Gmina Lubomierz stała się w tym roku miejscem wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystości rozpoczęły się tu już w sobotę.
Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Od kilku lat dzień ten w sposób szczególny jest obchodzony w gminie Lubomierz.
To tu, w 2018 roku, podczas prac porządkowych w kościele w Popielówku odnaleziony został sztandar o symbolice typowej dla Armii Krajowej. Na jego jednej stronie znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej a na drugiej orzeł w koronie i hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna. Ale kościół krył jeszcze jedną tajemnicę. Na płycie marmurowej upamiętniającej żołnierzy niemieckich poległych podczas I Wojny Światowej z jej drugiej strony znajdował się polski napis – jedyny upamiętniający osadników Polaków z roku 1946 byłych partyzantów AK, NSZ, BCH. W trakcie badania tych odkryć okazało się, że w roku 1947 w Popielówku założona została antykomunistyczna organizacja pn.: Żandarmeria Sił Podziemnych. Założyli ją żołnierze majora Henryka Flame. Wśród działaczy był Tadeusz Pietryka ps. „Sokół”, który za swoją działalność został skazany na 15 lat więzienia, z czego odsiedział 5 lat i 7 miesięcy. Później wrócił do Popielówka, gdzie mieszkał aż do śmierci w marcu 2010 roku.
Warto podkreślić, iż Tadeusz Pietryka ps. „Sokół” w latach dziewięćdziesiątych za działalność niepodległościową został odznaczony srebrnym krzyżem zasługi, krzyżem weterana walk i krzyżem więźnia politycznego. Został też wyróżniony dyplomem od Ojca Św. Jana Pawła II.
Dzięki tym odkryciom Popielówek i gmina Lubomierz stały się niezwykle ważnym miejscem na mapie walki o niepodległą Polskę. Władze miasta, lokalne stowarzyszenia, służby mundurowe, uczniowie lubomierskich szkół, ale także zwykli mieszkańcy, 1 marca spotykają się w Popielówku przy grobie Bohatera, by uczcić jego pamięć. Nie inaczej było i w tym roku.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 2023 roku były wyjątkowo uroczyste. Lubomierz został dostrzeżony i to tu w tym roku zorganizowano Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wraz z wydarzeniami towarzyszącymi.
Uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 25 lutego koncertem patriotycznym Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z solistami w Kościele Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu. W ramach obchodów w Lubomierskim Centrum Kultury odbył się Dzień Muzealny na temat Żołnierzy Niezłomnych i Prezentacja wystawy IPN oraz V Bieg NIEPODLEGŁOŚCIOWY im. Tadeusza Piertyki na dystansie 1963 m.
Główne uroczystości rozpoczęły się w środę 1 marca 2023 roku w Popielówku, gdzie złożone zostały kwiaty na grobie śp. Tadeusza Pietryki, a przy kościele zasadzony został pamiątkowy dąb „Jastrzębiec”.
Uroczystą mszę świętą w Kościele Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu odprawił Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski. W liturgii towarzyszyli mu ksiądz Erwin Jaworski i ksiądz Andrzej Łuczyński. W mszy udział wzięli m.in. Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, Senator Rafał Ślusarz, Senator Krzysztof Mróz, przedstawiciele IPN we Wrocławiu z Wicedyrektorem Marcinem Marczakiem, Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty, radni sejmiku województwa dolnośląskiego, radni rady Powiatu Lwóweckiego i radni Gminy Lubomierz z przewodniczącym Michałem Paterem, uczniowie lubomierskich szkół oraz mieszkańcy gminy Lubomierz. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele jednostek Wojska Polskiego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim z Komendantem mł. insp. Jarosławem Baranem, Państwowej Straży Pożarnej z Komendantem st. bryg. Mariuszem Mrozem, jednostek OSP gminy Lubomierz na czele z Komendantem Przemysławem Janków i Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim z Nadleśniczy Aliną Sudoł- Kornalewicz. W tak ważnym dniu nie zabrakło także Wiceburmistrza Lubomierza Adama Skrzydłowskiego i Dyrektor LOK Bogusława Chrzana.
Po mszy przybyłych gości powitał Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Pan Marek Chrabąszcz. – Chcemy tutaj wszyscy razem uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Oddać im hołd i zapewnić o naszej pamięci. Wyklęci są w najnowszej historii Polski szczególną grupą żołnierzy. – mówił Burmistrz Lubomierza, który wspominał o walce Niezłomnych, jaką przez lata toczyli. – My pamiętamy o naszych bohaterach a świadectwem tego jest nasza dzisiejsza obecność. – podkreślał Marek Chrabąszcz.
Również Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa w krótkim przemówieniu przypomniał historię Niezłomnych, ale też bolesną historię Polski. – Cały ogrom nieszczęść dociera na Polskę z Moskwy, z Rosji. Ta historia wydaje się nie chcieć skończyć. Ta historia, to historia kolejnych pokoleń. Moskiewskie imperium zła nie zmienia oblicza. Widzimy to patrząc na relacje z wydarzeń na Ukrainie, która od ponad roku zmaga się z rosyjsko, moskiewską inwazją. Trochę martwią w tym kontekście napisy, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej, że „to nie jest nasza wojna”. Przekonany jestem, że jest to również nasza wojna, ponieważ jeżeli Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie, to gdzie się zatrzyma? – pytał wicewojewoda.
Uroczystość w lubomierskim kościele uświetnił występ Justyny Pasternak, która odśpiewała „Lawinę”, utwór Golec uOrkiestry, który stał się swoistym hymnem lubomierskich obchodów 1 marca.
Stowarzyszenie Klasztor Lubomierz w ramach podziękowania za współpracę w organizacji tak tegorocznego, jak i wydarzeń we wcześniejszych latach uhonorowało pięć osób statuetkami „Mecenasi projektu Popielówek Wioska Żołnierzy Niezłomnych”, te wręczone zostały na ręce Wicewojewody Jarosława Kresy, Wicedyrektora IPN we Wrocławiu Marcina Marczaka, Przemysława Mandeli z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Wrocław, Aliny Sudoł- Kornalewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim i druha Przemysława Janków Komendanta Gminnego ZOSP gminy Lubomierz.
Podkreśleniem rangi uroczystości był piknik militarny zorganizowany przy Zespole Szkół w Lubomierzu, tu można było zapoznać się z wyposażeniem, sprzętem jakim dysponują policjanci, pogranicznicy, wojskowi, czy lubomierscy strażacy.
Cześć I chwała Bohaterom!