Linia kolejowa Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski już w rękach Marszałka

7
487

Samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął sześć następnych linii kolejowych od PKP w celu ich rewitalizacji i przywrócenia ruchu pasażerskiego. Kolejowa mapa Dolnego Śląska docelowo zostanie rozszerzona o ponad 20 nowych tras o łącznej długości około 400 km.

Systematyczne przejmowanie nieużywanych linii kolejowych to element umowy koalicyjnej zawartej rok temu między Bezpartyjnymi Samorządowcami a Prawem i Sprawiedliwością. Projekt rozpoczął się w ubiegłym roku. W październiku 2018 zarząd województwa podjął uchwałę w sprawie wyrażenia woli przejęcia odcinków linii kolejowych od PKP PLK SA. Podjęcie tych działań uzasadnione było postępującą degradacją niektórych linii oraz potrzebą zabezpieczenia korytarzy komunikacyjnych istotnych dla sieci transportowej województwa dolnośląskiego. Pierwsza linia Bielawa – Dzierżoniów – przejęta pod koniec 2018 r. została szybko i sprawnie zrewitalizowana przez samorząd i już w grudniu tego roku, w nowym rozkładzie jazdy, zostanie udostępniona pasażerom. Będzie to historyczny moment dla mieszkańców Bielawy, bo po prawie 40 latach znów będą mogli bezpośrednio dojechać koleją do stolicy Dolnego Śląska.

To pierwsza linia, którą przywróciliśmy do życia, dzięki umowie koalicyjnej pomiędzy Bezpartyjnymi Samorządowcami oraz Prawem i Sprawiedliwością. W ciągu tego roku łącznie przejęliśmy już 6 odcinków i obecnie trwają przygotowania do ich inwentaryzacji. Docelowo rozszerzymy ofertę kolejową Dolnego Śląska. Takie są oczekiwania mieszkańców i my je spełnimy – zaznacza marszałek Cezary Przybylski.

Przejęcie i uruchomienie kolejnych tras będzie miało ogromne znaczenie dla rozwoju turystyki w regionie. Dzięki przejęciu tak wielu linii, połączenia kolejowe zyskają m.in. cztery dolnośląskie uzdrowiska (Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój, Szczawno Zdrój, Przerzeczyn Zdrój), Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Łatwiejszy będzie również dojazd do niezwykłych zabytków jakimi są pałace wpisane na listę pomników historii, czyli do 9 obiektów z Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Takie zmiany z pewnością jeszcze bardziej zachęcą turystów do przyjazdu na Dolny Śląsk.

W sumie będzie to około 340 km dróg kolejowych, które mogą wpisać się w system komunikacji na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy zyskają nowe połączenia do pracy, szkoły czy do miejsc wypoczynku, a turyści łatwiejszy dojazd do wielu turystycznych atrakcji w naszym regionie – zaznacza wicemarszałek Grzegorz Macko.

Nowo przejęte linie będą uzupełnieniem dla obecnie funkcjonującej sieci w ruchu regionalnym. Są to linie o charakterze lokalnym służące obsłudze wielu dolnośląskich miast, dziś zupełnie pozbawionych kolei. Korzystać z nich będą mogli przewoźnicy towarowi zwłaszcza producenci kruszyw, ale również turyści. Ponad 225 tysięcy Dolnoślązaków zamieszkujących 4 powiaty: kamiennogórski, lwówecki, górowski i złotoryjski zyska łatwiejsze skomunikowanie ze stolicą Dolnego Śląska.

Podczas dzisiejszej sesji sejmiku planujemy zagwarantować środki finansowe na przygotowanie dokumentacji dla linii, o których dzisiaj mówimy – mówi Patryk Wild, radny województwa dolnośląskiego.

Według planów wszystkie trasy zostaną przekazane samorządowi województwa przez PKP do połowy 2020 roku. Pod zarządem Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu (jednostki podległej samorządowi województwa) konsekwentnie będą rewitalizowane i uruchamiane. Stanowią bowiem istotny element sieci transportowej województwa dolnośląskiego zarówno w zakresie przewozów pasażerskich, jak i towarowych.

Zgodnie z założeniami rządowego programu Kolej Plus poprzez przekazywanie samorządowi województwa odcinków linii kolejowych przeciwdziałamy wykluczeniu komunikacyjnemu wielu miejscowości. Na Dolnym Śląsku, dzięki współpracy z samorządem województwa udało się nam przekazać już około 93 km linii kolejowych, a w planach jest przekazanie kolejnych. Nasze wspólne działania idą w kierunku przywrócenia podróżnym kolei w wielu dolnośląskich miejscowościach, co z pewnością przyczyni się do rozwoju całego województwa – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

To strategiczne dla regionu szlaki komunikacyjne. Dzięki konsekwentnej pracy ograniczymy degradację linii i wykluczenie komunikacyjne, także na terenie szczególnie bliskiego mi okręgu wałbrzyskiego – podsumowuje Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nowe linie przejęte przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego:

Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski
Wałbrzych Szczawienko – Boguszów Gorce
Kobierzyce – Piława Górna
Chojnów – Rokitki
Srebrna Góra – Bielawa Zachodnia
Kondratowice – Łagiewniki

-/ UMWD /-

 

Warto także przeczytać:

7 KOMENTARZE

  1. Fajna inicjatywa tylko szkoda kasy dla kilku pasażerów . Autobusy wycofują to kto zapłaci za te fanaberie . Uruchomią połączenia i zamkną z przyczyn ekonomicznych w nie długim czasie . Obudźcie się panowie rządzący . Żłobki szkoły przedszkola służba zdrowia minibusy ( pojadą bez szyn)

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj