Lecznicza ławeczka, czy karygodne zaniedbanie?

4
1835
Mirsk Giebułtów Augustów Góra Słupiec pokrzywy 1

Odwiedzający to piękne miejsce nie przestają zadawać sobie pytania, czy to przejaw medycyny ludowej czy raczej karygodne zaniedbanie?

 

 

Pokrzywa (Urtica dioica) to roślina, która ma wiele leczniczych właściwości i była używana w medycynie ludowej przez wieki.

Pokrzywa jest bogatym źródłem witamin, minerałów i innych składników odżywczych, w tym witaminy A, C, K, B-kompleksu, żelaza, wapnia, magnezu i potasu. Sok z pokrzywy zawiera związki o właściwościach przeciwbakteryjnych, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji, zwłaszcza w układzie moczowym. Witamina C obecna w pokrzywie jest znana z korzystnego wpływu na układ odpornościowy, pomagając organizmowi w walce z infekcjami. Pokrzywa zawiera związki przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych. Pokrzywa może być stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, aby poprawić stan skóry. Ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne, które mogą pomóc w leczeniu trądziku, egzemy i innych problemów skórnych. Pokrzywa może pomóc w regulacji ciśnienia krwi i poprawie krążenia. Działa też, jako łagodny środek moczopędny, co może pomóc w usuwaniu nadmiaru płynów z organizmu i wspomagać pracę nerek.

Ze względu na swoje szerokie właściwości pokrzywa znajduje swoje zastosowanie w leczeniu: chorób nerek, wątroby, wrzodów żołądka oraz jelita, chorób trzustki, przewlekłych i ostrych obrzęków, bólów głowy, anemii…

 

 

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii związanej z pokrzywą lub suplementacji, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza, jeśli masz jakieś istniejące schorzenia lub przyjmujesz inne leki. Warto również upewnić się, że zbierasz pokrzywę z miejsc, które nie są skażone zanieczyszczeniami chemicznymi, aby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z jej spożyciem.

Dziś pokrzywę wykorzystuje się głównie, jako napar do picia, bądź składnik maści. Niemniej w medycynie ludowej stosowano także okładanie i biczowanie pokrzywami, jako lek na choroby reumatyczne.

Ciekawym rozwiązaniem terapeutycznym wydaje się propozycja z terenu gminy Mirsk, z sołectwa Giebułtów, gdzie w przysiółku Augustów znajduje się jedna ze wspanialszych atrakcji turystycznych regionu – Góra Słupiec (465 m n.p.m.) – kompleks skał bazaltowych, stanowiący doskonały punkt widokowy na panoramę Gór i Pogórza Izerskiego.

 

 

To tu, od co najmniej kilku miesięcy gospodarze proponują skorzystanie z „leczniczej ławeczki”. Miejsce to odwiedziliśmy pod koniec maja br. Już wówczas jedna z ławek była cała obrośnięta pokrzywami. Nie lepiej wyglądał teren wokół, który w naszej ocenie również wymagał zadbania. Po nieco ponad trzech miesiącach, na początku września ponownie odwiedziliśmy to piękne miejsce i … „lecznicza ławeczka” nadal kusiła.

Aczkolwiek propozycja gospodarza tego terenu chyba nie przyjęła się wśród odwiedzających gminę Mirsk, bo trudno dostrzec, by teren był użytkowany, choć trochę wydeptany. Być może zabrakło właściwej promocji, poinformowania mieszkańców na zebraniu sołeckim, ogłoszenia w lokalnej prasie, radiu i telewizji, a być może powód był zupełni inny?

Skoro trudno dostrzec, by „lecznicza ławeczka” była chętnie użytkowana to może nie jest to propozycja terapii a zwykły przejaw zaniedbania osób odpowiedzialnych za utrzymanie tego terenu? Jeżeli ktoś tu nie radzi sobie z tak prostymi czynnościami, przez co infrastruktura jest niewykorzystana i marnuje się w gąszczu chwastów, to może należałoby przenieść ławeczkę w inną lokalizację, gdzie bardziej posłuży mieszkańcom, albo po prostu zmienić gospodarza tego terenu?

 

 

O to, kto zarządza tym terenem chcieliśmy zapytać Burmistrza Mirska Andrzeja Jasińskiego, jednak ten od kilku dni nie może znaleźć dla nas czasu. Czekamy więc na pisemne wyjaśnienia, którymi podzielimy się z Państwem.

Aktualizacja:

Pan Andrzej Jasiński Burmistrz Gminy Mirsk wyjaśnia: “Właścicielem działki nr 36 obręb Giebułtów jest Gmina Mirsk. Umową użyczenia nr 01/2022 zawartej w dniu 11. 05. 2022 r. Gmina Mirsk przekazała w użyczenie nieruchomość Stowarzyszeniu Wiejskiemu „O NAS Z NAMI” reprezentowanym przez Prezesa Zarządu Panią Janinę Charchułę oraz Wiceprezesa Panią Jolantę Szczepańczyk. Umowa została zawarta do dnia 10. 05. 2025 r. W treści umowy uzgodniono, że Stowarzyszenie zobowiązuje się do utrzymania na własny koszt przedmiotu użyczenia przez okres jego trwania w sposób nie powodujący jego pogorszenia oraz zgodnie z zapisami Uchwały Rady Miejskiej Gminy Mirsk w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Mirsk.”

Mirsk Giebułtów Augustów Góra Słupiec pokrzywy 1

Mirsk Giebułtów Augustów Góra Słupiec pokrzywy 1 Mirsk Giebułtów Augustów Góra Słupiec pokrzywy 1


reklamy wyborcze

4 KOMENTARZE

  1. Czuję się zobowiązana odpowiedzieć słów kilka, raz, że tu mieszkam, dwa, że po części czuję się zawstydzona, że tak to wygląda, za co osobiście przepraszam.
    Terenem opiekuje się Stowarzyszenie Wiejskie ” O nas z nami”
    My osobiście mieszkańcy, staramy się ze swojej strony choć trochę o to dbać.
    Czynem społecznym kosimy, zbieramy śmieci.
    Wczoraj tj 14.09.2023 Nasz mieszkaniec Jarek, zrobił porządek, ot tak z serca, za co mu serdecznie dziękujemy.
    Ja juz idę z grabkami by zebrać skoszone pokrzywy.
    Natomiast pomysł ” lecznicza ławeczka” spodobał mi się osobiście 🙂
    Chwycony pomysł, wykorzystamy w jakimś projekcie 😉
    Do zobaczenia w najpiękniejszym miejscu Pogórza Izerskiego.
    Mieszkanka Augustowa
    Barbara Kanecka

  2. Kochani Czytelnicy i Turyści: lecznicza ławeczka uprzątnięta 😉
    Dróżki do skałek i do ławeczek pokoszone.
    Natomiast co do samego terenu wokól: jest to Natura 2000, są tam zioła, trawy i kwiaty chronione, więc te miejsca będą zawsze pozostawione w swym naturalnym stanie.
    Stowarzyszenie Wiejskie wyszło z informacją o zamknięciu działalności lecz wydaje się dobrym pomysłem, by do niego dołączyć i wspólnie pracować!
    Korzystając tu z możliwości, chcemy pochwalić się: z funduszu sołeckiego realizujemy ŚCIEŻKĘ EDUKACYJNĄ ” NA TROPIE PRZYRODY” za chwilkę stanie tablica edukacyjna o przyrodzie dla Mieszkańców oraz Turystów, a w przyszłym roku, kolejna z grami planszowymi.
    To wszystko dla Was.
    W uszanowaniu: Mieszkańcy!

    Barbara Kanecka
    Augustów

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj