Lwówek Śląski. Gdzie mieszkańcy wyrzucają starą odzież?

17
2240

Brak specjalnych pojemników na tekstylia sprawia, że niektórzy mieszkańcy ignorują nowe prawo, a są i tacy, którzy wykazują się nie lada kreatywnością. Efekt?

 

Nowy rok, nowe obowiązki. Od 1 stycznia 2025 roku Unia Europejska postanowiła uszczęśliwić nas kolejną regulacją – tym razem dotyczącą zużytych tekstyliów. Koniec z wyrzucaniem starych ubrań do odpadów zmieszanych! Teraz, chcąc pozbyć się dziurawego swetra, wyblakłej koszuli czy niegdyś białych firanek, trzeba udać się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Oczywiście wszystko w trosce o środowisko.

Nowe przepisy miały pomóc w redukcji odpadów i zwiększyć ponowne wykorzystanie tekstyliów. Jednak nie wszystkie gminy sobie poradziły z przyjaznym dla mieszkańców wprowadzeniem przepisów. Efekt?

Taki Lwówek Śląski zyskał nowe nieoficjalne punkty zbiórki – tyle, że nikt ich nie obsługuje, a ich lokalizacja zmienia się każdego dnia. PSZOK miał być miejscem docelowym dla tekstyliów, ale okazuje się, że bliżej jest na Szkolną Górkę, lub w drodze do pracy – na skwer w centrum miasta.

– Ten bajzel tak od trzech dni! – wskazuje mieszkaniec Lwówka Śląskiego, który widząc tuż przed weekendem rozrzuconą odzież przy Alei Wojska Polskiego, którą nikt się nie interesuje, zwrócił się do redakcji z prośbą o nagłośnienie problemu.

Ktoś powie, że to brak odpowiedzialności mieszkańców? Być może. Ale czy naprawdę można oczekiwać, że wszyscy mieszkańcy gminy chętnie będą jeździć z dziurawą skarpetką na drugi koniec miasta? Spora część nie przejmuje się zmianami przepisów i starą odzież nadal wyrzuca do pojemników na odpady zmieszane, bądź podrzuca do lasu, przydrożnego rowu, albo na skwer w centrum miasta.

Nie wszędzie jednak wprowadzanie nowych zasad kończy się chaosem. W wielu miastach, takich jak Wrocław, Poznań czy Kraków, władze lokalne zadbały o ustawienie w dogodnych miejscach specjalnych pojemników na odzież, często tam, gdzie wcześniej znajdowały się kontenery. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą odbywać pielgrzymek do PSZOK-ów, a zużyte tekstylia rzeczywiście trafiają do recyklingu lub ponownego wykorzystania. Podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują także w mniejszych miejscowościach, gdzie gminy stawiają na współpracę z organizacjami charytatywnymi i firmami zajmującymi się przetwarzaniem odzieży.

Wszystko wskazuje na to, że segregacja tekstyliów, dbałość o środowisko, w Lwówku Śląskim weszła na nowy poziom – poziom absurdu.

A przecież można zaproponować mieszkańcom odbiór starych ubrań sprzed domów tak, jak to się robi z gabarytami, może we współpracy z firmami przywrócić kontenery, które jeszcze niedawno stały w dogodnych miejscach, … Można? Można! Można też nakazać bieganie do PSZOK-u!

Przypominamy: do tekstyliów, które należy segregować, zalicza się:

  • ubrania (np. koszule, spodnie, sukienki),
  • tekstylia domowe (np. pościel, zasłony, obrusy, koce, ręczniki),
  • buty i torby wykonane z materiałów tekstylnych,
  • dodatki odzieżowe (np. szaliki, czapki, rękawiczki),
  • inne materiały tekstylne, które nie są skażone substancjami niebezpiecznymi.

Nie wszystkie tekstylia nadają się do recyklingu w takiej samej formie. Dlatego oddawane przedmioty powinny być suche i czyste oraz dobrze spakowane, np. w workach foliowych, nie luzem.

Które tekstylia nie podlegają segregacji?

Segregacji nie podlegają tekstylia zanieczyszczone chemikaliami, smarami, farbami czy zawilgocone oraz takie, które mogą stanowić zagrożenie biologiczne.

17 KOMENTARZE

  1. Bo Lwówek to taka metropolia, że z jednego końca miasta na drugi ciężko się dostać, chciało się komuś rozrzucać rzeczy przy fosie a do PSZOKU za daleko? A później dziwota, że jest jak jest

  2. Za Szczęsnej w każdej wsi był pojemnik na odzież. Dla chcącego nic trudnego. Można dogadać się z firmami odbierającymi takie odpady. Ale trzeba chcieć

  3. Niestety , można było się tego spodziewać, śmiech na sali .Powiedźcie co maja zrobić z ubraniami ludzie z wioski ,starsi którzy nie maja auta ? Z kilkoma rzeczami jeździć autobusem i oddawać? Przykre bo płacisz za śmieci po to by było czysto ale nagle jeszcze robia ci pod górkę i muisisz łazić z jedna podarta koszulka do PSZOKU! Bo ciężko zrobic specjalne na te odpady kosze punkty. Parodia .Mało tego musisz latać i udowadniać, że płacisz za śmieci bo inaczej nie możesz ich tam dac . Taka babcia z laska będzie leciała i to wszysyko robiła ,a najlepiej to niech w tedy taxi jedzie bo ma wielką emeryture i dopłacać do eliminowania odpadów!!!!!
    Sami doprowadzacie do zaśmiecania ziemi bo dobrze wiemy ze ludzie są zabiegani czasem wysrać sie nie ma kiedy to jeszcze z laszkiem specjalnie trzeba sie udać do PSZOKU bo nagle cos komuś nie pasuj. I na koniec przyjeżdżasz a tam kupa łachów i nie ma gdzie już ich kłaść jedna wielka porażka!!!!!

  4. Na całym Dolnym Śląsku zlikwidowali kontenery PCK, niestety ludzie wrzucali tam śmieci zamiast ubrań. Widać, że społeczeństwo nie jest jeszcze nauczone czystości. To wynosi się z domu

  5. Szanowny Panie Burmistrzu Dawidzie Kobiałka,
    w związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2025 roku przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi segregacji zużytych tekstyliów, zwracam się z uprzejmą prośbą o rozważenie i realizację działań mających na celu ustawienie specjalnych pojemników na tekstylia w łatwo dostępnych miejscach na terenie Lwówka Śląskiego.
    Obecny brak takich pojemników w dogodnych lokalizacjach skutkuje trudnościami dla mieszkańców w wywiązaniu się z nowych obowiązków, co prowadzi do niepożądanych zjawisk, takich jak wyrzucanie tekstyliów do odpadów zmieszanych czy porzucanie ich w miejscach publicznych, np. przy Alei Wojska Polskiego czy na Szkolnej Górce. Sytuacja ta nie tylko utrudnia realizację celów środowiskowych, ale także negatywnie wpływa na estetykę naszego miasta.

  6. Niesamowiy jest problem w problemie w tych czasach. Trzeba nazywać rzecz po imieniu,a że nie ma pojemników na ubrania. To zwykły śmieciarz co tak ma i w domu i koło domu tak postępuje. Brak kontenera to można postawić koło śmietnika i ktoś zabierze,a nie rozrzucać. Z wioski poprosić sąsiada,radnego ,sołtysa tez wywiezie. w tych czasach komputeryzacji to każdemu ręce do duoy przyrosły i wszystko ciężko.

  7. Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłaby zbiórka tekstyliów odbywająca się na takich samych zasadach jak zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Byłoby to duże ułatwienie dla ludzi starszych. Ale to raczej nie w naszej gminie. Marzenie…

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj