajności.

W Lwówku Śląskim mieszkańcy ulic Browarnej, Kościelnej, Malinowskiego, Mickiewicza, Murarskiej, Orzeszkowej, PCK, Sienkiewicza, Skłodowskiej-Curie, Słowackiego, Stogryna, Szkolnej, Szpitalnej, Traugutta, placu Wolności i Zamkowej przyzwyczajeni byli do oddawania głosów w OKW mieszczącej się w budynku ratusza. Głosować można było dotychczas na parterze, co umożliwiało łatwy dostęp osobom starszym i niepełnosprawnym.

Jednak w Lwówku Śląskim trwa remont Sali Mieszczańskiej i nie ma dostępu do pomieszczeń na parterze. Burmistrz Kobiałka poinformował o utworzeniu miejsca do głosowania na pierwszym piętrze.

“W związku z remontem Sali Mieszczańskiej w Ratuszu dokonuje się zmiany miejsca głosowania w siedzibie Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1 w Lwówku Śląskim. Głosowanie odbędzie się w czytelni Lwóweckiej Biblioteki Publicznej na pierwszym piętrze Ratusza. Lokal wyborczy nie będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych”. – poinformował Kobiałka.

Osoby starsze, schorowane, czy niepełnosprawne miały czas do 15 maja 2025 r., by złożyć w gminie wniosek o zmianę miejsca głosowania, na takie, które będzie dostępne dla niepełnosprawnych. Niestety, informacja, która została podana 7 maja do wielu mieszkańców nie dotarła.

Efekt? Mieszkańcy poirytowani zaistniałym faktem odchodzili spod lokalu wyborczego z przysłowiowym kwitkiem.

To nie pierwszy raz, gdy mieszkańcom centrum Lwówka Śląskiego zmieniono miejsce do głosowania. W wyborach uzupełniających do rady miejskiej, w lipcu 2024 roku, z uwagi na trwające Lato Agatowe lokal wyborczy przeniesiono do szkoły podstawowej nr 2.

Na koniec warto wspomnieć, iż nie tylko osoby niepełnosprawne, mające trudności w poruszaniu się z centrum miasta, mogły mieć problemy z dotarciem do lokali wyborczych. Jak podaje PKW, na 17 siedzib komisji wyborczych w gminie Lwówek Śląski, tylko 9 jest dostosowana do obsługi osób z niepełnosprawnością, pozostałe takich udogodnień nie mają. Oprócz Ratusza, te nieprzystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych to:

SP1 w Lwówku Śląskim, SP3 w Płakowicach, filia SP3 w Zbylutowie, świetlica sołecka w Sobocie, świetlica w Chmielnie, świetlica w Mojeszu, czy PCZ w Lwówku Śląskim.

Czy można było znaleźć inne miejsce na lokal wyborczy w centrum Lwówka Ślaskiego? Czy są w mieście takie wolne lokale, gdzie mogłaby pracować komisja i byłby dostęp dla osób niepełnosprawnych?

11 KOMENTARZE

  1. Lokal na Orzeszkowej jest pusty, duży, przestronny, może by się nadał, skoro przed wyborami na burmistrza można go było wynająć, to dlaczego nie na wybory na prezydenta? Ale co ja tam wiem, ja nie jestem z tego stowarzyszenia

  2. Utworzenie lokalu wyborczego na I piętrze Ratusza to faktycznie nie trafiony pomysł. Mnie jednak zaintrygował PCZ wymieniony jako nie dostosowany? Mianowicie: Członek mojej rodziny trafił w dniu wczorajszym do szpitala. Dziś rano w oddziale pojawiła się osoba informującą o możliwości zagłosowania. Warunki to: zaswiadczenie lekarskim o terminie przyjęcia do szpitala oraz ważny dowod osobisty. Bliska mi osoba została przewieziona na wózku do lokalu w budynku szpitala i tam oddala głos wyborczy. Bez żadnych dodatkowych utrudnień. Więc nie rozumiem, skąd głos o niedostosowaniu lokalu w PCZ?

  3. do smutnego…trafione w punkt. Jak chcieli się dorwać do władzy to biegali za jakimś lokum. A jeżeli już chodzi o wybory prezydenckie to władze miasta olały wyborców z niepełnosprawnością. Wstyd…

    • potwierdzam, latali jak ze sraczką. Od dawna było wiadomo o wyborach, powinien wynająć zastępczy lokal za swoje. Osobiście przyczynił się do wykluczenia wielu wyborców. PKW powinno rozliczyć kogo trzeba.

  4. W Sobocie też zmienili i trzeba było wejść na piętro. Zero pomyślunku, widziałem jak dziadek zrezygnował bo nie był w stanie wejść. Przykro to było

  5. Śmiechu warte podawać informację 7 dni przed czasem.Powinno się podać z miesiąc wcześniej.Ale gdyby to były wybory na burmistrza i radę to by p.Kobiałka z rada znalazł lokum z dostępem dla osób niepełnosprawnych i starszy.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj